X-Men: Dark Phoenix’den ilk kareler ve yeni bilgiler

Her ne kadar X-Men filmleri çıkmaya devam etse de ve bazı karakterlere solo film planlansa da gelecek Charles Xavier’ın öğrencileri için baya bir belirsiz. Neden? Çünkü Disney, 20th Century FOX’un televizyon ve sinema stüdyolarını satın alıp X-Men ve Fantastic Four karakterlerini Marvel Sinematik Evrenine katmayı planlıyor. O yüzden mesela Deadpool 2’ye veya bu yazıda olduğu gibi Dark Phoenix’e heyecanlanıyoruz ama, tamam kabul Dark Phoenix’e pek heyecanlanmıyoruz ama evrenin geleceği belirsiz.

MCU’ya katılacaklar mı? Kendi evrenlerine devam mı edecek? Ya da komple X-Men evreni bi’ 5 yıl rafa kaldırılıp sonradan yeni yüzlerle mi MCU’ya giriş yapacak? Disney hakları alsa da bu sorulara cevabımız yok. En azından Kevin Feige ya da Bob Iger’in bu konuda yapacağı açıklamaya kadar bir cevabımız yok. Her ne olursa olsun X-Men: Dark Phoenix, New Mutants, Deadpool 2 ve 3, Multiple Man, Gambit ve X-Force filmleri prodüksiyon hâlinde. Hatta bazılarının çekimleri tamamlandı bile. Dark Phoenix, New Mutants ve Deadpool 2’yi kesin olarak sinemada izleyeceğiz ama diğerlerinin iptali gelebilir.

Bu konu hakkında muhtemelen haftaya ”DISNEY HAKLARI GERİ ALDI!” şeklinde bir haberle karşınıza çıkabiliriz şimdiden uyarıyorum. O güne kadar, sabredelim ve bu hafta yaşananlara bakalım. X-Men serisinin son filmi Dark Phoenix, Entertainment Weekly tarafından kapılarını meraklılarına açtı ve filmden tanıtım görselleri paylaşıldı.

Başlıktan da anlayacağınız gibi merkezde Jean Grey var, filme de ikonik
Dark Phoenix hikayesi ait. Apocalypse’de izlediğimiz neredeyse bütün karakterler bu filmde de yer alacaklar. Bu filmi özel kılan şey, yönetmeninin Simon Kinberg olması. Kendisi X-Men evreninin başı. Kevin Feige veya Geoff Johns gibi düşünün. Dark Phoenix, Kinberg’ün ilk yönetmenlik deneyimi olacak. Ayrıca kendisi filmin yazarı da. Zaten 17 yıldır her filmde Simon Kinberg’ün de çok büyük payı var, çok aşırı bir farklılık göreceğimizi zannetmiyorum. Simon Kinberg’ü yönetmenlik yapmaya Jennifer Lawrence ikna etmiş, hatta kabul ettiği takdirde Kinberg, Lawrence’ın da filmde oynaması için kendisine söz verdirmiş. Jennifer Lawrence bu durum için “Kendi çukuruma kendim düştüm.” diyor.

James McAvoy, Dark Phoenix’i ”en duygusal X-Men filmi” olarak tanımlıyor. Dediğine göre filmdeki karakterlerin yaptığı birçok fedakarlık ve duygu yüklü bir hikaye var. Ayrıca Mystique’i oynayan Jennifer Lawrence ekliyor; ”Dark Phoenix’e dram demek pek yanlış olmaz. Filmde harika aksiyon sahneleri var, zaten filmin beşinci dakikasında uzaya gidiyoruz.”

Dark Phoenix, tamamı olmasa da uzayda geçen ilk X-Men filmi olacak. Uzaya kurtarma görevine giden ekip, uzay gemisindekileri tahliye ederken güneşten gelen solar bir dalga X-Jet’i vuruyor. Jean Grey ekibi kurtarmaya çalışsa da maruz kaldığı enerjiden dolayı Phoenix açığa çıkıyor.

Film hakkında bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri Apocalypse’in 10 yıl sonrasında geçmesi. Yani 1992’de. Mutantlar insanların gözünde ucube rolünde değiller, kabullenme safhasındalar. Ayrıca ekip de 10 yıldır bir arada, artık çocuk değiller. Mystique’i oynayan Jennifer Lawrence da bunu belirtiyor; ”Artık daha yetişkin biri. Özellikle daha mantıklı biri. Ama bir yandan da öğrencilerine çok bağlı ve korumacı. İnsanların güvenini pekiştirmek için Charles her seferinde daha zorlu görevlere gönderiyor, maksat mutantların insanlığa yardımda bulunabileceğini ispatlamak.”

Jessica Chastain’in filmdeki rolü ”DÜNYAYI ELE GEÇİRİCEM HAHAHA” olmasa da amacı Phoenix’in kontrolüne sahip olmak. İstediği şekilde manipüle edebilmek ve kendi çıkarları için kullanmak. Hangi karakteri canlandırdığını daha bilmiyoruz ama dediğine göre sessiz ve baya acımasız biri. Yüksek ihtimalle kozmik bir karakter.

Game of Thrones’un yıldızı Sophie Turner’ın filmdeki rolü büyük olduğu için performansı filmin başarısında belirleyici olacaktır. Söylediklerine göre o da bunun gayet farkında. “Last Stand filminde de bu hikaye işlenmişti, ve açıkçası seyircilerin çok hoşuna gitmedi. O yüzden üzerimde ekstra bir baskı var. Bu tarz bir karakter hikayesini anlatmak için tek bir şansım var, böylesiyle tekrar karşılaşmak çok zor. Bu yüzden çekimlerden birkaç hafta önce Simon’la bol bol deneme yaptık ve çift kişilik ile şizofreni hastalığının kişilere nasıl yansıdığını araştırdım. Sanıyorum filmin hakkını verdik, seyirciler salondan mutlu ayrılacak.”

Yorumlar