ZEKİ VE ÇEVİK

 

 
Bazen çizgi roman ve Popular Science bir araya gelmiş hissine kapılıyorsunuz yeni Spider-Man’i izlerken.

Çocukluğumun efsane çizgi filmi Spider-Man: The Animated Series, hakkı yenen Spider-Man Unlimited, ekibin underdog’u The Spectacular Spider-Man, eğlenceli Ultimate Spider-Man ve şimdi de Marvel’s Spider-Man! Film bestecisi Junkie XL bir röportajında Spider-Man’in belki Batman’den bile daha uzun bir mirasa sahip olabileceğini söylemişti. Katılın ya da katılmayın, Spider-Man en büyük mirasa sahip süper kahramanlardan bir tanesi ve Marvel’ın en ünlü süper kahramanı! Bu yüzdendir ki sürekli karşımıza çıkmaya devam ediyor, iyi de ediyor.

Bugüne kadar yapılmış her Spider-Man çizgi filmini izledim ve kaç yaşında olursam olayım izlemeye devam edeceğim gibi görünüyor. Ultimate Spider-Man kendisini fazla ciddiye almayan bir seriydi, biz büyük çocuklar da öyle izledik. Eğlencesine. Ama bana The Spectacular Spider-Man‘i sorarsanız size yarım saat övebilirim. Nasıl övmeyeyim ki? Young Justice’te de çok takdir ettiğim başarılı çizgi film yazarı Greg Weisman şovun arkasındaki yaratıcı isimdi. Bu çizgi film tuhaf animasyonuna rağmen çok iyi bir yazar kadrosuna sahipti.

İşte yeni Spider-Man de tam olarak böyle! Gözlerin alışması vakit alacak bir animasyon, zevksiz dizaynlar; ama harika bir yazar kadrosu! Çizimler sınıfta kalsa da her bölüm öyle efsane diyaloglar var ki insan kalemin gücüne bir kez daha saygı duyuyor! Özellikle ilk bölümdeki Peter-Ben Amca konuşması harika! Ben Amca’nın ”Büyük güç, büyük sorumluluk getirir.” sözünü formülüze ederek Peter’a anlatması ise bir şeyin habercisi: Bu çizgi film bilimi sonuna kadar kullanıyor. Bazen çizgi roman ve Popular Science bir araya gelmiş hissine kapılıyorsunuz yeni Spider-Man’i izlerken.

Spider-Man’in yaptığı bir iyi şey de Peter Parker’ın hayatına farklı dönemler ve hatta farklı evrenlerde girmiş bütün isimleri tek bir çatı altında toplaması. Miles Morales, Gwen Stacy, Alistair Smythe… ve özellikle önceki Spider-Man serilerinde göremediğimiz Max Modell! Bu karakterin diziye Dan Slott’ın kontenjanından girdiği çok belli, çünkü yaratıcısı Dan Slott’dı. Bu arada dizinin yapıcımlarından biri Dan Slott! Yani kulübün başkanı Ali Koç, rahat olun.

Uzun lafın kısası yeni Spider-Man ya da diğer adıyla Marvel’s Spider-Man pek çok yönden The Spectacular Spider-Man‘e benzeyebilir; ama ondan daha fazla potansiyele sahip olduğu bir gerçek. Hikayesinin bir tık önde olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca, eski dinozorlar için Spider-Man külliyatındaki bütün isimleri aktif bir şekilde kullanırken, yeni nesil için bilimi ön plana çıkarıyor. Bir nevi polimerizasyon. (Öhöm, biz de çok şey değiliz hani.) Ben bu seriden umutluyum. Çizimlere alıştığınızda her bölüm daha gittikçe daha zevkli oluyor.

Yazar Notu: 8/10

https://www.facebook.com/ankatozu/

Yorumlar