İnceleme: The Gifted S01E01

the gifted ile ilgili görsel sonucu
Fox’un yeni mutant dizisi ‘The Gifted’ Salı günü itibariyle yayın hayatına başladı. İlk sezonu 10 bölüm sürecek olan dizinin ilk bölümüne gelin bir de yakından bakalım.

Şahsen dizi beklediğimden daha başarılı çıktı. X-Men filmlerinde görmek istediğim, ancak bir türlü istediğimi bulamadığım atmosferi Gifted’ta yakaladım. Dizi X-Men’in ve Brotherhood’un ortalıkta gözükmediği ve devletin mutantlara karşı son derece sert ve vahşi bir tutum sergilediği dönemde geçiyor. X-Men çizgi romanlarında yansıtılan döneme benzediği söylenebilir. Ancak bu sefer mutantlarımız biraz daha sokak seviyesinde.

Bölümün Konusu

Okuldaki dans etkinliğinde zorbalığa uğrayan Andy ve ablası Lauren’in mutant güçleri ortaya çıkar. İstemeden de olsa her yeri yakıp yıkan Andy’nin mutant olduğunu herkes öğrenir. Yurt dışına kaçmayı planlayan aile, çareyi yer altı mutant çetesinden yardım istemekte bulur.

the gifted ile ilgili görsel sonucu

Dizide özellikle mutantların çektiği zorluklar ve devletin onları dışlamak, hatta katletmek için yaptığı uğraşlar iyi yansıtılmış. İzlerken ister istemez kendimi onların yerine koyarken buldum. Bunun sebebi aslında bu durumun günümüzde birçok yerde gerçekleşmesi. Kimi okullarda diğerlerinden farklı çocuklar, kimi ülkelerde bazı ırklar, kimi toplumlarda ise cinsel tercihi farklı olan insanlar dışlanıyor. Zaten X-Men çizgi romanlarını da çok sevmemin sebebi de bu. Bu sorunu mutantlar üzerinden okuyucuya sunması.

Dizide her karakterin farklı bir öyküsü, geçmişi bulunuyor ancak bunu ana olay ilerlerken geçmişe dönük sahneler ile izleyiciye sunmuyorlar diyaloglara serpiştiriyorlar. Daha ilk bölümden karakterlerin önceki yaşamları benim ilgimi çekmeyi başardı. İleri ki bölümlerde karakterlerin derinleşeceğini düşünüyorum. Ayrıca yer altı mutant örgütünün X-Men’e bir öfkesi olduğu bariz. X-Men’in onları terk ettiğini ve artık yalnız olduklarını Eclipse dolaylı yoldan bir kaç sahnede söylüyor. Dizideki mutantların güçleri de oldukça hoşuma gitti. İzlemesi keyifli ve daha önce çok fazla görmediğim türden güçleri var. Karakterler arasında en çok Andy ile Lauren’in abla-kardeş dinamiğini beğendim. Ayrıca bölümün başında Andy’nin mutantları aşağılaması ardından kendisininde bir mutant olduğunu öğrenmesi ve Reed Reed Strucker’ın mutantlara karşı devletten yanayken iki çocuğununda mutant çıkması güzel detaylar.

the gifted ile ilgili görsel sonucu

Genel olarak bölümü beğensem de sonraki bölümlerde düzeltilmesi gereken bir kaç husus var. Bunlardan ilki oyunculuk. Bazı sahnelerde oyunculuklar çok kötüleşiyor ve dizinin bütün zevki kaçıyor. Bölüm boyunca müzik kullanımının da az olduğunu düşünüyorum. Müzikler artırılarak bazı sahneler daha etkileyici olabilirdi. Ayrıca Andy’nin güçlerini kontrol edemeyerek etrafına zarar vermesi gibi sahneler buram buram klişe kokuyordu.


Dizinin sonraki bölümünde olayların nasıl gelişeceğini merak ediyorum.The Gifted X-Men çizgi romanlarını ve kaçış türündeki yapımları sevenlere tavsiye edilebilecek bir dizi. Ayrıca bölümün sonunda bir tane de after credits sahnesi bulunuyor. Eğer bir aksilik olmazsa her hafta yeni bölüm incelemeleriyle burada olacağım. Siz de ilk bölüm hakkındaki görüşlerinizi yorumlara yazabilirsiniz.

GÖRÜŞ

Diziye başlamadan önce hiçbir beklentim yoktu, ancak bölüm beni tatmin etmeyi başardı. Benim için mutantların dışlanmışlığını ve çektiği acıları yansıtmış olması bile yeterli. Hem konusu hem karakterleri ilgimi çekmeyi başardı. Bu yüzden notum:

7

Yorumlar