The Defenders Öncesi Diğer Dizilerde Yaşananlar

Marvel’in dizi kolunun Avengers’ına bu ay kavuşuyoruz. Sezonun bütün bölümleri 18 Ağustos’ta Netflix’te yayınlanacak. Yalnız bilginiz olsun, Defenders diğer sezonlar gibi 13 değil, 8 bölüm olacak…

Bu vakte kadar Marvel Television ve Netflix bizlere 5 sezon sundu, toplamda 65 bölüm… Daredevil ve Jessica Jones ilk sezonları gibi harika sezonlar da var, Iron Fist gibi hayal kırıklığı da. Şimdi bizlere, Defenders tarihi yaklaştıkça bol bol “Diğer dizileri izlemeli miyim?” sorusu geliyor. “İlla izlemeniz lazım, izlemeden valla olmaz.” demesek de, tavsiye ediyoruz izlemenizi. Bu yazı, tavsiyemizi tercih etmeyenler için var. Onları açıkta bırakacak değiliz. Diğer sezonlarda neler olmuş, neler bitmiş kısaca sıraladık. E hadi iyi okumalar!

SPOILER!

Daredevil 1. Sezon

Matt Murdock, çocukken geçirdiği bir trafik kazasında gözlerine temas eden kimyasal atık sonucu kör olur, ancak diğer hisleri insanüstü seviyede gelişir. Gördüğü eğitim ve avukat olmasının ardından şehrini, Hell’s Kitchen’ı korumak için, suçla mücadelesine başlar.

Daredevil’ın çizgi romanlardaki baş düşmanı Wilson Fisk, nam-ı değer Kingpin, Marvel&Netflix ortaklığının en iyi ve en başarılı sezonunda kahramanımızın karşısında yer alıyor. Aslında ikisinin de amacı aynı. Daha iyi bir Hell’s Kitchen. Ne yazık ki “daha iyi bir Hell’s Kitchen” görüşlerinde yol ayrımına düşüyorlar ve kapışma başlıyor.

Matt gündüzleri üniversiteden beri en yakın arkadaşı Foggy Nelson ile avukatlık, geceleri ise babasının ölümünden sonra onu yanına alan Stick’in verdiği eğitim sayesinde kanunsuz olarak New York’u savunma görevini üstleniyor. İlk Avengers filmindeki olaylardan sonra büyük yaralar alan New York şehri, bunu fırsat olarak bilen gangsterler, mafya babaları ve uyuşturucu satıcılarının eline düşer. Tek başlarına bile çok tehlikeli olan Wilson Fisk ve The Hand, güçlerini birleştirerek New York’u kendi çıkarlarına göre yeniden inşa etmeye başlar.

Union Allied isimli bir şirkette sekreter olarak çalışan Karen Page, bir gün açmaması gereken bir e-posta’yı açmasıyla The Hand’in radarına girmiştir ve ortadan kalkması gerekir. Karen’ı öldürmek için gönderilen suikastçiyi -daha doğrusu ninjayı- Matt engellese de Karen’ın randevuya çıktığı iş arkadaşının ölümünün önüne geçemez. Polis olay yerine vardığında Karen’ı bir cesedin önünde üstü başı kan içinde bulurlar ve hâliye cinayetin baş şüphelisi olarak sorguya alınır. Matt ve Foggy ise ilk müşterileri olarak Karen’ı davada savunmayı seçerler. Davayı kazandıktan sonra Karen, Nelson & Murdock’ta sekreter olarak çalışmaya başlar.

Matt, birçok bölüm boyunca milletin ağzını burnunu kırarak Fisk’in adını almaya çalışsa da bir gün Wilson Fisk ve Ruslar arasında anlaşmazlık çıkar. Hastanelik edilen Ruslardan biri Matt’e bilmesi gerekenleri anlatır. Matt bunu Fisk’i halka ifşa etmek için kullanmayı planlasa da o sırada Fisk yardımsever iş adamı maskesiyle basının önüne çıkar ve kanun kaçağını -Daredevil’ı- suçlu gösterir.

Foggy, Matt’in sırrını öğrenir. Karen, Fisk’in sağ kolu Weasley’i öldürür. Fisk’in çocukken kendi babasını öldürdüğü ortaya çıkar gibi önemli olaylardan sonra Matt, yozlaşmış polislerden birini kamera karşısında her şeyi anlatmaya ikna eder ve Wilson Fisk hakkında tutuklama kararı çıkar. Tabii öncelikle sezon finalinde Matt, tam donanım kostümüyle Fisk’in karşısına Daredevil olarak çıkıp kozlarını paylaşırlar. Kapışmayı Daredevil kazanır ve Wilson Fisk hapsi boylar.

