Ben Affleck’in ayrılması DCEU için hayırlı olabilir

Gün geçmiyor ki Ben Affleck, Batman solo filmi ve ayrılık iddialarını konuşmayalım. Ama bu sefer bi’ haber yazısı yerine, makale yazmaya karar verdim. Amacım Ben Affleck’in ayrılışının DCEU’ya olacak olumlu ve olumsuz, -çoğunlukla olumlu- etkilerini konuşmak. Bunun sebebi de dün internette yayılan (16 Kasım) “Matt Reeves’in aklında başkası var.” oldu.

Matt Reeves, ne zaman çıkacağı bilinmeyen ama kesinlikle illa bir gün çekimlerine başlanacak olan Batman solo filminin yönetmeni. Reeves’ten önce o pozisyonun sahibi Ben Affleck idi ama Warner Bros.’la yaptığı görüşmeler sonrası hem senaryo sıkıntıları, hem de Batman kostümünü giyerken bir yandan da yönetmenlik yapmasının zor olacağından dolayı yerine başkasını bulmaya karar verdiler. Böylece yönetmenlik son olarak War for the Planet of the Apes’in yönetmeni Matt Reeves’e gitmiş oldu. Umuyoruz ki öyle de kalacak.
Matt Reeves’in ilk hamlesi Ben Affleck’in yazdığı senaryo yerine sıfırdan başka bir senaryo yazdırmaktı. Yalnız buradaki en önemli detay; Affleck’in senaryosunda baş kötü olarak Deathstroke yer alıyordu, yeni senaryoda olup olmayacağı kesin değil. Deathstroke’a solo film yapılacağı için Batman filminde baş kötü muhtemelen başkası olacak. Yeni senaryo ne durumda bilmiyoruz, baş kötünün kim olacağı da belli değil.

Dün, John Campea’nın söylediğine göre Matt Reeves’in aklında Batman rolü için Jake Gyllenhaal varmış. Hatta başka bir kaynaktan gelen bilgiye göre bi’ buluşma da gerçekleştirmişler.
Tam bu noktada önemli bir detay var: Matt Reeves zamanında katıldığı bir podcast programında, üçleme şeklinde olacak bir hikaye istediğini söylemişti. Üç Batman filmi. Ben Affleck’e ise geçen gün Justice League için katıldığı tanıtım turlarında “Suicide Squad’ı da sayarsak Batman’i üç kere canlandırmış oldun, Batman solo filmi ile dört olacak, beşinci seferi görebilecek miyiz?” diye bir soru yöneltildi. Cevap ise; “Bilmiyorum, geleceğin ne getireceğini zaman gösterecek.”
Reeves’in üçleme istemesi önemli bir olay. Böyle bir şeyi kendi ağzından duyduğumuza göre bundan Ben Affleck’in de kuşkusuz haberi vardır. Sonuçta adamın haberi olmadan iki film daha planlayamazlar. Ayrıca, Affleck “Beyler bana bir film yeter, sonra bana müsaade…” de diyemez. İlk filmde olacaksa diğer ikisinde de olmalı. Kaldı ki zaten bu üçlemenin tamamlanması en az 2024’ü bulur. O arada Flashpoint filmi ve Justice League 2 de var ve Batman bunların da bir parçası olmalı. Etti mi size en az beş film! 2024’te Affleck 52 yaşında olacak.

