DCEU adına Warner Bros’ta neler oluyor?

DC Sinematik Evreni, 2013 yılında Man of Steel ile başladığında, Disney’in Marvel evrenini geçmesi için yapılan, Warner Bros’un yükselen süper kahraman popülaritesini elindeki ile değerlendirmek istediği bir fırsattı. Çünkü 2011’de Harry Potter serisi sona erince takvimde ve gişede büyük bir boşluk oldu. Yılda 2 veya 3 filmle, bu filmler kağıt üzerinde WB’yi alır götürürdü. Çünkü Disney’i uçurdu. Aynısı niye Warner Bros’a olmasın?

Bunu ben cevaplayayım; eğer evrenin başında çizgi romanları bildiği kadar, beyaz perdede hikaye anlatımını da bilen biri olmazsa, olmuyor maalesef. Geoff Johns ile gördük bunu. Ama Johns bir kenara, günahların ağa babası Warner Bros’tan başkası değil. Nedenlerini siz gayet iyi biliyorsunuzdur. Son olarak gişede oluk oluk para getirmesi beklenen Justice League öyle bir patladı ki, getirdiği tek şey oluk oluk kan oldu herhalde.

Bunun ardından Geoff Johns ile DC Films’in başında olan Jon Berg görevden alındı ancak Johns danışman olarak devam edecek. Herhangi bir yetkisi bulunmuyor. Bu ikilinin yerine ise göreve Toby Emmerich getirildi. Kendisini bu yaz gişede büyük iş yapan It ve başka korku filmlerinden tanıyoruz. Yani evrene getireceği ton, az çok belli ve ben bundan inanılmaz mutluyum.

Warner Bros CEO’su Kevin Tsujihara şöyle diyor; “Warner Bros, en büyük ve çeşitli yapımları çıkarmaya devam etmeli. Biz böyle başarılı olduk. Disney’in yaptığını yapamayız, onların çok işine yaradı ama bizim öyle bir stüdyo değiliz. Herkese hitap eden filmler yapmalıyız. Toby’nin DC Films’e yeni bir soluk getireceğinden eminim.”

Toby Emmerich’in görev değişikliği üzerine başka değişiklikler de yaşandı. Tanıtım departmanının başındaki Sue Kroll, yapımcılığa getirildi. Bundan önce Sue Kroll, yeni filmlere onay veren komitede de yer alıyordu. Bu yetki artık sadece Toby Emmerich’e ait. CEO Kevin Tsujihara, iptal etmediği takdirde Emmerich istediği her filmi çıkartabilecek. Tanıtım departmanının başına getirilen Blair Rich ve, dağıtım departmanının başına getirilen Ron Sanders, sadece Emmerich’e hesap verecekler. Emmerich de sadece CEO’ya hesap verecek. CEO’nun kime hesap verdiği de malum zaten.

Her ne kadar kendisi yalanlamış olsa da Sue Kroll’un süper kahraman filmlerinden nefret ettiğine dair söylentiler vardı, kendisi bundan sonra DC Films dışındaki filmler için yapımcı ve ödül komiteciliğine getirildi. Ayrıca bir başka söylenti de Justice League başarısız olacağı için tanıtımının bilerek az yapıldığı yönünde. Batman v Superman’in tanıtımının yarısının Justice League için yapılmadığını da belirtelim.

Bu değişiklikleri görmek ve WB’nin hiçbir zaman Marvel formülüyle başarılı olamayacağını anlaması için Suicide Squad ve Justice League’i feda ettik, olabilir mi böyle birşey! Artık tek umudumuz derli toplu organize bir evren. Emmerich bakalım The Flash filmini reboot olarak mı kullanacak, yoksa çizgi romana hakim olmayan izleyicinin kafasını karıştırmadan yoluna devam mı edecek? Ayrıca çözmesi gereken bi’ de Ben Affleck meselesi var.

Yorumlar