Avengers: Infinity War Öncesi Okunması Gereken Çizgi Romanlar

 

Şunun şurasında Infinity War’a çok fazla kalmadı. Yakın bir süre sonra hem yılların verdiği kadronun en dolu halini göreceğiz hem de sıradaki Avengers projesinin spoiler taşıyan adını öğreneceğiz. Heyecan dorukta. Yalan söylemeyeyim, özellikle Justice League ve Thor Ragnarok’tan hayal kırıklığıyla ayrılmış birisi olarak Avengers dahil başka bir süper kahraman filmine gitmeye tövbe etmiştim ancak gelin görün ki fragman o kadar güzel çıkınca fikrimi değiştirmek zorunda kaldım.

Peki, o zamana kadar, filmde olan bitene yabancı kalmamak, filmdeki göndermeleri kaçırmamak ve seansınızın sonunda yüksek sesle konuşarak filme gelen diğerlerine hava atmak niyetindeyseniz, filme kadar neleri okumalısınız? Listemiz çok kabarık değil. Ve başlamadan şunu söyleyeyim; çok şaşıracaksınız ama okumanız gereken serilerin arasında Infinity War yok.

1. The Thanos Quest

Öncelikle filme dair bildiğimiz şeylerden bir tanesi, Thanos’un henüz Infinity Gauntlet’i toplamamış olması ve bu filmin büyük çoğunluğunda sonsuzluk taşlarını toplamaya çalışacağı. Şunu söyleyelim, Thanos daha önce Infinity Gauntlet’i toplamadı ve bu seriden sonra da toplamaya kalkmayacak. Thanos’un Infinity Gauntlet’i topladığı seri BUDUR. 6 taşı da tek tek gidip bu seride alarak eldivenine ekliyor. 6 taş da farklı kimselerin ellerinde. Hatta bunlardan iki tanesini oldukça yakından tanıyorsunuz: The Collector ve The Grandmaster.

Yani aslına bakılırsa filmin baz alacağı öykülerden birisi bu olacak. Neden? Çünkü filmde de Thanos tıpkı bu seride olduğu gibi taşları parça parça eline geçirecek. Bu 2 sayılık, yaklaşık 100 sayfalık hikayede Thanos her taşla birlikte farklı bir güç kullanıyordu. Dolayısıyla eldivenin kendisi oluşmadan önce taşların parça parça neler yapabileceğini görebileceğiniz nadir yerlerden bir tanesidir bu seri. Filmde de taşları tek tek ele geçirdikçe taşların bağımsız güçlerinin nasıl yavaş yavaş birleştiğini ve filmin sonunda eldivenin tam gücünü göremeden, birleşmiş haline şahit olacağımıza inanıyorum. Bu yüzden The Thanos Quest hikayesi aslında diğer tüm serilerden daha önemli oluyor.

Bu sayıları bağımsız olarak okuyabilirsiniz. Ancak aklınızda bulunsun, bu serinin öncesinde Thanos ölmüş, ancak bizzat ölüm tarafından evrendeki yaşamın yarısını yok etmek için geri diriltilmiştir. Bilmeniz gereken tek şey budur. Doğrudan okuyabilirsiniz.

2. Infinity Gauntlet

Çok ilginç bir şekilde, bu seri görece daha az öneme sahip. Infinity Gauntlet serisi çok büyük ölçüde Adam Warlock‘a odaklı bir seri. Dünyalı kahramanlarımız bu seride Thanos’un ayağına giderler ve savaş Thanos’un kapısında olur. Ancak fragmanlardan ve artık filmin detaylarından öğrendiğimize göre filmde Thanos Dünya’ya geliyor, tam tersi değil. Dolayısıyla bu serinin etkileme gücünün ben Avengers 4’te ortaya çıkacağını düşünüyorum. İlk filmde Thanos Dünya’ya gelip eldiveni toplayacak, ikinci filmde evreni kontrol etmeye niyetlendiği zaman ekibimiz bu sefer Titan’a Doctor Strange’in bir büyüsünün korumasıyla gidecekler diye düşünüyorum. Thanos’un tüm eldiveni kontrol edebilmesi sayesinde de 4. filmin set fotoğraflarında gördüğümüz zaman yolculuğu sahnelerine şahit olabiliriz. Hatta Guardians of the Galaxy Vol.2’dan dolayı artık geldiğini bildiğimiz Adam Warlock da 4. filmle tanıtılabilir. Zira Warlock’un olmadığı bir Gauntlet filmini düşünmek sadece üzücü.

