Aquaman Okuma Rehberi

Aquaman yıllarca dalga geçilen bir karakter oldu. Popüler kültürde de bunun etkisini bolca gördük. Geçilen dalganın sebebi çizgi romanlardaki bazı sahneler olabilirdi belki ama 90lı yılların hemen hemen büyük bir kısmını, bir kolunun yerinde bir kancayla gezen, saçı sakalı birbirine karışmış, sarışın bir Jason Momoa okuyarak geçirdik. Yani, çizgi romanlarda o kadar da kötü olamaz değil mi? Tabii Super Friends dizisindeki Aquaman portresi, karakterin çöküşüne sebep olan en büyük şeylerden birisi olabilir. Her neyse, konumuz bu değil. Justice League filmi yaklaşırken, ekipte okuma rehberi hazırlamadığımız tek karakterimizi hangi sırayla okuyabilirsiniz, hangi çizgi romanlarını okuyabilirsiniz bir bakalım!

Ancak şunu belirtelim, Aquaman çokça sıfırlanan olay yaşadığı için listeyi daha güncele odaklı tutmaya çalışarak en iyi serilerini listelemeye çalışacağım.

Diğer Justice League karakterlerinin okuma rehberlerine şuradan ulaşabilirsiniz:

DC Comics Okuma Rehberi

Nereden çizgi roman temin edebileceğinizi merak ediyorsanız da sizi şuraya alalım:

Nereden Çizgi Roman Okunur? Nasıl Çizgi Roman Temin Edilir?


AQUAMAN OKUMA REHBERİ

1. Atlantis Chronicles

Yazar: Peter David
Çizer: Esteban Maroto

Bulunduğu Sayılar: The Atlantis Chronicles #1-7

Aquaman’in bugüne kadar bir şekilde her zaman DC’nin en önemli karakterlerinden birisi olarak kalmasında kesinlikle Peter David’in büyük payı vardır. 90larda Aquaman’i tek başına yeniden tanımlamış, karakteri eski campy havasından kurtarmış ve en azından daha ciddiye alınabilir birisi haline getirmişti. David’in serisi ise bu seriyle başlıyor. Bu ilk seri Aquamand’den çok, Atlantis krallığının tarihini, geçmişini ve bugüne kadar uzanan bağlarını anlatıyor. Aquaman’in doğumuyla yeni bir döneme girecek denizler krallığının tarihini öğrenerek okuma yolculuğunuza başlamak istiyorsanız, ilk durağınız bu seri.

2. Time & Tide

Yazar: Peter David
Çizer: Kirk Jarvinen
Bulunduğu Sayılar:  Aquaman: Time & Tide #1-4
Çizgi roman kahramanlarının hemen hemen çoğunun anlatılmış birden fazla köken hikayesi vardır. Ancak Aquaman bundan çok nasip alamamış bir karakter. New52’da yeniden tanımlanmış olsa da Aquaman’in okunası diğer tek köken hikayesi, Peter David’in yine bu serisi. Aquaman’in ilk yıllarını, dünyayla tanışmasını ve çevresini edinmesini konu edinen seri, en azından 90larda Aquaman’in nasıl algılandığını ve karakterin eski orijin hikayesinin ne olduğunu size anlatacaktır. Ancak eski bir hikaye olduğu için güncel köken hikayesi olarak bu seriyi düşünmemenizi öneririm.

3. Krallığın Başlangıcından Bir Elin Kaybına

Yazar: Peter David
Çizer: Jim Calafiore, Martin Egeland & Brad Vancata
Bulunduğu Sayılar: Aquaman (1990-1998) #0-46
Pekala, Peter David’in Arthur Curry’i yıldızlara boğduğu seri bu 47 sayıdan oluşuyor. Toplamda 5 cilt olan bu serinin her cildinde Aquaman’in daha da büyük zorluklarla karşılaştığını, daha ciddi şeylerle mücadele ettiğini görüyoruz. Aquaman onca yıllık yayın hayatı boyunca Justice League’in akvaryum temizliğini yapmaktan tam teşekkülü, canavar gibi bir üyesi olmaya işte tam olarak bu seride başlıyor. Justice League Unlimited animasyon dizisini hatırlıyor musunuz? O dizinin sırtını yasladığı, Aquaman’ini baz aldığı dönem budur. Eğer Peter David olmasaydı, emin olun Aquaman unutulup gitmiş karakterlerden birisi olurdu sadece.

