Justice League gişede çok kötü patladı

Yine geldik Justice League konuşuyoruz ama bu sefer konumuz doğrudan filmin içeriği değil. O da bir etken olsa da bu sefer konumuz gişesi. Çünkü Justice League, ”eyvahlar olsun” durumunda. Sosyal medyada aktifseniz veya haber sitelerine arada sırada uğrayıp ne olmuş ne bitmiş diye kontrol ediyorsanız Justice League’in başına gelenlerden haberdarsınızdır. Batman v Superman gibi, bu filmde de seyirciler arasında net bir görüş ayrılığı var. Ama bu sefer doğrudan yönetmene yüklenemiyorlar, stüdyonun bu fiyaskoda rolü çok büyük. Hatta Batman v Superman için yerden yere vurulan Zack Snyder, bu filmde Warner Bros’un Joss Whedon’ın 100 metre yakınından geçmediği, tamamen Snyder’a ait olan versiyonun yayınlanması için hayranların koruması altında. Hayranların Zack Snyder’ın altında toplanması çok dehşet olay yalnız.

Justice League’in gişe performansı konusundaki derdimi 3 soruyla anlatmaya çalışacağım:

SORU 1 – Ne bekleniyordu?

Warner Bros en az 1 milyar, mümkünse de 1.5 milyar doları görmek istiyordu. Çünkü hem çok eleştirilen Batman v Superman 872 yapmıştı, hem de ilk Avengers filmi 1.5’u geçti, ikincisi de ucundan döndü. Batman v Superman’den çok daha fazla eleştirilen Suicide Squad bile 800 milyona yaklaşmıştı.

Ayrıca bu filmin ”sinema tarihinde ilk kez filmi çıkan en büyük süper kahraman takımı” gibi de bir özelliği vardı. Mesela kötü bir Star Wars filmini koy vizyona 1 milyar toplar döner. Ortalama bir Justice League de rahatça 1 milyarı geçmeliydi. Neden? E çünkü rakibi Iron Man 3’le, Civil War’la bile geçiyor da ondan.

SORU 2 – Ne oldu?

Justice League, 633 milyon dolar ile büyük hayal kırıklığı yarattı. 675 milyon civarlarında vizyondan kalkması bekleniyor. Haftasonu açılışında sadece 93 milyon dolar yaparak bütün DCEU filmleri arasında en kötü olarak tarihe geçti. The Avengers’ın 2 günde yaptığı hasılata ulaşması 3 hafta sürdü. Ha bu arada filmin bütçesi 300 milyon dolar falandı onu da söylemeden geçmeyeyim. Bir de karşılaştırma yapalım. Geçen sene Justice League ile hemen hemen aynı zamanlarda vizyona giren Doctor Strange, 677 milyon topladı. Justice League’in potansiyeli bu mu gerçekten? Superman’li, Batman’li, Wonder Woman’lı, Flash’lı, Aquaman’li, Cyborg’lu film, Doctor Strange’i geçemiyor.

SORU 3 – Ne olacak?

Bu başarısızlığından ardından Geoff Johns’un yetkileri alınıp danışman pozisyonuna getirildi. Jon Berg ise komple görevden alındı. Hatta daha organize ve iletişimi yüksek bir çalışma ortamı için DC Films binası, Warner Bros stüdyosunun içine taşıttırıldı. 2018’deki tek film Aquaman, 2019’un başında da Shazam! filmi var. Evrenin geri kalanından kopuk oldukları için kafalar rahat. Asıl olay DCEU’ya etki edecek filmler. Örneğin Flashpoint. Justice League 2 bile Flashpoint kadar etki edemez. Gal Gadot’un olacağı onaylandı, Ben Affleck de muhtemelen yer alacak ancak kesin değil. Zamanda yolculuk muhabbetinden dolayı Barry Allen geçmişten günümüze geri döndüğünde, Warner Bros’un elinde DCEU’ya dair birçok şeyi değiştirme fırsatı olacak. Bakarsınız Bruce Wayne’i oynayan kişi bile değişir.

DCEU’nun kaderi için Flashpoint filmi ya da Justice League 2 -hangisi önce vizyona girerse- çok önemli silahlar. Gelecek için belirleyici roldeler.

Yorumlar