Kısacası, Infinity Gauntlet hikayesini Thanos’un tam gücüne karşı savaşan kahramanları ve Gauntlet’in yapabileceklerini görmeniz için okumanızı öneririm. Bu seriyi okuduktan sonra muhtemelen devamını da görmek isteyeceksiniz, filmlerle alakası olmasının imkansız olduğu Infinity War ve Infinity Crusade serilerini de okuyup üçlemeyi bitirebilirsiniz. Bunların hepsinden sonra da Infinity Abyss gelmekte ancak şahsen zerre kadar önermiyorum ve Starlin’in en zayıf Infinity hikayesi olduğunu düşünüyorum. Infinity War hikayesinin öneminin olmamasının sebebi ise, War hikayesinin çok fazlasıyla kozmik boyutta kalması. Mesele Thanos vs. Avengers olmaktan çıkıp Adam Warlock vs. Warlock’un kötücül yanı Magus şekline dönüşüyor ve bu hikayede de Thanos’un rolü oldukça farklı. Kısacası Infinity War filmi, çok ilginç bir şekilde Infinity War çizgi romanına dayanmayacak.

Hikayede ve devamında Adam Warlock aklınızı çokça karıştırabilir. Kendisinin kökenini öğrenmek için de şu yazıya bakabilirsiniz.

3. Infinity

Thanos Quest ile birlikte film için asıl okumanız gereken Infinity serisi ise Jonathan Hickman‘ın New Avengers ve Avengers serileriyle birlikte yazdığı 2013 tarihli bu seridir. Efendim, bu seride çok ilginç olarak, Thanos aslına bakarsanız Dünya’ya Infinity taşları için gelmiyor zira Dünya’da sadece 1 adet taş bulunmakta. Thanos’un asıl gelme amacı, Dünya’nın üzerinde bulunan Attilan kentindeki Inhumanlardan bir şeyler almak, ancak yol üzerinde Infinity taşının da Dünya’da olduğunu öğrenince bir uğramadan yapamıyor.

Şu ana kadar filmle bir bağı yok değil mi? İşte şimdi başlıyor: Thanos, Infinity taşını bulmak için kendisi Dünya’ya inip kahramanlarla savaşmıyor. Kendisinin yerine generallerinden oluşan Black Order‘ı gönderiyor. Fragmanlarda Dünya’nın farklı yerlerine düşen dev araçlar vardı ya? İşte onlar 5 generalin, Ebony Maw, Proxima Midnight, Supergiant, Black Dwarf, Corvus Glaive‘in iniş takımları. Kayıp taşı arayan arkadaşlar bunlardı ve Dünya’nın farklı yerlerine gittiler taşı bulmak için. Peki, taş için en büyük savaş nerede verildi bu seride? Wakanda. Peki fragmanda Cap, Bucky, Hulk ve Black Panther’ın bir meydan savaşına girdikleri yer neresiydi? Wakanda. Parçalar oturdu sanırım.

Ayrıca, yukarıda da dediğim gibi, bu filmde Thanos Dünya’ya geliyor. Thanos’un bir taş için Dünya’ya geldiği tek seri budur. Infinity Gauntlet Dünya’da geçmez.

***

Gördüğünüz gibi oldukça kısa bir liste. Tabii şunu aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor, Marvel daha önce filmlerinin hemen hemen hepsini bazı çizgi romanlarından uyarladı ancak bunlar her zaman sadece fikir vermesi açısından kullanılan çizgi romanlardı. Dolayısıyla lütfen siz de bu serileri olabileceklere dair fikir vermesi için okuyun. Zira yukarıda bahsi geçen seriler neredeyse 60-70 yıllık fikirlerin ürünleri. Bunları sinemada görmeyi beklemek haksızlık olur. Dolayısıyla serilerin tadını çıkarın, Thanos’un gücü neymiş şahit olun, sonsuzluk taşları ve eldivenini, gücünü iyice kavrayın ve son olarak da Black Order kimlerden oluşurmuş öğrenin diye hazırlanmış bir listedir bu. İyi okumalar!

Yorumlar