Batman 39’un Tartışmalı Sahnesine Yazarından Cevap

Batman dergisi son zamanlarda tartışmaların odağından hiç inmiyor. Bütün bunlara ilk sayılarda Catwoman’ın bir kitle katili olduğu iddiasıyla başlamıştık, daha sonra sırasıyla Bane, Joker, Riddler ve yeniden Catwoman sözkonusu olduğunda Batman’in yazarı Tom King topa tutulmaya devam edildi. Bu hafta yayınlanan 39. sayıyla birlikte King, tartışmalı bir sahne daha ekledi derginin geçmişine.

Uyaralım, bu noktadan sonrası Batman dergisinin 39. sayısına dair dev spoiler içerir.

—————————————————————————————
SPOILER ÇIKABİLİR!
—————————————————————————————

Şimdi, 39. sayıdaki temel hikaye, Gentle Man isimli yeni bir karakterin etkisiyle doğuyor. Alternatif bir evrende, hiç durmaksızın bir orduyla tek başına savaşan Gentle Man’e, zamanında Wonder Woman ve Batman söz vermişler: eğer bir gün Gentle Man biraz da olsa dinlenmek isterse ses edecek, ikiliyle Gentle Man evren değiştirip bir miktar soluklanacaktır. Sonunda da bu çağrı gelir. Yer değiştirirler, Gentle Man ana evrene gelir, Catwoman ona yardımcı olur. Batman ve Wonder Woman diğer boyuta geçerler ve bitmek bilmeyen bir orduyla sonsuza dek savaşlarına başlarlar.

İşin cilveli kısmı burada başlıyor. Öğreniyoruz ki Gentle Man’in dünyasındaki bir 10 yıl, ana evrende sadece 1-2 saate denk geliyor. Yani Wonder Woman ve Batman, başka hiçbir insanın olmadığı bir evrende 10 yıldır birlikteler ve nihayetinde de aralarında bir kıvılcım oluşuyor:

Daha sonra ortalık karıştı tabii, Tom King’i gereksiz aşk çatışması yaratmak, Bruce’un ve Diana’nın iradesini zayıf göstermek gibi şeylerden eleştirirken, en çok da Wonder Woman’ı hiç tanımamasına yönelik eleştirdi okurlar. Birçok kişinin ortak görüşü, Wonder Woman’ın sadece 10 yıl birlikteler diye Steve Trevor’u bir kenara bırakıp Batman’le birlikte olmayacağından yanaydı. Dolayısıyla King’i, Diana’yı tamamen yanlış yazmakla eleştirdi insanlar. King ise eleştirilere açık olduğunu, kendisini geliştirmeye çalışacağını söyleyerek eleştirilere toplu bir cevap verdi:

“Batman 39 ile ilgili çok fazla geri dönüş alıyorum. Söylediklerinizi dikkate aldığımı, saygı duyduğumu ve takdir ettiğimi bilmenizi istiyorum. Bu karakterlere ve çizgi romanlara olan tutkunuz ilham verici. Bana nasıl daha iyi bir yazar olacağımı sonsuza kadar da öğretmeye devam edeceksiniz. Teşekkür ederim.”

Wonder Woman’ın son zamanlarda çizgi roman olarak oldukça zayıf hikayelere maruz kaldığını düşünürsek, en azından bir Wonder Woman hayranı olarak Tom King’in Wonder Woman yazmayı pek beceremediği konusunda hemfikirim ancak sayıdaki bu sahne için çoğu okurla aynı fikirde değilim. Öykünün ilk sayısında olmamızın yanı sıra karakterler 10 yıldır insan olarak sadece birbirlerini görüyorlar. Justice League Unlimited ile büyüdük sonuçta, Bruce ve Diana arasındaki çekimi daha önce çokça gördük. Dolayısıyla ben bu durumu değinilmesi gereken bir konu olarak görüyorum sadece.

Sizler sayıyı okudunuz mu? Ya da King’in ya sevilen ya da gömülen Batman serisi hakkında düşünceleriniz neler?

Yorumlar