Kimlerdendir?: Guy Gardner

Tarihçesi

Guy Gardner’ın çizgi roman sayfalarındaki macerası 1968 yılında Green Lantern Corps vol. 2 #59 ile başladı. Hal Jordan’ın da yaratıcısı olan John Broome ve Gil Kane tarafından okuyucularla tanıştırıldı. Mart 1968’den beri serseri ve asi Guy Gardner’ın maceraları DC Comics sayfalarında devam ediyor…

Orijin Hikayesi

Guy aslına bakarsanız Yeşil Fener olmadan önce kahraman olması
beklenen biri kesinlikle değildi. Ailenin göz bebeği abisi Mace’in polis olması sonrası Guy, yıllarını onun gibi olmaya çalışarak geçirdikten sonra artık bunu daha fazla yapamayacağını ve asla onun gibi ‘hayırlı evlat’ olamayacağını farketti. En azından kendisini buna kandırdı.

Çözümü ilk olarak sokaklarda buldu. Kısa süre içinde kolayca suçlu ve kanun kaçağı olmayı başardı, sürekli olarak kodese girip çıkıyordu. Abisi Mace ise sayısız nasihatten sonra baktı işe yaramıyor, Guy’ın ağzını burnunu kırmaya karar verdi. Alkolik babasının çocukken Guy’ı dövmesinden sonra bir güzel dayak da abisinden yedi. Ancak bu sefer akıllandı. Mace’in desteğiyle kendisini toparladı, borçlarını ödedi ve tekrar okula başladı. Hatta başarılı olup Michigan Üniversitesine kaydoldu. Öfkesini ise amerikan futbolu oynayarak atıyordu. Bu sırada abisi Mace’in yozlaşmış bir polis memuru olduğu ortaya çıktı, uyuşturucu kaçakçıları tarafından vurularak felçli kaldı. Ama Mace ister utançtan deyin, ister sakat kalmasından dolayı, intihar ederek hayatını sonlandırdı.

Bu olay Guy’ı beklenenin aksine okulu bırakmaya itmedi. Eğitimine devam etti, mezun oldu ve bir süre mahkumlara psikolojik danışmanlık yaptıktan sonra antrenör olmaya başladı. Guy Gardner kağıt üzerine dünyalı üçüncü Yeşil Fener olsa da aslında ikinci sırada bulunuyordu. Abin-Sur’un gemisi kaza yapıp hayatını kaybettikten sonra yüzük ya Hal Jordan’a gidecekti ya da Guy’a. Hal’e gitmesinin tek sebebi kaza yerine daha yakın olmasıydı. Bu olaydan sonra Guy Gardner, Hal’in yedeği olarak bekletildi. Ta ki otobüs kazasına kadar. Bacakları kırıldı ve 1 yıl boyunca tedavisi devam etti. Yedek olarak John Stewart seçildi ve Guy üçüncü sıraya düştü.

Hal Jordan’ın yüzüğü bozulduktan sonra nihayet Guy bir Yeşil Fener olmanın ayrıcalıklarına kavuştu.


Çizgi Romanlarda Guy Gardner

– Guy Gardner: Reborn

Jordan’ın yerine geçici olarak göreve geldikten sonra Guy Gardner,
Sektör 2814’ün (dünyanın) kalıcı koruyucusu olmak için Hal Jordan’a meydan okur ve kaybeder, yüzüğünü teslim eder. Yeşil yerine yolu Sarı’ya düşer ve Sinestro’dan sarı güç yüzüğünü alır. Superman ile kapışmak için yolu Dünya’ya düşer ama günün sonunda kendini Justice League’e katılmış olarak bulur ve Doomsday ile olan savaşta yardımcı olur. Bu savaşta Superman hayatını kaybeder. Abisinin aslında ölmediği ve Militia isimli bir suikastçiye dönüştüğünü öğrendikten sonra ikili baya sağlam bi’ dövüşten sonra Guy, ‘Warrior’ ismiyle adını temize çeker.

– Vuldarian

Parallax olaylarından sonra Guy artık bir Yeşil Fener değildi ve Dünya’da kendi çapında suçla savaşmaya karar vermişti. Ne süper gücü vardı ne de kendisine üstünlük sağlayan bir zırhı. Bunun için Blue Beetle’a gitti ve kendisi için bir kostüm yaptırdı. Bi’ süre direndikten sonra çok da işe yaramadığı gerekçesiyle devam etmemeye karar verdi. Yolu Amazon’a Nabba Ormanı’na düştü. Orada bulduğu tapınağın içinde büyü yüzünden bi’ şişeden sıvı içmek zorunda kaldı. Büyü ona bunu yapmaya zorladı. Vuldaria ırkının geride bıktığı yüzlerce yıllık bilgiye tamamen sahip olmuştu ve bedeninin uzuvlarını istediği silaha dönüştürebiliyordu.

