İnceleme: Justice League Fragman #3

Muhteşem zamanlar geçiriyoruz. Bugün Justice League fragmanı çıktı, yarın için Star Wars: The Last Jedi fragmanı yolda. Ragnarok’tan önce Infinity War fragmanı da geliyor. Ülkemizde Ragnarok, ABD’den 1 hafta önce vizyona girecek. Ondan 17-18 gün sonra da Justice League’i sinemada yayıla yayıla tüketeceğiz. Bir çizgi roman hayranı için hayat tıkırında.

Yeni fragman geldi az önce. Sevdik sayılır. Klasik heyecanlar, çığlıklar. ”Superman var mı? Green Lantern gözükecek mi?” gibi sorular da cevaplandı. Ben Affleck’i yine bağrımıza bastık, Gal Gadot için şükrettik. Sizin anlayacağınız bir fragmanı daha Doomsday rezaleti yaşamadan geride bıraktık. Gelin bi’ de beraber bakalım.

Nasıl mükemmel. Nasıl harika. Özellikle Hans Zimmer’ın Batman v Superman için yaptığı ”Day of the Dead” soundtrack’i girilince arşa yükseldim. Superman’i göstermeden Superman’i göstermek ancak bu kadar harika yapılabilirdi.
Not: Clark Kent’in giydiği kırmızı-siyah gömlek 1978 Superman filmindeki genç Clark’a gönderme. Aynı şekilde Barry Allen da bu filmdeki ceketin aynısını giyiyor.

Baştaki muazzam Clark Kent sahnesi bir yana, sanırım bu kare benim fragmandaki favori sahnem. Wonder Woman, adalet ve düzenin tanrıçası Themis’in heykelinin üzerinde bizi selamlıyor. Heykelin tepesinde Batman de durabilirdi, adalet vurgusu yapıldığından bahseder geçerdik. Ancak orada Diana Prince’in olması bambaşka bir hikaye.

Themis, Yunan mitolojisinde ”kadın” ve ”bakire” olarak bağımsızlığı temsil eder. Aynı Wonder Woman’ın erkek olmayan bir adada doğup, daha sonra oradan ayrılarak Birinci Dünya Savaşı sırasında bizim dünyamıza gelerek kadın ve erkek hakları konusunda bütün tabuları yıkması gibi.

Themis’in sol elindeki terazi, adaleti ve kanunları, sağ elindeki kılıç ise adalet ve kanunlar aracılığıyla verilen hüküm ve yaptırımların yerine getirilmesini sembolize etmektedir. Themis’in tarafsızlığını belli etmek için çoğunlukla gözü bantla kapatılmış olarak resmedilir, ama yukarıdaki karede bant kullanılmamış. Muhtemelen basitçe sadece gözleri kapalı. Bastırın duvara çerçeveletin.

Tahminen Cyborg’un güçlerini yeni yeni keşfettiği sahnelerden. Sol taraftaki kitaplıkta amerikan futbolu ödülleri, fotoğrafları ve gazete küpürleri yer alıyor. Ayrıca izlediği şey de eski futbol maçlarının görüntüleri. Hayatındaki en önemli şey amerikan futbolu olan biri için bir daha oynayamayacak olmanın etkisi inanılmaz fazla olmalı ve filmde de yer almalı. Bir yandan dünyayı kurtarması lazım, bir yandan da galiba babasının ölümüyle başa çıkması lazım ancak hayatını değiştiren bu yeni güçler de seyirciye yansıtılmalı.

Fragmanı izlerken en çok rahatsız olduğum sahneler. Özellikle Batmobile ile açılan bu sahnelerde sekans boyunca aşırı kırmızı renk kullanımı beni biraz baydı. Gökyüzünün kırmızı oluşu Crisis of Infinite Earths’e gönderme ancak izlerken video oyunu gibi duruyor. Gerçeklikten oldukça uzak. Heyecanla fragmanı beklediğim saatler sonrası, fragmanı izledikten sonra benim aklımda kırmızı renk ve efektlerin bolluğu kaldı. Galiba tek cümlede Zack Snyder filmlerini özetledim.

Ayrıca yukarıdaki karelerde görmüşsünüzdür bitki tarzı mor bir şey var. Ne olduğunu bilmiyorum. Ama tahminim var. Bence filmde Darkseid’in amacı dünyayı istila etmek değil, Man of Steel’de General Zod’un yaptığı gibi gezegeni dönüştürmek. Apokolips’in Güneş Sistemi şubesi hâline getirmek. Bir diğer detay da, Darkseid ve Steppenwolf, Suicide Squad’daki Enchantress gibi insanları kendi askerlerine dönüştürebiliyor. Yani Parademonlar eskiden sizin benim gibi insandı.

Son olarak değineceğim 3 şey falan kaldı.

1- Filmin mizah merkezinde Barry Allen var bu çok net. Son fragmanda ”Ben sadece insanları itip kaçarım, daha önce hiç savaşmadım.” cümlesi ve bunu söyleyiş tarzıyla Ezra Miller’ın Flash’ından koşarak uzaklaşmıştım ama bu fragmanın son sahnesiyle içindeki heyecanlı çocuğu, ineği, geek’i baya bi’ serbest bıraktı. Kanım ısındı.

2- Nedir bu Bruce & Diana olayları? Ciddi anlamda kaç fragmandır seyirciye bu ikili yedirilmeye çalışılıyor. Pek şikayetçi değilim o ayrı konu.

3- Superman kozu kullanılarak Green Lantern seslerinin bastırılması güzel strateji. Fragmanda Green Lantern’ı görmektense Superman’i -kostümlü- görmeyi tercih ederim.

17 Kasım.

Yorumlar