Jessica Jones 1. Sezon

Süper güçleri olmasına rağmen Jessica Jones günlerini özel dedektiflik yaparak geçirir. Bu diziyi aksiyon dolu olarak değil, bir polisiye dizi olarak izlerseniz hem çok daha doğru olur hem de çok daha fazla keyif alırsınız.

Sezonun baş kötüsü David Tennant’ın canlandırdığı, zihin kontrolü güçlerine sahip olan Kilgrave. Eskiden Jessica’yı birine öldürmeye zorlamış, -ki ilerde bunun Luke Cage’in kız arkadaşı olduğu orta çıkıyor- ve birlikte zorla zaman geçirmiş. Dizi bize bu olayları flashback sahneleri ile anlatıyor. Sezon boyunca bu olayların Jessica üzerindeki etkilerini izliyoruz.

Jessica, dedektiflik işlerini çoğunlukla kendi avukatlık şirketi olan Hogarth’tan alıyor. Kendisini sevdiği ve yöntemlerini onayladığı pek söylenemez ama Jessica işinde çok iyi. Dizide ayrıca Luke Cage de kendi barını işleten biri olarak yer alıyor. Jessica ile yakınlaşmaları tabii ki içki aracılığı ve bir bölümde Jessica’nın bir bar dolusu adamı dövmesi ile başlıyor.

Kilgrave, Jessica’ya platonik aşık. Mesafeli olarak devamlı peşinde. Adam bildiğiniz sapığın teki. O kadar sapık ki Jessica’nın uyuşturucu bağımlısı komşusu Malcolm ile anlaşarak uyuşturucu karşılığında Jessica’nın fotoğraflarını alıyor. Bir süre sonra Jessica farkediyor bunu ve Malcolm’u takip ederek Kilgrave’i bulmayı planlıyor. İşler yolunda gitmiyor ama, Kilgrave korumalarının araya girmesiyle topukluyor. Jessica’nın bütün amacı Kilgrave’in gücünü kamera kaydıyla kanıtlamak. Kilgrave’in amacı da Jessica’yı tekrar kontrol altına almak. Yine başka bir planda Jessica, Kilgrave’in öldürdüğü komşusu Ruben’in cesedini karakola götürerek kendisinin yaptığını itiraf ediyor ama Kilgrave’in müdahale edeceğinin de farkında. Aynen bu şekilde oluyor ve Kilgrave önce Jessica’ya aşkını ilan ediyor, ret cevabını alınca da kaçırıyor.

Jessica’nın tekrar zorla Kilgrave ile yaşamaya başladığı bu birkaç günde Jessica onu gücünü iyilik için kullanabileceğine ikna etme çabasında. Hatta bir nevi başarıyor da. Dışarı çıkıp rastgele iyilikler yapmasını sağlıyor. Daha sonra kötü adam kanunları gereği Kilgrave tekrar karanlık tarafa geçiyor. Sezon finalinde, Jessica’yı kendine aşık etme amacında olan Kilgrave, Jessica’nın üvey kardeşi Trish Walker’ı kaçırıyor ve Jessica’nın gözleri önünde yata atlayıp onunla yaşamakla, istediği her şeyi yaptırmakla tehdit ediyor. Jessica yer mi peki? Yemez. Jessica o kadar zamandır etkisi altında ki, artık Kilgrave’in güçleri ona etki etmiyor ve son sahnede bunu Kilgrave’e belli etmeden yanına yaklaşarak boynunu kırıyor ve olayları tümden bitiriyor.

Daredevil 2. Sezon

Punisher ve Elektra’nın olduğu, en zengin Marvel & Netflix sezonunda Matt Murdock, gündüz avukat, geceleri Daredevil olarak hayatına devam etmekte ve en büyük düşmanı Wilson Fisk ise hapistedir. Ruslar dağılmış, Çinliler ve Yakuza ortalıkta yok. Hell’s Kitchen’ı ele geçirmek isteyen birileri mutlaka vardır tabii ki. Sezona İrlandalılar ve uyuşturucu mafyaları ile başlıyoruz. Yalnız bu sefer onları bulan kişi Daredevil değil, bizzat Frank Castle! Önce baya bi’ İrlandalıyı patates ettikten sonra peşlerine düşmeye devam ediyor. Peki neden? Çünkü bir uyuşturucu ticareti sırasında çıkan çatışmada Frank’in ailesi arada kalmış ve hayatlarını kaybetmişler.

