Avengers 4’ten sonra MCU’nun kaderi Guardians 3 ile belli olacak

Marvel hikaye anlatımında en büyük övgüleri Infinity War’a yaptığı yol ile alıyor. Bu yol 2008’de MCU’nun başlangıcı olan ilk Iron Man filmi ile planlanmış olmasa da 2011’de Thor ile MCU’nun kaderi çizilmeye başlanmıştı. The Avengers’ın jenerik sonrası sahnesi sayesinde de kahramanlarımızın en büyük sınavını Thanos’a karşı vereceğini anladık.

Ancak bunun için 6 yıl daha beklememiz gerekiyordu, o bekleyiş ise hâlen sona ermedi. O sırada Ultron, Ronan, Hydra, Malekith, Dormammu ve hatta İç Savaş gibi büyük savaşlar Marvel evrenine büyük etkiler bıraktı, karakterleri derinden etkiledi. Netflix dizileri sayesinde New York sokaklarında filmlerde yaşanan olayların yankılarını da görebiliyoruz ki sanırım Marvel Studios’un evrenini diğer sinematik evrenlerden ayıran bu.

İyi güzel, Infinity War’a gün sayıyoruz da… peki ya sonra? Yıllardır seyirciyi hazırladıkları bu devasa film sonrası evreni ne bekliyor?

Thanos, Avengers 4’te de olacak, önce onu bi’ belirteyim. Yani tahminimce Infinity War’un sonu çok da tatmin edici şekilde bitmeyecek, daha çok Avengers 4’te kesin bir son göreceğiz. Muhtemelen Steve Rogers, Tony Stark, Bruce Banner gibi karakterlere veda edilip, Thanos mağlup olup, bütün evrende tamamen yeni bir bölüm açılacak. Bu yeni bölüm de Guardians of the Galaxy vol. 3 ile yazılacak. MCU’nun kozmik kısmı zaten James Gunn’a emanet, kendisini Guardians 3’te de göreceğiz.

Gunn zamanında şöyle demişti;

Guardians 3, dördüncü Avengers filminden sonra geçecek, ve Marvel evreninin kozmik kısmını yeni karakterlerle genişletecek. Ayrıca uzun yıllardır devam eden hikaye Avengers 4’te sona eriyor, yeni bölüme Guardians 3 ile başlıyoruz.

Infinity War’da illa ki ölümler olacak ancak mendilleri Avengers 4’e saklamak daha mantıklı gibi. Thanos sonrası yeni dev düşmanın hikayesi Guardians 3’te başlayacağı için bu düşman kozmik bir karakter olabilir. Mesela eğer hakları Marvel’da olsaydı Galactus olabilirdi, belki de Dormammu olur. Captain Marvel’da izleyeceğimiz Skrull ırkı da çizgi romanlarda yıllarca büyük bir tehdit olmuştu. Avengers 4 sonrası için ne desek boş, önce 2019’a varmamız gerekiyor.

Yorumlar