Brian Michael Bendis DC Comics’e Geçti!

Brian Michael Bendis’i bilmeyenler için kendisini kısaca tanıtalım. Marvel’ın en büyük yazarlarından birisi olan Bendis, 2000li yıllarda Avengers: Disassembled ile başlayan, House of M, Siege, Secret Invasion ile devam eden büyük Avengers serileri, Ultimate Spider-Man serisi, Miles Morales’ın yaratıcısı, Jessica Jones’un efsane serisi Alias, Daredevil’ın gelmiş geçmiş en iyi serisi ve en son çıkan Civil War II’nun yazarı. Bunun yanı sıra Riri Williams’ı da bizimle tanıştıran Bendis, uzunca bir süre de X-Men yazdı, orijinal 5li mutantı günümüze getirdi, Ice-Man’in eşcinsel olduğunu anlattı bize.

Bugün akşam üzeri DC Comics’in resmi Twitter hesabından yapılan duyuruyla Bendis artık DC Comics için çalışacağını duyurdu.

“Brian Michael Bendis’i birden fazla yıl ve işte çalışması için anlaşarak aramıza dahil ettiğimizi heyecanla duyururuz. Kendisi endüstrinin en iyi yazarlarından birisi ve nerede olursa olsun unutulmaz hikayelere imza atmış bir kişi. DC evrenine katacaklarını görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Daha sonra da Bendis bunu kendi hesabından onayladı. “Bu gerçek. Hepinizi seviyorum. Değişim iyidir, değişim sağlıklıdır. Fikirlerle ve ilhamlarla doluyum. Detayları duyuracağız. Takipte kalın!” dedi.

Bendis’in neden Marvel’ı bıraktığını bilmiyoruz. Bu konuda açıklama yapıp yapmayacağından da emin değiliz. Geçtiğimiz sene Marvel’ın büyük isimlerinden Jonathan Hickman da DC’ye geçmişti ancak hala herhangi bir yayın üzerinde çalışmadı o da.

Çizgi roman yazar ve çizerleri ise bu duruma şu şekilde tepkiler verdiler:

Chip Zdarsky (Spectacular Spider-Man):

“@bendis, benim söylediğim bir şey yüzünden mi?”

Tom King (Batman):

“Bendis. Hell Yeah. Bendis’i Word Balloon’da dinlediğimde çizgi roman yazmaya karar vermiştim. Beraber çalışacağımıza inanamıyorum. Harika”

Dan Slott (The Amazing Spider-Man):

“Teorim şu, Bendis hani son zamanlarda oldukça zayıflamıştı ya? Bence kendisini parçalara bölüp DC’ye kargoluyordu. Nerede olursan ol, yazdığın her şeyi okuyacağım, sen en iyilerden birisin.”

Sam Humphries (Green Lanterns):

“Brian Michael Bendis, DC yazarı ha. Hoşgeldin dostum.”

Tony S. Daniel (Detective Comics, Superman):

“Harika bir haber bu Brian, hayal edeceğin harika hikayeleri görmek için sabırsızlanıyorum.”

Katie Schenkel (Moonlighters):

“Yaaani bu demek oluyor ki artık yıllar boyunca bir daha Jessica Jones çizgi romanı okuyamayacağız, öyle mi? Marvel’ın yazmasına izin verdiği tek kişinin Bendis olduğunu düşünürsek…”

Scott Snyder (DC Metal):

“Brian Michael Bendis ile birlikte çalışacak olmak bu yıl gerçeğe dönen bir başka hayalim olacak. Brian ortalığı dağıtacaksın. Sabırsızım!”

Bendis’in son zamanlarda yazdığı seriler bolca olumsuz yorum aldı. Hatta biz de burada tüm Civil War II boyunca güzel güzel gömdük kendisini. Yazdığı serilerden birisi tutarsa birisi tutmayabiliyor. Bunu bolca yaşadık. Dolayısıyla aklımıza gelen soru: ne yazacak?

Bendis’in güzel yazacağından aşağı yukarı emin olduğum tek seri Teen Titans. Genç karakterleri her zaman doğru yakalamayı başaran bir yazar. Kendi adıma bir Booster Gold/Blue Beetle serisine de hayır demem. Tabii, Daredevil’da yaptığı gibi benzer temada bir Katana serisi de okumak isterdim. Tek dileğim Nightwing ve Flash’a yanaşmaması.

Siz Bendis’in bu transferi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce neleri yazmalı DC’de?

Yorumlar