Yeni güçleri üzerinde mutlak kontrole eriştikten sonra süper kahraman tekeline geri döndü ve tekrar suçla savaşmaya başladı.

– Tekrar Yeşil Fener

Spectre olayından sonra evrendeki son Yeşil Fener olarak Kyle Rayner
görev yapıyordu. Ion’un gücüne eriştikten sonra Oa’da Evrenin Koruyucularını tekrar canlandırdı. Guy Gardner’ın kendi barında oturduğu sırada Vuldarian güçlerinden dolayı bir enerji patlaması meydana geldi, bütün bar havaya uçtu ve Guy, John Stewart tarafından tedavi için gözetleme kulesine götürüldü. Ölümle savaşıyordu.

Vücudundaki Vuldaria genleri artık İnsan genlerini reddetmeye başlamıştı ve Guy Gardner güçlerini kaybederek tekrar insanlığa döndü. Hal Jordan’ın yıllar önce Oliver Queen’e bıraktığı yüzük ikiye bölünerek Guy’a gitti ve hayatını kurtardı. Gardner eski kıyafetleriyle tekrar Yeşil Fener günlerine döndü.

– Yeşil Fener Birliği

Guy tekrar Yeşil Fener olduktan sonra Birliğe yaklaşık 300 kadar yeni Fener alımı yapıldı. Kilowog ile birlikte Guy ve Kyle tecrübeliler olarak eğitim verdiler. Bu 300 Fener arasında Sinestro’nun sisteminden olan Soranik Natu da bulunuyordu. Korugar’da (Sinestro’nun gezegeni) Yeşil Fenerler lanetli olarak bilinir ve kabul görmezler. Bu yüzden Soranik, Salakk’tan da aldığı izinle görevini başlamadan bırakır.

Daha sonra Kyle ve Guy, Soranik’in Sektör 2828’in Vega Sisteminde tehlikede olduğu rüya tarzı bir görüntü görürler ve gitmeye karar verirler ancak yapılan anlaşmadan dolayı o sisteme Yeşil Fenerlerin girmesi ebediyete kadar yasaklanmıştır. Tabii ki anlaşmayı önemsemeden giderler. Soranik’i kurtarmışlardır ama bir kara deliğin içine çekilen Kilowog’dan yardım çağrısı alırlar.

İstikamet oraya çevrilir. Öğrenirler ki Spider-Guild kara deliklerin enerjisini emerek kara delikler arası geçiş yapmasını sağlayan bir ağ kuruyor. Hedefinde Yeşil Fenerlerin evi Oa’nın da yıldızı var. Kilowog’u kurtardıktan sonra Oa’nın saldırı altında olduğu yüzüklerine bildirilir ve bütün hızlarıyla yardıma giderler. Guy, bütün Fenerleri toplar ve istilacılara karşı savaş başlar ve yıldızın enerjisini emmek isteyen filo yok edilir. Bu başarıdan sorna Guy Gardner, Fenerlerin 1 numaralı ”Onursal Koruyucusu” ilan edilir.

İlişkileri

 • Hal Jordan
 • John Stewart
 • Kyle Ranner
 • Kilowog
 • Ice

Medya

Yer aldığı animasyon dizileri;

 • Batman Brave and the Bold
 • Young Justice
 • Green Lantern: The Animated Series

Yer aldığı oyunlar;

 • Batman: The Brave and the Bold
 • Lego Batman 3: Beyond Gotham
 • DC Universe OnlineBilseniz Fena Olmaz

 • Oa’da ‘Warriors’ adını verdiği bir bar açmıştır.
 • Guy Gardner’ın dış görünüşü için aktör Martin Milner’dan ilham alınmıştır.
 • Blackest Night sırasında hem Yeşil Fener yüzüğünü hem de Kırmızı Fener yüzüğünü aynı anda takmıştır.
 • Violet yüzüğünü takan ilk erkek olmuştur.
 • Flashpoint evreninde Avustralya’da barmen olarak çalışmaktadır.
 • 2011’deki filmde Guy Gardner amerikan futbolu oyuncusu olarak kısa bir sahnede gözükecekti ama daha sonra senaryodan çıkartıldı.
Batman’e selamı var.
Yorumlar