İrlandalılardan biri bir gün Nelson & Murdock’a giderek her şeyi anlatma karşılığında koruma talep eder. Daredevil ise anlattığı kişinin, yani Frank Castle’ın peşine düşer. İlk karşılaşmalarında Frank çok yakın mesafeden DD’yi alnından vurur ve ilk raunt sona erer. Maskesindeki koruma sayesinde Matt sadece bayılmakla kurtulmuştur.

Ölen İrlandalılardan birinin babası olan Finn Cooley, Frank’ten intikam amacıyla ve paranın yerini öğrenmek için rehin alır. Matt yardıma yetişir ve Frank’i kurtarır ancak bu sırada Frank ağır yaralanır ve mecburen polise teslim olur.

Bu sırada Matt Murdock’ın 10 yıl önce çok yakınlaştığı Elektra ortaya çıkar. The Hand’e karşı Matt’in yardımını ister. Frank Castle ile ilginç bir bağ kuran Karen Page ve Matt Murdock, Foggy Nelson’ı Frank’i davada savunmaya ikna eder. Elektra ile yaptığı gizli işler yüzünden Matt duruşmaya geç kalır ve her şeyi Foggy yapmak zorunda kalmıştır. Bir sonraki duruşmada Frank bilerek işleri bozar ve akıl sağlının yerinde olduğunu, her şeyi bilerek yaptığını itiraf ederek hapishanenin yolunu tutar. Bunun olmasını sağlayan ise Wilson Fisk olmuştur!

Hapishanenin tam kontrolünü eline almak isteyen Fisk, Frank’e, ailesini öldürenin hapishanedeki en büyük rakibi olduğunu söyleyerek onu öldürmesini sağlar ve amacına ulaşır. Daha sonra ilerde kullanabileceği düşüncesiyle Frank’in hapisten kaçmasını sağlar. Davayı kaybetmenin ve başka meselelerin de artık iyice artmasıyla Nelson ve Murdock yolları ayırır. Foggy, Hogarth’ın yaptığı ortaklık teklifini kabul eder. Karen Page ise Ben Urich’in pozisyonunda New York Bulletin’de gazeteci olarak çalışmaya başlar.

Elektra, Yakuza tarafından mistik bir silah olan yeni Black Sky olduğunu öğrenir, ancak Matt’in ısrarıyla Hand’e katılmayı reddeder ve onlara karşı savaşır. Sezon finalinde Daredevil ve Elektra, koca bir Hand ordusunun karşısına çıkar. Zorlu bir savaş verirler, Frank Castle da yardıma gelir. Ancak Elektra hayatını kaybeder. Bu olay üzerine Matt, Daredevil ve avukat olmayı bırakır. Sezonun son sahnesinde ise Karen Page’e sırrını açıklar.

Luke Cage 1. Sezon

Jessica Jones’ta bıraktıktan sonra Luke’u, Harlem’de Pop’ın yanında çalışırken görüyoruz. Berber dükkanının sahibi Pop, Luke için bir baba figürü ve sahip olduğu güçlerin farkında. Luke’u, bu güçleri iyilik için, insanlara yardım etmesi için kullansın diye teşvik etmekte.

Sezonun aslında iki tane baş kötüsü var. Biri sezonun ilk yarısında gece kulübü sahibi olan ve Harlem’i yönetme planları bulunan Cottonmouth. İkinci yarıda ise Luke’un üvey abisi Diamondback. Cottonmouth’un kız kardeşi de meclis üyesi adayı, kazanması halinde hem Harlem’de söz sahibi olacak hem de Cottonmouth’ın yolundaki engelleri kaldıracak.

Olaylar Pop’ın sahip çıktığı çocuklardan Chico’nun, Cottonmouth’a ait olan parayı çalmasıyla kızışıyor. Cottonmouth, Pop’a olan saygısından dolayı bu seferlik affetse de sağ kolu Tone, berber dükkanını basarak Chico’yu yaralar ve Pop’ı öldürür. Luke Cage de olaylara burada dahil oluyor.

Luke’un Cottonmouth’ın işlerini iyice bozması ve bunun medyaya yansımasıyla meclise girme konusunda sıkıntılar yaşayan kız kardeşi Mariah, Cottonmouth’ı öldürür ve suçu Luke’a atar.