4. American Tidal

Yazar: Wil Pfeifer
Çizer: Patrick Gleason

Bulunduğu Sayılar:Aquaman (2004) #15-20
David sonrası Atlantis’in kralı çok bocaladı. Birçok serisi 5-10 sayıyı görüp iptalle yüzleşti. Aradaki serileri okumak isteyebilirsiniz ancak beklediğiniz kahramanla karşılaşmayacaksınız. Tüm bu sallantılı dönemde, kendisi 5 sayı süren ama etkisi uzun bir zamana yayılan Sub Diego hikayesinin yeri ayrıdır. San Diego şehri sular altında kaldığında Aquaman, bir kahramanın da ötesine geçip bir kurtarıcı görevini üstlenir bu seride. Eğer Flashpoint öncesinde bir Aquaman hikayesi okuyacaksanız, en azından bu hikayeyi okuduğunuzdan emin olun.

5. JLA

Yazar: Grant Morrison
Çizer: Howard Porter ve John Dell

Bulunduğu Sayılar: JLA #1-41
Aquaman’in en çok parladığı yerlerden birisi de çok ilginçtir ki Grant Morrison’un yazmış olduğu JLA serisidir. Aquaman kurucu üyelerden birisi ve birliğin temel taşlarından birisidir. Dolayısıyla Arthur’u tam anlamıyla 90ları kasıp kavururken görmek istiyorsanız sadece Morrison’un yazdığı 41 sayıya bakabilirsiniz. World War III hikayesi sonrasında bu dönemi devam ettirmek isterseniz, Our Worlds At War ve Obsidian Age öykülerini okuyabilirsiniz. Tek bilmeniz gereken, tüm bu süreç boyunca Aquaman tehditlerle savaştı, hayatını kaybetti, yerine başka bir varis geçirdi. Varisinin öyküsünü de Sword of Atlantis serisinden okuyabilirsiniz ancak çok tavsiye etmem.

6. Brightest Day

Yazar: Geoff Johns & Peter Tomasi
Çizer: Ivan Reis & Patrick Gleason

Bulunduğu Sayılar: Brightest Day #0-24
Brightest Day’i okumak için Blackest Night serisini okumanız gerekiyor tabii ki daha önce. Blackest Night’ın sonunda birçok DC kahramanı diriliyor ve Arthur da bunlardan birisi. Kraliçesi Mera’nın yanında yer alarak yokluğunda oluşan boşlukları kapatmaya çalışıyor ve krallığını yeniden sağlama almakla uğraşıyor. Özünde tamamen bir Green Lantern hikayesi olsa da Brightest Day, eğer dilerseniz size yer yer güzel Aquaman anları da sunmakta.

7. Flashpoint: Emperor Aquaman

Yazar: Tony Bedard
Çizer: Ardian Syaf

Bulunduğu Sayılar: Flashpoint #1-5 ve Emperor Aquaman #1-3
Barry Allen zamanda geriye gitti ve annesini ölümden kurtardı. Ne pahasına? Geri döndüğünde Dünya değişmiş, herkes devasa bir savaşın ortasındaydı. İmparator Aquaman ve Kraliçe Wonder Woman arasında bütün Dünya’yı kasıp kavuran bir savaş vardı. İşler bu raddeye nasıl geldi? Bir zamanlar Justice League’in en büyük iki savaşçısı olan Arthur ve Diana nasıl bu hale düştüler? Önce Flashpoint serisini okuyun, daha sonra Flashpoint’in Aquaman parçasına bakın. Tabii The Flashpoint Paradox animasyonu da az biraz da olsa tüm bu evren hakkında fikir verebilir.

