TEŞEKKÜRLER SNYDER

 

Zack Snyder’la ilk tanışmam pek çok kişi gibi 300 ile oldu. Şimdi için pek yenilikçi sayılmayacak yeşil ekran sahneleri ve savaş koreografileri 2007 yılı için büyük bir hamleydi. En önemlisi de filmin değişik bir aurası vardı. Snyder’ın karanlık kadrajı izleyiciye farklı bir dünyanın kapılarını açıyordu. Ama Snyder’ın ne kadar büyük bir yönetmen olduğunu anlamam 2008’deki Watchmen ile oldu. Film salonuna girene kadar ben Watchmen gibi bir çizgi romanın sırıtmadan uyarlanabileneceğini düşünmüyordum. Fakat filmi izledikten sonra Snyder’a şapka çıkarmıştım. Böyle bir çizgi romanın dokusunun bozulmadan beyaz perdeye aktarılması takdire şayan bir işti. Ve Snyder bir çizgi roman okuru olduğu için bu janrın filmlerini nefes alır gibi uyarlayabiliyordu. Zaten ona DC’nin kapılarını açan da Watchmen’deki bu vizyonu oldu.

Warner Bros. Nolan’dan bir Superman filmi yapmasını istediğinde Nolan’ın aklında bunu çok iyi kotarabilecek biri vardı: Snyder! 2013 yılında vizyona giren Man of Steel, Superman’in sınırlarını yeniden keşfeden duygusal müthiş bir orijin filmiydi! Ayrıca bu film ile Snyder’ın ne kadar usta bir görsel yönetmen olduğu tescillenmiş oldu. Dahası, Zod çizgi roman uyarlaması filmlerin Joker’den sonraki en derin kötüsü (villain) olmuştu. Umut oradaydı; ama ön yargı ve toz bulutunun içinde görmek zordu. Zamanında Bryan Singer’ı kendi Superman filminde minimal bir aksiyon tercih ettiği ve yeni bir şey denemediği için eleştirenler, şimdi Snyder’ı fazla aksiyon ve yeni şeyler deneği için eleştiriyordu. Sonuçta Man of Steel gişede bekleneni tam veremese de pek çok kesimin takdirini kazandı.

İki sene sonra Snyder bu sefer Batman v Superman ile kariyerinin en büyük sınavını verecekti. Bu film benim için ise şimdiye kadar en mükemmel Batman deneyimiydi! Önce Justice League için yaptığı casting üzerinden eleştiri oklarının hedefi oldu. Fakat insanlar anca filmi izledikten sonra Snyder’ın her bir oyuncu tercihinin aslında ne kadar mantıklı olduğunu anladılar. Ben Affleck adeta Alex Ross’un resimlerindeki Batman olmuştu ve filmin en beğenilen yanıydı! Gal Gadot’un ”memeleri” yoktu; ama fiziği ve askeri eğitimi vardı. Zaten Snyder, Wonder Woman gibi bir ikonun bir seks objesi olamayacağını biliyordu. Havaili Jason Momoa ise yüzmek için doğmuştu ve görünüşü onu Peter David’in Aquaman’i yapıyordu.

Snyder daha sonra filmin kurgu sorunu ve karanlık olmasından dolayı eleştirildi. Ancak filmin kurgu sorunu Warner Bros.’un daha çok Batman istemesinden kaynaklanıyordu. Üstelik bu film karanlık olmak zorundaydı, çünkü Justice League ancak bu sayede umut hakkında olabilirdi. Hatırlayın; Superman’in yaptığı fedakarlık Batman’in insanlığa olan inancını onarmıştı. Ve şu da bir gerçek; insanların eleştirdikleri şeyler anlamadıkları şeylerdi. Kimse Martha sahnesinde Batman için o kefaret anının önemini, Metropolis felaketinin ardından bir halk düşmanı olan Superman’in henüz gülümseyemeyeceğini ya da Batman’in suçluları öldürmekten ziyade artık onların yaşayıp yaşamamasını umursamadığını anlamamıştı. Tabii Snyder’ın da anlamadığı bir şey vardı, o da insanlar bunu istemiyordu. Marvel insanları daha basit ve eğlenceli bir dünyaya alıştırmıştı.

Aslında her şey Snyder’ın çizgi roman seven bir çocuğun saflığında verdiği demecinde saklıydı: ”Ben bir çizgi roman severim ve bu filmi de çizgi roman severler için yaptım.” İşte bu yüzden Batman v Superman de genel izleyiciyi yakalayamadı ve 1 milyon sınırını geçemedi. Snyder hayal kırıklığına uğramıştı ve patron sabırsızlanıyordu. Bu yüzden Justice League öncesi senaryosunu yazdığı Wonder Woman’da yeni bir şey denedi: Sadelik! İnsanlar ”Ben sevgiye inanıyorum.” diyen amazon prensesine bayıldılar. Kritikler methiye yarışına girdi. Snyder elbette oyuncusu Gal Gadot ile gurur duruyordu; ama canı sıkılmıştı. Gel gelelim Justice League için formül bulunmuş oldu: Mizah ve insanlık mesajları.

Ancak bu sefer de Warner Bros. kendi ayağına sıkacaktı. Batman v Superman her ne kadar gişede 873 milyon dolar hasılat yapmış olsa da bu patron için yeterli değildi. Bu yüzden Warner Bros. Justice League post prodüksiyondayken işini sağlama almak için Snyder’ı gönderip yerine Joss Whedon’ı getirdi. Snyder ise iş ahlakından dolayı bu ayrılığın nedeninin kızının intiharı olduğunu söyledi; ama bu doğru değildi! Whedon daha sonra Warner Bros.’un isteğiyle filmden bir saati aşkın kesinti yaptı ve kendi eklediği bazı sahnelerle filmi tamamen değiştirdi. Nitekim Warner Bros.’un Justice League‘i Avengers yapma girişimi kötü sonuçlandı ve Justice League şimdiye kadarki en kötü hasılat yapan DC filmi oldu. Umarım ilerleyen dönemde Warner Bros. yönetmenlerinin işine karışmaktan vazgeçer ve bir rol haritası belirler.

Güzel şeylerler bazı insanların hırsı yüzünden çabuk biter. Warner Bros. CEO’su Kevin Tsujihara, Zack Snyder’ı göndererek şimdiye kadarki en büyük hatasını yapadursun ben bu adama filmlerini bir tablo gibi çektiği için, işlediği alt metinler için, oyuncu tercihleri için, bizleri Larry Fong gibi bir sanat yönetmeni ile tanıştırdığı için, ve en önemlisi aykırı vizyonu için teşekkür ederim! Seni takip etmeye devam edeceğim, yolun açık olsun güzel insan.

 

Yorumlar