Disney, 20th Century FOX’u satın aldığını duyurdu

Sonunda bunu da gördük. Marvel Studios yapbozunun son parçası da tamamlandı. Disney, 20th Century FOX’un stüdyolarını 52.4 milyar dolar karşılığında satın aldığını duyurdu.

Bu dev anlaşmanın bizim için en büyük anlamı tabii ki X-Men ve Fantastic Four karakterlerinin artık MCU’da yer alabilecek olması. Ama bu anlaşmanın gerçekleşmesi Disney’in atıyorum Black Panther filminde Fantastic Four’u kullanabileceği anlamına gelmiyor. Öncelikle 52.4 milyar dolarlık bu anlaşmanın kurullar tarafından mali olarak incelenmesi gerekiyor. Her şeyin doğruluğu onaylandıktan sonra anlaşma tamamlanıp, 20th Century FOX markaları Disney tarafından kullanılabilecek. Bu da aşağı yukarı 1 yıl gibi bir sürede gerçekleşiyor. Aynı durum Time Warner’ı satın alan AT&T için de yaşanmıştı. Avengers 4’e kadar X-Men ve Fantastic Four karakterlerini MCU’da beklemediğimiz için, bu bekleme süresi çok da önemli değil. O arada Deadpool 2, Dark Phoenix ve New Mutants gibi çekimleri tamamlanıp vizyon tarihini bekleyen FOX filmleri de gelip geçmiş olacak.

Marvel karakterleri dışında Alien, Predator, The Simpsons, Independence Day, Kingsman, Avatar, Planet of the Apes ve daha birçok markanın da sahibi Disney oldu. Bu anlaşmanın neden yapıldığı için cevap “Marvel iyi para getiriyor abi diğer karakterleri de istediler” değil, illa ki bu da bir etken ancak EN büyük etken Disney’in, Netflix ile rekabet etmek istemesi. Disney daha önce Netflix gibi bir çevrimiçi sinema/televizyon platformu başlatacağını duyurmuştu. Hatta Star Wars ve Marvel filmlerini de Netflix’ten çekip kendi platformunda yayınlayacak haberleri çıkmıştı. Rekabette bunu yapması çok normal. FOX’tan alacağı markalar da Disney’in yeni platformu için seyircilere inanılmaz geniş ve kapsamlı bir kütüphane teklif etme imkanı sunuyor. Ben bu rekabetteki amacın maddi olduğunu düşünmüyorum. Amaç her alanda en büyük olmak. Bu yolda Netflix, Disney’in önünde bir engel. Zaten bir şirket, bir şirketi 52 milyar dolar verip alabiliyorsa, ne yapmak istediği az çok bellidir.

Yorumlar