MCU’nun karışık zaman çizgisi Ragnarok ile daha da karıştı

Tamam karışık derken X-Men kadar karışık demek istemiyorum ama Spider-Man: Homecoming’in vizyona girmesiyle ciddi bir karışıklık, evreni bizler adına karıştırdı.

Soruna bi’ değinelim. Homecoming, çokça reklamlarda belirtildiği gibi Civil War’da yaşananların birkaç gün, belki bir hafta sonrasında Tony’nin kostümü Peter’a vermesi ile başlıyordu. Ayrıca filmde Vulture’ı tanıtmak için bir flashback sahnesi vardı. İlk Avengers filmindeki savaştan hemen sonra Michael Keaton’ı olay yeri müdahale gibi bir görevde gördük. Buraya kadar sorun yok ancak bütün sorun bu flashback sahnesinden sonra “8 YIL SONRA” yazısının ekrana gelmesiyle başladı.

Yani filmin 2020’de geçmiş olması lazım. E ama Civil War olayları 2016’da yaşandı? Sorun aşağı yukarı bu tutarsızlıktan oluşuyor. Şimdi sırada evren için çok kritik bir film olan Ragnarok var. Yüce Yenilmezler Thor ve Hulk’u Civil War’da taraf alırken görmedik. Age of Ultron’un sonunda Hulk, Loki tarafından gladyatör arenasında savaşacağı Sakaar adlı gezegene yollandı. Thor ise Sonsuzluk Taşları ve evrende meydana gelen olayların başını bulmak için habersiz olarak Thanos’un peşine düştü. Ragnarok, Infinity War’a doğru önemli bir adım olacak.

Şunu biliyoruz ki Thor: Ragnarok, kısa bir sürede olan olayları anlatmayacak. Age of Ultron’un sonu, Civil War olayları ve Infinity War yaşanmadan bir süre öncesine kadar olanları da kapsayacak. En azından mantıken böyle olması lazım.

Bunun cevabı yapımcı Brad Winderbaum’da:

Film, Ultron’dan 5 dakika sonrası ile başlamıyor tabii ki. Birkaç yıl atlayacağız. MCU’da bazı olayların başka olaylarla aynı anda yaşandığı bolca oluyor. Faz Bir’de olduğu gibi her şeyi zincirleme olarak sıralamak oldukça zor. Bu film Civil War ve Homecoming yaşanırken ki olayları anlatacak.

Şu an tek derdim Marvel Sinematik Evreni Kronolojik İzleme Sırası listesinde Ragnarok’u nereye ekleyeceğime karar vermek.

Yorumlar