Koca Bir Devrin Sonu: Dan Slott, Amazing Spider-Man’i Bırakıyor!

Spider-Man’i artık günümüzde okumaya başlayan hemen hemen çoğu okur, ağkafayı Dan Slott’un kaleminden tanıdı. Spidey okumaya JMS döneminde başlayan birisi olarak Dan Slott 2008 yılında derginin başına geçtiğinde durumdan huzursuz olmuştum. Tabii, o dönem yaşanan One More Day faciası gibi şeylerin de etkisi büyüktü Slott’un iyi bir başlangıç yapamamasında. Gel zaman git zaman Amazing Spider-Man dergisi yeniden okur kitlesini eski haline getirdi ancak geçtiğimiz yıllarda 700. sayısında Peter Parker’ın öleceğinin duyurulmasıyla ortalık yeniden alevlendi. 700. sayıyı yakanlar, tuvalete atıp sifonu çekenler, hepsini fotoğraflayanlarla doldu ortalık. (Bu arada klozete atan arkadaş, atmadan önce iyice koruma poşeti sarmıştı, bu da ayrı bir saçmalık tabii).

Daha sonra Superior Spider-Man başladı, her sayısı ayrı bir skandal oldu. Sonunda o da bitti, bu sefer Peter Parker fakir günlerini bıraktı diye gürleyenler çok oldu. Spider-Verse hikayesi yer yer Clone Saga denerek fazlaca eleştirildi derken günümüze kadar geldik. Şu sıralar Peter kendi halinde takılmakta dergide. Tüm bu süreç boyunca yer yer konuk yazarlar gelse de, son 10 yıl boyunca amiral Spider-Man dergisinin yazarı hep o adamdı: Dan Slott.

Ve 10 yıl, 189 sayının ardından, 2018’in yazında The Amazing Spider-Man 801. sayı ile birlikte kendisine veda ediyoruz. Vulture’a şunları söyledi Slott:

“Çok uzun bir zaman önce aldığım bir karardı. Sanki biraz dallama gibi hissetmem gerekiyormuş gibi geliyor çünkü bugüne kadar her panelde insanların suratına bakıp asla ayrılmayacağımı söylüyordum. ‘Peter Parker bir daha dönmeyecek, onu öldürdüm’ dememle aynıydı aslında. Korkunç bir şekilde yalan söyledim. Ama işimiz bu. Hikaye anlatıcılarının yaptığı bu.

Aşağı yukarı Spider-Verse’ü yaptığımız zaman kararımı verdim. Oldukça büyük bir işti ve işin ortasında kendi kendime son noktaya geldiğimi anladım. İçimde bir şeyler kırılmıştı. Ama bunu tamamlayacaktım. Eğer Spider-Man onca yükü taşıyorsa ben de yapabilirdim.”

Ve Slott, hiç vakit kaybetmeden hangi projeye gideceğini de açıkladı: Invincible Iron Man!

“Gençliğimdeki amiral Marvel serisinden Marvel sinematik evreninin pırlantasına geçiyorum. Iron Man yazacağım. Oldukça heyecanlıyım. Bana Iron Man yazmayı daha önce de önermişlerdi ama Silver Surfer yazdığım dönemdi ve Spidey’e oldukça kaptırmıştım kendimi. Ama içime de oturdu. Yani, cidden Iron Man yapmak istiyordum. Bu eğlenceli de olacak.”

Böylelikle bir dönemi kapatıyoruz. Kendisi birçok kez kızdığım birisiydi ancak yine de güzel hikayeler de bıraktı arkasında. Asıl güzel olan ise, yepyeni bir soluk duyacağız artık Spider-Man’de! Öte yandan Slott da Iron Man yazacak.

Peki, siz ne düşünüyorsunuz? Dan Slott sevginiz ne kadardı?

Yorumlar