Spoiler’sız İnceleme: Thor Ragnarok

MCU’nun bizler için en büyük hayal kırıklığını Kudretli Thor’un bir o kadar kudretsiz iki solo filmi olarak kabul ediyorum. Sadece Thor’un karakterizasyonu için fena iş çıkarmasalar da, dünyada değil, uzayda geçmesi gereken Thor ve Thor: The Dark World evrenin geri kalanına pek bir şey katamadı. Muhtemelen dördüncü bir Thor filmi gelmeyeceğini düşünürsek -ki karakter olarak hem Iron Man hem de Captain America’dan daha çok hak ediyor- bu film, hem düzgün bir Thor filmi için hem de Chris Hemsworth’ten Robert Downey’nin Iron Man 3’te yaptığı gibi güzel bir veda olması için son şanstı. Şunu söyleyebilirim ki o şansın hakkını sonuna kadar verdiler.
Homecoming sayesinde bunu çok sık tekrarlar oldum ama “karakter gelişimi” böyle olur. Thor’u en büyük silahı olan Mjolnir’den ayırarak. Aynı Iron Man 3’teki gibi. Thor şu ana kadar ki en büyük sınavını en kötü durumda olduğu sırada verdi. Bir izleyici olarak baş kahramanımızın bu zorluklarla zafere ulaştığını görmek keyif verici.
Zorluklar derken Cate Blanchett’ın NEFİS Hela performansı MCU’da izlediğim en iyi performanslardan olsa da baş düşman maalesef Marvel’ın baş kötüleri arkaplanda unutma alışkanlığına kurban gidiyor. Evet Hela’nın yapabilecekleri bize ciddi bir tehdit olarak hissetirilse de anlamı kıyamet olan Ragnarok, pek de gerçekçi bir durum gibi gelmedi bana. Ayrıca Hela’nın motivasyonu ve teknik olarak bundaki “hakkı” filmi yükselten artılardan. Diğer baş kötülerin aksine “Dünyayı/Evreni ele geçiricem ehehe” triplerinin cidden elle tutulur bir sebebi var. Spoiler olacağından dolayı Hela’dan çok bahsedemiyorum. Çünkü motivasyonunun ne olduğunu söylersem direkt spoiler olur, bana fena söversiniz.
Filmden görseller ve fragman ilk yayınlandığında Ragnarok temasından çok uzak, rengarenk, gereksiz komik gelen detaylara ben baya sövmüştüm, burada eleştirmiştim de. Filmi izledikten sonra bile aynı fikirdeyim ama şunu söylemem lazım Taika Waititi’nin filme getirdiği vizyon ve mizah inanılmaz. Bazı şakaları üst üste ikinci kez yapmak gibi sahnenin samimiyetini bozan hatalar olsa da komedide Ant-Man’i bile geçer sanırım. O derecede komik film. Ama bu mizah, dediğim gibi kıyamet fikrinin ve ciddiyetinin önüne geçiyor. Hatta çok kritik bir sahnede Taika Waititi tarafından canlandırılan Korg karakteri söylediği şeylerle benim için sahnenin bütün duygusallığını ve ciddiyetini mahvetti. MCU tarihinin en yersiz repliklerinden biriydi sanırım.
Ayrıca filmin Thor dışındaki diğer yıldızları birer birer kendi parlama anlarını yakaladı ve hiçbiri bir diğerinin önüne geçmedi. Mark Ruffalo’nun performansı her zamanki kalitesindeyken, Tessa Thompson’ın Valkyrie performansı ve karakterin motivasyonu keşke Avengers’a katılsa dedirtti bana. Revengers’ın onursal üyesi Loki ise yine aynı terane. Oyuncu performansı falan tamam da hani sıktı azcık birazcık.
Özetle gelecek olursa film güzel arkadaşlar. Çok büyük bir başarı değil ama net en iyi Thor filmi. En komik MCU filmi. Ha ama dediklerinin aksine bu fazın Winter Soldier’ı kesinlikle ve kesinlikle değil. Yok artık. Yine vurgulamak istiyorum, film bir çizgi roman filmi için efsane komik ve eğlenceli.
Logan ve Wonder Woman’dan kötü, Guardians 2’den iyi. Spidey’den iyi mi kötü mü karar veremedim.
Puan: 7/10
Yorumlar