Başarısızlık: Inhumans 1. Sezon Reytingleri

Marvel’ın film yapmak için yola çıktığı, ardından televizyon dizisi olarak hayata geçireceğini açıkladığı Inhumans televizyonda ciddi bir başarısızlıkla karşılaştı. Zaten en başından beri bu karakterlere bir televizyon dizisiyle hayat vermek çok mantıklı değilken, aşağıdaki tablo da bu durumun ne kadar doğru olduğunu bize kanıtlamış oldu.

Bölüm İzleyici
1 3.752
2 3.752
3 2.780
4 2.302
5 1.975
6 2.045
7 1.964
8 1.945
Toplam 2.564


Inhumans sekiz bölümlük kısa sezonunda ilk bölümden son bölümüne kadar yaklaşık iki milyon izleyici kaybetti ki bu da izleyicilerinin yarısını kaybettiği anlamına geliyor. İlk bölümün izleyici sayısı bile Marvel’ın beklentilerini en ufak şekilde karşılamazken son bölüm onlara ne düşündürtmüştür kim bilir.
Bu rakamları diğer dizilerle kıyaslamak istersek eğer 4. sezonunda Agents of SHIELD ortalama 2 milyon 339 bin kişi tarafından izlenmişti. Çok yüksek bir oran değil ancak Agents of SHIELD’in o sezondan önce üç sezonu geride bıraktığını ve bir sezonunun 22 bölümden oluştuğunu göz önünde bulundurursak Inhumans’a göre bayağı büyük bir başarısı var ki Agents of SHIELD bu 22 bölümün hiçbirinde 2 milyon izleyicinin altını görmedi. Ayrıca bütçeleri muhtemelen kıyaslanamayacak düzeydedir.

Bir başka dizi seçip, bu sezon başlayıp iptal edilen Powerless’la Inhumans’ı kıyaslarsak Powerless çok daha küçük bir bütçeyle 9 bölümde Inhumans’a yakın bir grafik çizdi ve yine bütçeleri arasında dağlar kadar fark vardı. Buna rağmen Powerless’ın son bölümü yayınlanmadı bile, beklenmeden iptal edildi. 
Tabloya bakarsak durum cidden çok kötü ve ilk iki bölüm olmasa çok daha kötü olacaktı. Inhumans’ın bir bölümüne yaklaşık 10 milyon dolar harcandığını göz önünde bulundurursak gerçekten büyük bir hayal kırıklığına uğramış oluyor Marvel. Daredevil ve Jessica Jones’un ilk sezonları 40’ar milyon dolara mal olmuştu, yani bölüm başı 3.1 milyon dolar civarına.
Inhumans’ın devamı nasıl gelir bilmiyoruz, Kevin Feige’in önemsediği bir kısmıydı MCU’nun, gelecekte önemli roller oynaması bekleniyordu, hatta amaç “mutant” kavramı FOX’ta olduğu için o boşluğu Inhumanlar ile doldurmaktı fakat bu durumda onlara bu şans verilir mi bilemiyorum hatta belki MCU’nun tüm geleceği bu başarısızlığa göre küçük veya büyük bir değişikliğe gidebilir. 
Yorumlar