8. New52

Yazar: Geoff Johns
Çizer: Ivan Reis

Bulunduğu Sayılar: Aquaman New52 #1-13
Tüm bu rehberdeki en önemli kısma geldik. Geoff Johns Aquaman’i alarak son 10 yılda karakterin üzerine yapışmış bütün klişeleri sıyırdı attı. Bunu yapması için ise sadece 4 sayılık Trench hikayesi yetti de arttı bile. Daha sonra karakterin geçmişini kurgulayıp Mera ile olan ilişkisini de daha popüler ve güncel bir hale sokunca New52 döneminden aklımızda kalan en iyi serilerden bir tanesini yazmış oldu. Ayrıca Arthur’u Justice League içinde de yeniden konumlandıran Johns’un yazmış olduğu New52 Justice League serisinin de ilk 14 sayısını bu noktada okuyabilirsiniz.

9. Throne of Atlantis

Yazar: Geoff Johns
Çizer: Ivan Reis

Bulunduğu Sayılar: Aquaman New52 (#0, #14-16) ve Justice League (#15-17) 

Geldik Aquaman’in şu ana kadar yaşadığı en kapsamlı olaylardan bir tanesine. New52 döneminin ilk ‘event’i olarak da kabul edebileceğimiz Atlantis Tahtı hikayesi bize tam olarak Aquaman’in en büyük düşmanları Ocean Master ve Black Manta’yı tanıma imkanı veriyor. Bunun yanı sıra Arthur’un en güncel köken hikayesine de bu dönemde iniyoruz. Ayrıca animasyon filmi de bulunmakta. Tüm büyük şehirlerin su altında kalması daha sonra DC evreninde biraz çabuk unutulsa da Aquaman’in taht savaşı verdiğini görmek karakterinin tarihindeki en güzel anlardan birisi.

10. Death of a King

Yazar: Geoff Johns
Çizer: Paul Pelletier

Bulunduğu Sayılar: Aquaman New52 #17-25

New52 Aquaman serisi 52. sayısına kadar devam etti. Ancak Aquaman’i yıllar sonra yeniden dirilten Geoff Johns seriyi bu son hikaye ile bıraktı. Dilerseniz devam edip farklı yazarlardan da okumalar yapabilirsiniz ancak benim tavsiyem Johns ile birlikte siz de bu dönemi tamamlayın. Aquaman, Throne of Atlantis sonrasında çok eski bir cinayeti çözmeye kalkar, sonucunda da tahtını bile sallayabilecek şeylerle karşılaşır. Geoff Johns’un Trench ile başlayan büyük hikayesi de bu seriyle birlikte sonra erer. Bundan sonra ise mutlaka DC Universe Rebirth Special #1 sayısını okuyun.
 

11. Rebirth

Yazar: Dan Abnett
Çizer: Andrew Hannessy & Bradley Walker

Bulunduğu Sayılar:Aquaman Rebirth #1-30
Ve Aquaman’in son hikayesine geldik. DC Rebirth ile birlikte Aquaman de 90lardaki karanlık imajına bürünmeye başlarken, yeniden kendi tarzını yakalayıp Atlantis kralı olarak krallığının adını kötülemeye çalışan Delüge isimli örgütle savaşmaya başladı. ABD ile savaş noktasına gelen Atlantis krallığını bir arada tutmaya çalışan Arthur, bir yandan da Black Manta ile uğraşıyordu. Ancak bu yeni serinin en güzel yanıysa, eskisinden daha fazla zaman ayırılmış Mera diyebilirim. Hem kraliçeyi, hem de kralı takip edip güncele yetişmek için bu seriye doğrudan bile atlayabilirsiniz.

****
Tebrikler, Aquaman hakkında okunacak neredeyse gerekli her şeyi okumuş oldunuz.
Bu noktadan sonra Aquaman hikayelerinden seçip okumalar
yapabilirsiniz. 
Eğer
elinizde Aquaman romanları varsa ve hangi sırayla okuyacağınızı
bilmiyorsanız, bu listeye de uyduramamışsanız, yorumlara bırakın, sizin
için sıralayalım!
Bu
listedeki çizgi romanlardan birisini incelemek, kurcalamak ve masaya
yatırmak ister misiniz? İnceleyin, inceleme@cizgikafe.com adresine
gönderin ve bu rehberde sizin incelemenizi yayınlayalım!
Çizgiyle kalın!
Yorumlar