Justice League’in GERÇEK senaryosunu Reddit ortaya çıkardı

Justice League aslına bakarsanız kötü bir film değil. Valla değil. Bu kadar eleştirilmesinin ve konuşulmasının en büyük sebebi fragmandan kesilen sahneleri görünce ve Joss Whedon’ın yeniden çektiği birçok sahne, mahvettiği Batman ve filmden attığı Vulko ve Iris West gibi birçok karakterin oluşturabileceği filmin, daha doğrusu Zack Snyder’ın yaptığının bize verilmemesi. Çünkü film basit. Yüzeysel. Superman’in ölümü dışında önceki filmlerden aldığı bir şey, karakter derinliği veya gelecek filmlere altyapısı yok. Dümdüz bi’ film yani.

Filmin yaptığı doğruları ve yanlışları uzun uzun anlattığım bi’ YouTube videosu çok yakında yapacağım, ama bütün bu Joss Whedon olayları olmasa Justice League tamamen Zack Snyder’a ait olsa nasıl bir film olabilirdi bunu bilmeniz gerekiyor.

Reddit’ten bu tarz olaylarıyla bilinen DCEULeaks ve bir diğer platform 4chan, Justice League’in Zack Snyder versiyonunu ortaya çıkardı.

Filmi izlemediyseniz: SPOILER.

 • Öncelikle filmin değindiği en önemli noktalardan biri Superman’in olmadığı bir dünya. Suçlar artmış, insanlara umutsuzluk ve korku hakim. Belli ki izleyicilere Superman’in ne kadar önemli bir kahraman ve insanların gözünde ne büyük bir değer olduğu hissettirilmek istenmiş.
 • Ana kutular baya ön planda, Bruce Wayne dünyayı dolaşarak kutular hakkında daha fazla bilgi topluyor ve Parademonlar hakkında da araştırma yapıyor. Hatta Metropolis’in ortasındaki Zod’un gemisine giderek Krypton ve Kriptonluları araştırıyor. Gemideki araştırması sırasında Supergirl’ün video görüntüleri de var.
 • Belki de en önemli değişimlerden biri filmde Yeşil Fener oluşu. Hem de iki tane. Tam olarak hangileri olduğu bilinmese de iki tane Yeşil Fener, Bruce’u buluyor.
 • Dinah Lance cameosu da var. Batman v Superman’de çok güzel işlenen Batman’in geçmişi bu filmde de devam ettirilmek istenmiş ama Joss Whedon buna izin vermemiş. 
 • Aynı Batman v Superman’de Zod’a yapıldığı gibi bu filmde de Doomsday’in cesedi üzerinde deneyler yapılıyormuş.
 • Mera’nın sadece Atlantis’te değil, yeryüzünde de Arthur’la konuşmak için geldiği sahneler var. Hatta Zack Snyder, Mera’ya ilk bakışı bi’ deniz kıyısında paylaşmıştı, muhtemelen silinen Arthur & Mera sahnesi de orada. Hazır Atlantis demişken Willem Dafeo’nun canlandırdığı Vulko’nun da cameosu filmden çıkartıldı. Jason Momoa’nın dediğine göre cameo Atlantis’te mezar odası gibi bir yerde geçiyormuş. Benim tahminime göre Arthur, Mera’dan zırhı ve dirgeni istediğinde gittikleri yer orası.
 • Barry’nin Iris West’i trafik kazasından kurtardığı bir sahne de filmde yer almıyor.
 • Özellikle Zack Snyder’ın ”filmin kalbi” dediği Cyborg’un da silinen bir çok sahnesi var. Çatı katında güçlerini keşfetmesi, uçmayı öğrenmesi, Wonder Woman 2’ye yol yapmak için insanların koruduğu ana kutu hakkında flashback sahneleri, üniversitedeki amerikan futbolu oynadığı günlerden flashback sahneleri ve babasıyla Star Labs’de üzerinde deney yaptığı sahneler.
 • Jenerik sonrası sahnede Lex Luthor’u Deathstroke tarafından Arkham’dan kaçırılmış olarak gördük ama filmde bizzat kurtarılış anı ve bi’ arabanın içinde ikilinin sohbet ettiği bi’ sahne de var.
 • Filmin çok net şekilde en zayıf noktalarından biri olan Steppenwolf’un da geçmişi ve neden sürgün edildiğini anlatan sahneler, Darkseid ve New Gods sahneleri de silinenlerden.
 • Hikayeyi 180 derece çeviren yere geldik. Sinemada izlediğimizin aksine Superman, Justice League tarafından değil, Steppenwolf tarafından hayata döndürülmüş ve siyah kostümle filme başlamış. Yanında Parademonlarla heykelinin olduğu yere giderek Justice League üyeleriyle kapışmış ve bir güzel benzetmiş. Daha sonra Bruce Wayne tarafından Yeşil Fenerler çağrılmış ve Lois Lane kullanılarak Supes tekrar aramıza dönmüş. Böylece Superman siyah kostümüyle ve iki Yeşil Fenerle League’e katılmış oldu.
 • Film için muhtemel üç tane son yazılmış. İlki Cyborg’un ya ölümü ya da ana kutu tarafından ele geçirilmesiyle sonuçlanıyor. Diğeri Flash’ın Steppenwolf’u paramparça etmesi, üçüncü de Steppenwolf”un League tarafından mağlup edilip son anda boom tube sayesinde kaçmasıyla bitiyor. Üçüncüyü kısmen izlediğimizi söyleyebilirim.
 • Bunlar dışında final savaşı 25-35 dakika civarlarında, Superman ve League’in kapışması 10-15 dakika, Gotham limanındaki kapışması 15-20 dakika uzunluğunda.

Zack Snyder’ın versiyonunun 2 saat 50 dakika olduğunu düşününce ve yukarıda saydığım bazı sahnelerin geçen gün internete sızdırılmasıyla bunların doğru olduğunu varsayabiliriz. Bu sahnelerin en güzel yanlarından biri daha önce izlediğimiz Batman, Superman ve Wonder Woman bir kenara, ilk kez izlediğimiz Flash, Cyborg ve Aquaman’in bireysel olarak kendilerine özel sahnelerinin olması, seyirciye gerçekten tanıtılmaları ve Batman ile Wonder Woman’ın halı sahaya adam çağırır gibi topladığı değil de, gerçekten takımın birer parçası olduğunun seyirciye hissettirilmesi. Ayrıca ben dümdüz, risksiz bir Justice League filmi yerine daha kompleks, uzun, gerekirse daha az mizahlı ama karakter derinliklerinin yaratıldığı, evrenin önceki filmlerinden izler taşıdığı, geleceğe altyapı yapan bir filmi her türlü tercih ederim. Varsın gülmeyelim, 3 saat olsun, şaheser olmasın ama demin yazdıklarım olsun.

Benim düşüncem bu yönde, siz ne dersiniz? Kolaya kaçmak mı yoksa gerekli riskleri almak mı? Ya da şöyle sorayım; Zack Snyder mı Joss Whedon mı?

Yorumlar