Artık Diamondback de işin içinde. Mariah ve Diamondback güçlerini birleştirmeye karar verir. Judas adlı Luke’un derisini delebilen bir mermiyle vurur ve Luke hayati tehlike geçirir. Claire Temple ve Luke’a güçlerini veren doktor, Luke’un derisini kaynatarak mermiyi çıkarmayı başarır.

Diamondback bu sırada Cottonmouth’ın bıraktığı her şeyi devralır ancak Luke adeta ölümden dönerek, üvey abisinin karşısına çıkar. Herkesin izlediği, bir nevi lise okul çıkışı kavgası niteliğinde bir kapışmayla Luke, herkesin önünde Diamondback’i alt eder.

Iron Fist 1. Sezon

Danny ve ailesi Himalayalara tatile giderken uçakları kaza yapar ve sadece Danny kurtulur. Keşişler Danny’i başka bir boyutta olan K’un L’un’a götürürler ve Danny orada 15 yıl boyunca eğitim görür. Eğitiminin sonunda ise Iron Fist unvanı için son bir sınav olarak ejderhayla yüzleşir, onu yener ve yeni Iron Fist olarak K’un L’un’ın koruyucusu olur. Ancak bu olay Danny’nin sandığı kadar aksiyonlu ve eğlenceli değildir. K’un L’un’ın girişinde tuttuğu nöbetler genel olarak “sıkıcı” geçer. Danny, New York’a, arkadaşlarına, eski zengin hayatına dönmek istemektedir ve bir gün geçit açıldığında, kimseye haber vermeden eski hayatına tekrar kavuşmak için bizim dünyamıza adım atar…

Rand Girişimcilik’in başında Rand ailesinin ölümünden beri Meachum ailesi yer alıyor. Şirketin başında Danny’nin çocukluk arkadaşları Joy ve Ward var. Babaları Harold ise ölü olarak bilinse de aslında The Hand ile çalışıyor. Bunu bilen tek kişi oğlu Ward.

Danny geri döndükten sonra hâliyle şirkete gidip “BEN GELDİM” havasıyla gerçek yerini almak istese de yaka paça dışarı atılıyor. Gidiyor Joy’un evine. Hakkında kimsenin bilmediği şeyleri anlatarak Joy’u kendisine inandırıyor. Ward da bir süre sonra inanıyor ama bu durum onun şirketteki pozisyonu için dezavantajına. Danny’i zorla akıl hastanesine yatırtıyor, verdikleri ilaç sayesinde chi enerjisi bitik durumda ve durum hastaneden kaçamayacak kadar kötü.

Bir şekilde yolunu bulup hastaneden kaçmayı başarıyor ve yolu Colleen Wing’e, şehre ilk geldiğinde ona yardım eden dövüş sanatları öğretmenine düşüyor. Hem Colleen hem de Jessica Jones’ta izlediğimiz avukat Hogarth’ın yardımıyla Danny, gerçekten Danny Rand olduğunu kanıtlıyor ve şirketteki pozisyonuna kavuşuyor.

Ancak hikayenin sonu bu değil tabii ki. Joy ve Ward’un babası Harold kanserden öldükten sonra The Hand tarafından hayata döndürülmüş, bu yüzden de Harold onlara çalışmaya mecbur. Danny’nin döndüğünü ve Iron Fist olduğunu öğrenince, kendisini kurtarmak için Danny ile iş birliği yapıyor. Çünkü ikisi de Hand’in düşmanlarından.

Plan, Çin’e gidip Madame Gao’yu kaçırmak. Başarılı oluyorlar ancak Colleeen, zehirli bir silahla yaralanıyor ve yardım için eski ustası Bakuto’yu çağırıyor. Bakuto, Danny’e Iron Fist güçlerini kullanarak Colleen’i nasıl iyileştireceğini gösteriyor ve bunun devamında da güçlerini nasıl kullanacağına dair ders vermek istese de meğerse o da Hand üyesiymiş. Ne yazık ki Danny bunun Bakuto’nun üssüne gidene kadar farkında değil. Asıl amacını anlayınca kaçma girişiminde bulunuyor ve K’un L’un’dan gelen arkadaşı Davos’un yardımıyla kaçıyorlar.

Gao, Danny’e ailesini Harold’un öldürdüğünü söylüyor ve sezon finali Harold’un ölümü, Ward’un şirketin başına geçmesiyle sona eriyor. Ama Danny ve Colleen’in K’un L’un’a gittiği son bir sahne daha var. Şehrin girişine geldiklerinde bütün şehrin yerinde olmadığını görürler ve bölüm sona erer.

Yorumlar