Ben Affleck’in şu ana kadar gelmiş geçmiş en iyi Batman olmadığını düşünebilirsiniz, ama yanılmış olursunuz. Geçmişi, Batcave’i, donanımı ve Alfred’i ile kesinlikle hem Bruce Wayne hem de Kara Şövalye olarak komple bir Batman’dir. Ama maalesef uzun vaadeli DCEU için Ben Affleck yaşının dolayısıyla ideal konumda değil. 45 yaşındaki biri için, özellikle 1.92’lik Affleck’in cüssesindeyseniz vücudunuzu Batman standartlarına uydurmak kolay değil. Ben Affleck, Batman ve DCEU’yu ilgilendiren her türlü açıklamayı okuyan ve dinleyen biri olarak ben, Affleck’in en büyük çekincelerinden birinin bu olduğunu düşünüyorum. En yakın arkadaşı Matt Damon bile Batman v Superman için hazırlanırken çektiği sıkıntılardan bahsetmişti.
Hâli hazırda akıp giden DCEU’da Batman’e reboot yapılamaz, bu yüzden en doğru seçim yerine başka birini bulmak olacaktır. Ancak şöyle de bir sıkıntı var; DCEU Batman’i, genç olmayan ve arkasında büyük bir geçmiş bırakmış bir karakter. Joker’le kapışmış, Robin’i kaybetmiş ve 20 yılda kim bilir daha neler yaşanmış. Ha belki seyircinin affına sığınarak mesela söylentilerde olduğu gibi Jake Gyllenhaal’i getirip, o 20 yıllık geçmişi olduğu yerde tutmaları işe yarayabilir. Gyllenhaal veya başkası, genç bir isim DCEU için çok daha uzun vaadeli bi’ Batman ortaya çıkarır. Bu arada ayrıca Nightwing’in, yani Dick Grayson’ı oynayacak kişinin Ben Affleck’in yerine geçerek Dick Grayson olarak yeni Batman olacağı teorileri de var. Beyaz perde için kimse Bruce Wayne’in yerinde başkasını izlemek istemez, geçelim bunları.
Ayrıca Matt Reeves’in üçlemesinin DCEU’nun hangi döneminde geçeceğini bilmiyoruz. Hâli hazırda üç filmde Batman’i oynamış Ben Affleck için “Ben bu herifi istemiyorum.” diyemez. O yüzden genç birini istemesinin sebebi üçlemenin geçmişte geçecek olması olabilir. Orijin hikaye ile başlayacaklarını sanmıyorum ama Batman yıllarının başı baz alınabilir. Hatta belki Batman v Superman’deki Robin kostümünün akıbeti falan da anlatılabilir. Böylece evrenin geri kalanına da bağlı kalınmaz, “Ortada bir tehlike var, Justice League’i niye toplamadı?” gibi sorular da susturulur. Aynı Wonder Woman 2’nin geçmişte geçecek olması gibi Batman solo filmi de bu durumu avantajına çevirebilir. Böyle bir şey olursa Ben Affleck bırakır mı bırakmaz mı bilemem ama sadece Justice League ve Flashpoint gibi filmlerde yer alarak çok büyük yükümlülük ve sorumlulukların altına girmemiş olur. Belki bazılarınız Affleck için “Amma naz yaptı!” diye düşünüyor olabilirsiniz, çıkan haberleri görünce bu gayet de normal. Şunu bilmekte fayda var ki kendisinin de söylediği gibi bu adam rolü sadece para ve getireceği hayran kitlesi için değil, oğlunun gözünde bir kahraman olmak için seçmiş. Gerçi ilk filmde milletin kafasını duvarlarda patlattığına, Superman’in kafasında lavabo kırdığına yemin edebilirim ama olsun. SDCC 2017’de Batman’i ne kadar çok sevdiğini ve Matt Reeves için gerekirse CGI maymun oynayacağını söyledi. Yaşından dolayı haklı endişeleri olabilir.

O yüzden hem Batman solo filmlerinin hem de Flashpoint ve Justice League gibi daha büyük filmlerin bunca zamandır gördüğümüz ve artık filmlere de olumsuz etki eden “Ben Affleck ayrılıyor mu? DCEU’nun geleceği ne olacak? Ben Affleck’in yerine kim gelecek?” gibi haberler olmadan daha sessiz bi’ prodüksiyon geçirebilir.

Kısaca benim düşüncem Ben Affleck ne kadar harika bir Batman olursa olsun ayrılmasının DCEU’yu olumlu yönde etkileyeceği yönünde. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Ben Affleck ayrılmalı mı kalmalı mı?

Yorumlar