TAVİZ

 

Bu film aslında Snyder’dan geriye kalanları izleyebilmekle ilgiliydi.

Her şeyden önce bu Zack Snyder’ın filmi değil! Bu Snyder’ın planı hiç değil! Ben filmi izleyene ve içerden sızan fiyaskoları okuyana kadar Joss Whedon’ın sadece post prodüksiyonu bitirmek ve filmi daha sevimli yapmak için getirildiğini düşünüyordum. Nitekim Whedon filmin soundtrack’ini bile değiştirecek kadar işin içine egosunu soktu. Snyder’ın filminin rengini açma cüretini göstermekten de geri kalmadı. Oysa Age of Ultron‘da Snyder’a özenip filminin rengini karanlık yapan yine kendisiydi. Zaten Twitter’da filmin düşmanını eleştiren birinin tweet’ini beğenmesi her şeyi gösterir nitelikte.

Gel gelelim Whedon’ın açılış sahnesi hariç filme eklediği ya da tekrar çektiği sahnelerin hepsi gereksiz ve büyük bir tutarsızlık yaratıyor. Nasıl mı? Affleck Whedon’ın sahnelerinde patatesken, Snyder’ın sahnelerinde fit ve karizmatik! Diğer bir tutarsızlık, bazı sahnelerin tonu birden değişiveriyor. Filmin kesinlikle en iyi yeri olan Justice League ve Superman’in karşılaştığı sahne buna mükemmel bir örnek mesela! Superman Batman’i kaldırana kadar Snyder’ın harika fikirlerinden birini izliyorsunuz sonra ise Batman ”Evet bir şey kesinlikle kanıyor” diyor. Özellikle Batman, Joel Schumacher’den bu yana bu kadar yanlış tasvir edilmemişti! Tabii hiçbir şey Henry Cavill gibi yakışıklı bir adamı çirkinleştirmeyi başaran başarısız CGI kadar insanı rahatsız etmiyor!

Yalnız Justice League castının arasındaki müthiş kimya onca şeye rağmen krediyi hak ediyor! Özellikle Ezra Miller filmde oldukça sempatikti! Snyder’ın Flash yorumu oldukça ilginç olmuş! Flash’ın şakaları tam yerinde ve iyiydi. Ben en çok Peter David’in 90’lardaki vahşi Aquaman’ini severim. İşte Snyder da bundan esinlenmiş olacak ki bu rol için Jason Momoa’yı seçmiş. Momoa yine tam bir hayvan! Gal Gadot her zamanki gibi bir tanrıça! Batman ve Wonder Woman’ın filmdeki dinamiği çok güzel. Ray Fisher’ın Cyborg’u da gayet başarılı, ama olmasa da olurdu. Ben Affleck ise bu sefer Whedon yüzünden tam bir patates! Warner Bros.’un filmden yaptığı 1 saatlik kesintide Batman’in bütün dövüş sahneleri de gitmiş.

Bu film aslında Snyder’dan geriye kalanları izleyebilmekle ilgiliydi. İzleyici olarak bu anlarda keyif aldık, diğer anlarda ise filmin orijinal halini bir gün izleyip izleyemeyeceğimizi düşündük. O kadar şeye yazık olmuş ki… Geçen film başlayan Injustice hikayesi havada kalmış, bu film için çok önemli olan Green Lantern cameoları silinmiş, Darkseid’ın bahsi çıkarılmış, savaş sahneleri atılmış, Junkie XL’ın müzikleri çıkarılmış… Müzik demişken Danny Elfman yıllardır hiçbir düzgün işe imza atamıyor, burada da şaşırtmadı. En azından iyi bir Justice League tema müziğimiz olsaydı.

Uzun lafın kısası, Snyder’ın çektiği son filmin esamesi eğlenceli bir blockbuster’dan fazlası değil! Elbette Snyder için bu ağır bir filmdi, çünkü filmini vizyona sokana kadar pekçok şeyden taviz verdi. Yine de iş ahlakı ve oyuncularının ona karşı olan sevgisi sayesinde perde arkasındaki dramaya dayanabildi. Warner Bros.’un uzun vadeli bir planı yok ve perde arkasını herkes görüyor. Bu yüzden DC filmleri daha uzun bir süre medya tepkisiyle karşılaşmaya devam edecek. Warner Bros.’un en büyük düşmanı kendisi! Sen denedin Snyder…

 

Yazar Puanı: 5

 

ankatozu.wordpress.com 

Yorumlar