Infinity War’a Giriş çizgi romanı çıktı

Infinity War’un ülkemizde vizyona girmesine tam olarak 4 ay kaldı. Film bizde ABD’den 1 hafta önce vizyona girecek. Amerika bizi bu sefer gerçekten kıskanıyor galiba. Yeni fragmanı bekleyeduralım, Marvel’ın hemen hemen her filme yaptığı “filme giriş” çizgi romanlarının Infinity War versiyonu çıktı.

Marvel’ın çıkardığı bu tarz sayılar MCU içinde yer alıyor ve bazen filmde anlatılmayan şeylerin aslında çizgi romanda halledildiğini biliyoruz. Örneğin ilk Thor filminin sonunda Thor, köprüyü yok ederek Dünya’ya gidiş yolunu patates etmişti. Ama ilk Avengers filminde Thor bir şekilde Loki’nin peşinden gelmeyi başardı. Bifrost olmadan nasıl oldu bu? İşte filmin bu açığı çizgi romanlarda Odin’in Thor’u kara büyü kullanarak Dünya’ya gönderdiği şeklinde açıklanıyor. O yüzden okumazsanız filmden anlamazsınız olarak olmasa da, çizgi romanlar önemli. En azından beyaz perdedeki kahramanların çizgi roman versiyonlarını okumak gayet keyifli.

Infinity War’a Giriş’in ilk sayısı bu hafta çıktı. İkinci sayı ise Şubat sonlarında çıkacak. Bu yazının amacı ilk sayıda neler anlatıldığını ve bunlarin filme nasıl etki edeceğini paylaşmak. Aynı şekilde ikinci sayıda yaşanan olayları da bu yazıya güncelleme olarak gireceğim. E hadi önden siz…

HİKAYE

Sayıyı Civil War olayları ile açıyoruz. Steve, Bucky ve Tony, Sibirya’daki Hydra üssünde Zemo ile yüzleşiyorlar. Tony ailesini Bucky’nin öldürdüğünü öğreniyor ve devamında filmden de bildiginiz gibi Kaptan’ın Tony ile kapışmasına ve kalkanı bırakmasına kadar ki olaylar var. Filmde gösterilmeyen ama sayıda olan ilk şey, Bucky’nin T’Challa ile konuşması ve T’Challa’nın Bucky’den özür dileyip kendisini Wakanda’ya götürerek tedavi teklifinde bulunması.

Daha sonra sayfayı çeviriyoruz ve Quinjet, Raft hapishanesinin üzerinde. Steve yüzerek hapishaneye giriyor, yol üzerinde biraz pata küte ve Team Cap üyelerini kurtarıyor.

Clint Barton, Age of Ultron’da gördüğümüz evine bırakılarak tekrar emekli oluyor. Scott Lang, kızı Cassie’nin yanına, Wanda ise Vision ile buluşacakları bir yere bırakılıyor. İkiliyi tek bir karede kol kola yürürken görüyoruz. Vision aynı fragmanda gördüğümüz gibi insan formunda gözüküyor. Sam ise Steve ve Bucky ile Wakanda’ya gidiyor.

Filmin jenerik sonrası sahnesinde gördüğümüz Bucky’nin tekrar uykuya yatırılmasından önce Steve, Bucky, T’Challa ve kız kardeşi Shuri, nasıl bir tedavi yöntemi uygulanacağını tartışıyor. Yapılan konuşmalardan sonra Bucky tekrar uykuda.

Bunun üzerinden aylar geçiyor, Bucky halen uykuda, tedavi başarılı olamamış. Ama Wakanda’nın, hatta gezegenin en zekilerden olan Shuri, tedavinin Ultron tarzı bir yapay zeka programından geçtiğini düşünüyor. Argümanı ise belli; “Ben Tony Stark’tan daha zekiyim.”

O sıralarda ise Steve, Wakanda dışında. Sam ve Natasha ile Suriye’de PYD’nin silah teslimatını basıyor. Klasik Secret Avengers işleri. Öğreniyoruz ki bu ekip aylardır dünyanın çeşitli yerinde operasyonlar gerçekleştirmiş.

Sayının son sayfası Tony Stark’a ait. Her zamanki gibi atölyesinde oyuncaklarının başında. Telefon masanın bir ucunda, ama bu meseleyi kendisinin halledebileceğini düşündüğü için aramayı yapmıyor. Göze göz, dişe diş!

İNCELEME

Sayının en güzel ve keyifli tarafı kuşkusuz Civil War çizimleri. Bu sayılar bana filmlerin çizgi romanı cilt olarak çıksa ne kadar muhteşem olabileceğini hatırlatıyor. Filmde gördüğümüz her şey, bire bir çizgi roman sayfalarında.

Bu sayıdan öğrendiğimiz en önemli bilgi Steve, Sam ve Natasha’nın Secret Avengers olarak takılması. Wakanda dışında oldukları için de Black Panther filminde neden olmayacakları yanıtlanmış oldu böylece. Ayrıca fragmanda Wanda’yı sadece Vision ile görmüştük. O sahnelerin çekimleri İskoçya’da yapılmıştı, filmde de İskoçya olarak mı geçer bilmiyorum ama herneresiyse muhtemelen ikisi filme ayrı yerlerde değil, kol kola başlayacaklar.

Bu sayının ve önceki filmlerin sayılarının yazarı Will Corona Pilgrim şöyle diyor; “Spider-Man: Homecoming için yaptığımız sayılarda Spidey’nin bakış açısından Civil War’un bazi kısımlarını alabilmiştik ama Cap ve Iron Man savaşını Spidey orada olmadığı için yapamadık. Bu sayıda ise Mark Basso (çizer) ile birlikte Infinity War’a Giriş #1’in giriş bölümü için bu fırsatı kaçırmak istemedik. Giriş #2’de ise ağırlıklı olarak Doctor Strange ve Wong’u izleyeceğiz ki, Doctor Strange solo filminin hemen sonrasında geçecek.”

Bir diğer çok önemli bilgi, Wakanda’nın kendi Ultron’unu yapıyor olması. Bu konuya muhtemelen Black Panther filminde değinirler, belki Infinity War’da görmüş oluruz. Ama Shuri bunu aynı Tony gibi savunma sistemi olarak mı düşünüyor yoksa Wakanda’nın sağlık ve teknolojisini ilerletmesi için mi düşünüyor o önemli. Büyüük ihtimalle ikincisidir.

Clint Barton’ın tekrar emekli olması ve Tony’nin Thanos’a karşı tek başına hazırlanması aktaracağım son bilgiler. Tony’e ilk yardım muhtemelen Peter ve Stephen’dan gelir. Telefonu açıp Cap’i arar mı? Kuvvetle muhtemel evet.

Yorumlar