İnceleme: The Gifted S01 E02 “rX”

the gifted episode 2 ile ilgili görsel sonucu

Geçtiğimiz hafta ilk bölüm incelememizle Gifted macerasına giriş yapmıştık. Dizinin ikinci bölümü ise Salı günü yayınlandı. Gelin bölüme bir de yakından bakalım.

Bölüm bir flashback sahnesiyle başlıyor. Strucker ailesinin bovling oynarken küçük bir mutant kızın başına gelenleri izliyoruz. Açıkçası bütün bölüm boyunca bence en etkileyici sahne buydu. Mutant gücünden dolayı yüzünü istemeden de olsa titreştiren genç kızın çevresindekilerin ona karşı alaylı tepkilerinin ve kızın babasının çaresizliğinin çok iyi yansıtıldığını düşünüyorum. Küçük kızın babasına boşuna uğraşma asla değişmeyecekler tarzında söylemleri mutantların yaşadığı problemlerden bir diğerini gözler önüne seriyor. Sadece devlet ve yasalar değil toplumunda bir kısmı mutantlara karşı ön yargılı. Dizi, nasıl olsa ilk bölümde yeteri kadar bahsettik diyerek bu bölümde mutant sorunlarına hiç yer vermeye de bilirdi. Ama ‘Bak sadece bunlarda değil bir bu tarz sorunları da var.’ demeyi seçti. Bence çokta iyi yaptı. Şahsen sıkılmadan izledim.

‘Buradan (Hapisten) Bir Mutant Ancak Tabutuyla Çıkar.’

Polaris bu bölümde mutant hapishanesine atıldı ve bir çok dizide, filmde vs. olduğu gibi yeni gelen mahkumumuz bir güzel dayağını yedi ve kapalı hücreye atıldı. Polaris bu bölüm bir önceki bölüme göre biraz daha ön plandaydı. Hapis ortamının kötü atmosferi ve mahkumlar iyi tasarlanmıştı. Mutant gücünü kullanmasını engelleyen tasmayla ilgili çalışmalara başlayan Polaris’in bir sonraki bölümde kurtarılacağını düşünüyorum.

Mutant Olmanın Kötü Yanları İyi Yanlarında Çok Daha Fazla

Bu bölümde öğrendik ki Blink uzak mesafelere portal açtığında krize giriyor. Özellikle sonlara doğru artık Lauren’in durumu kontrol edemeyip, aniden bir kaç noktaya sayısız portal açılması çok kaliteliydi. Andy bu bölümde biraz arka planda kalsa da gücünü yavaş yavaş kontrol altına almaya başladığını gördük. Önceki bölüme göre oyuncular karaktere biraz daha oturdu. Bölüm boyunca oyunculuğu gözüme batan tek karakter Andy idi.

the gifted episode 2 ile ilgili görsel sonucu

X-Men çizgi romanlarında ekibe liderlik yapan ve herkese emirler yağdıran kişi genellikle Cyclops’tur, Gifted’ta ise bu rolü Marcos üstleniyor. Ekibi organize eden ve liderlik eden kişinin Marcos olduğu açıkça ortada. Ayrıca bu bölümde Reed’i sorguya çeken kel sentinel polisin gözünden yani biraz da karşı tarafın gözünden olaylara bakmış olduk. Anlattıklarına göre 15 Temmuz olaylarında (bu bir rastlantı mı yoksa Türkiye’ye gönderme mi?!)  bir mutant yüzünden gerçekleşen patlamada kızını kaybeden sentinel, masum kızının ölümüyle ilgili mutantları suçluyor. Aynı zamanda iyi kalpli olsunlar veya olmasınlar bütün mutantların tehlikeli olduğu için hapsedilmesi gerektiğini düşünüyor. İlk bölümde olaylar sadece mutantlar açısından yansıtılmıştı, bu bölümde karşı taraftan birinin düşüncesini de izleyiciye sunmaları gayet hoş olmuş.

Önceki incelememizde her bir karakterin ileride daha da derinleşeceğinin sinyallerinin olduğunu söylemiştim. Bu bölümde de her bir karakterin önceki bölüme göre daha da derinleştiğini düşünüyorum. Ayrıca bölüm boyunca sentinellerin Reed Strucker’a karşı tutumu bütün pisliklerini gözler önüne sermiş oldu. Reed’in annesine sözlü tacizde bulunmaları ve Reed’e karşı sürekli tehditler yağdırmaları bu duruma bir kaç örnek. Ayrıca bölümün sonunda Reed’in ailesi için her şeyi yapacağını da görmüş olduk. Gerekirse yer altı mutant çetesini bile ihbar edeceğini söyleyen Reed’in aklında ne tür planlar var bir sonraki bölümde öğreneceğiz…

Bölümün Reytingi 

Dizinin geçen haftaki bölümü 4.899 (Milyon) kişi tarafından izlenmişti. Bu hafta ise bölümü 3.794 (Milyon) kişi izledi. Reytinglerde %20’lik bir düşüş olduğu söylenilebilir.

Çizgi Roman Göndermeleri

-Hapishane’de Takılan Tasma: Hapishanede mutantlara zorla taktırılan tasma çizgi romanlarda Genosha’daki mutantlara takılan tasmanın neredeyse aynısı. Çizgi romanlarda tasma mutant köleliğinin olduğu yerlerdeki mutantların güçlerini olabildiğince alt seviyeye indirmek için kullanılırdı. Burada ise mahkumlar güçlerini kullandıkları zaman tasma canlarını çok fena yakıyor.

-Polaris’in Saçları: Çizgi romanlarda Polaris’in saçları sadece ıslanınca parlak yeşile dönüşürdü. Dizide ise iki bölümdür karakterin saçları her zaman parlak yeşil.

the gifted episode 2 ile ilgili görsel sonucu

-Korkuyu Yönlendiren Mutant:  Ekibin ana karargahına Marcos ile Struckter Hanım geri dönerken kadın aniden büyük bir korkuyla bir terslik var geri dönmeliyiz demişti. Ardından Marcos’un yaptığı açıklamalardan öğrenmiştik ki yabancılar mekandan uzak dursun diye korkuları yönlendirebilen bir mutantı (fotoğrafı yukarıda) gözcü olarak koymuşlar. Henüz kesin olmasa da o mutant çizgi romanlardaki Mirage (Danielle Moonstar) olabilir. Mirage’ın çizgi romanlardaki gücü ise insanların en derin korkularını tespit edebilmesiydi.

Dizinin 3. bölümü 17 Ekim Salı günü yayınlanacak. Bir sorun olmadığı sürece diziyi incelemeye devam edeceğim. Sonraki bölümde Polaris’i hapisten, Reed’i ise sentinellerin elinden kurtarmak için ellerinden geleni yapacaklarını düşünüyorum.

GÖRÜŞ

İlk bölüme göre biraz daha ağır ilerleyen bir bölümdü. Gene de izleyiciyi sıkmayan ve heyecan dozu yüksek bir bölümdü. Her şeyin iyi yansıtıldığını ve dizinin emin adımlarla ilerlediğini düşünüyorum. Açıkçası ben diziyi gerek karakterleri gerekse konusu olsun çok sevdim, bu yüzden notum:

8

Tam Kıvamında!

Yorumlar