DC Evreninin Dünyaları

DC evrenini kozmik olarak masaya yatırdığımız, evrenin farklı noktalarını incelediğimiz bir özel dosyamız var: Kozmik DC Dosyası. Bu dosyaya daha önce birçok farklı kavramı, evreni, karakteri ve gücü sığdırdık. Kozmik dosyaya ulaşmak için tepedeki menüden Özel Dosyalar sekmesini kullanabilirsiniz ya da dosyayı toplu olarak okumak için bu linke tıklayabilirsiniz: Kozmik DC Dosyası.

Şimdi sırada evrendeki önemli gezegenler ve sistemler var. DC evreninde sürekli ismini duyduğumuz bu yerler neresi? Galaktik bir harita çıkarma zamanı!

Oa
Evrenin Muhafızlarının merkezi. Yeşil Fener Birliği’nin karargahı ve merkezi güç bataryalarının bulunduğu yer. En eski gezegenlerden bir tanesi olmasının yanı sıra Oa, evrenin merkezindeki gezegen oluyor. Fener birliğinin merkez bataryasıyla birlikte, hapishanelerinden mahkemelerine kadar bütün sistemleri de evrenin bu merkezinde bulunuyor. Gezegenin koruma sistemi çok güçlü ve kendisi de bir çöl gezegeni. Yeşil Fenerlerle ilgili daha fazla detay için şuraya bakabilirsiniz.

Mogo 
Mogo aslında hem bir gezegen hem de bir Yeşil Fener Birliği üyesi. Alan Moore’un yarattığı bu gezegen, birliğe yardımcı olacağı zaman bütün ekvatoru boyunca birlik sembolünü parlatır. Ayrıca ölen fenerlerin yüzükleri Mogo’ya gelir ve buradan Mogo tarafından gönderilir. Üzerindeki dinlendirici yapısı sayesinde birçok fener, zihinsel sıkıntılarını Mogo üzerinde gezip, Mogo ile zihinsel konuşmalar yaparak atabilir. Lights Out serisinde Oa, Relic tarafından yok edildiğinde, yeniden inşa edilene dek Mogo merkez olmuştu.

Korugar
Dünya dışında Yeşil Fener Birliği’ne çok üye çıkaran gezegen olarak da bilinir. Aynı zamanda çok kuvvetli üyelerdi bunlar: Sinestro, kızı Soranik Natu ve yine en büyük fenerlerden Katma Tui. Korugarlılar insansı bedenlere sahiplerdir ama sadece ten renkleri kızıldır. Sinestro yozlaştıktan sonra gezegenini bir diktatör olarak yönetmişti ancak fenerler tarafından kovuldu ve yenildi. Korugar’da fenerlere iyi gözle bakılmaz. Nihayetinde onları zora sokan da bir fenerdi. Ancak First Lantern Volthoom tarafından yok edildi. Sinestro Birliği ilgili daha fazla detay için şuraya bakabilirsiniz.

Ysmault
Kırmızı Fenerlerin evi ve merkez bataryalarının yuvası. Şeytanların yönettiği eski Empire of Tears’ın başkentiydi. Eski kralları öldüren Atrocitus, kanlarıyla kan denizini yaptı, kristalleşmiş kandan kırmızı yüzükleri dövdü. Fenerlerin bu gezegene girmesi kesinlikle yasaklanmış ancak Abin Sur zamanında buraya çarpan bir geminin kazazedelerini kurtarmak için girmiş, sonunda da En Karanlık Gece (Blackest Night) ile ilgili kehaneti öğrenmiş, Dünya’ya yönelmiş, nihayetinde de ölmüştü. Kırmızı Fenerlerle ilgili daha fazla detay için şuraya bakabilirsiniz.

Zamaron
Bir “Adem ile Havva” burada ölmüş ve onların aşkı Yıldız Safirini (Star Sapphire) oluşturmuş derler Zamaron için. Oa’daki diğer Maltuslulardan kaçan Zamaron kadınları burayı keşfetmiş ve safirin gücüyle tanıştıktan sonra kendi merkez bataryalarını inşa etmişlerdi. Zamanla evrimleşerek güçlendiler ve savaşçılara dönüştüler. Tabii zamanında kaçtıkları Oalılara ve fenerlere de düşman oldular nihayetinde. Zamaronlar ile ilgili daha fazla detay için şuraya bakabilirsiniz.

Qward 
Anti Madde evreninin merkezindeki bu gezegen Oa’nın tam olarak aynı konumunda, zıt evreninde bulunur. Asi Maltuslu Krona’nın zamanında yaptığı deneyler sonucunda doğmuş bir evrenin ürünüdür. Sonra Crisis on Infinite Earths öyküsünde Anti-Monitor’un silahını Weaponers adı verilen ırka dövdürdüğü yer de olur burası. Yıllar sonra Sinestro muhafızlar tarafından yenilip buraya sürgüne gönderildi. O da burada kendi birliğini kurmaya başladı. Sinestro’nun Qward öyküsünü de yine burada bulabilirsiniz.

Krypton
Superman’in doğduğu ve ayrıldığı gezegen. Rao kızıl yıldızının yörüngesinde dönerdi. Dünya’ya oldukça benzeyen bir yapısı vardı ve Yeşil Fener Tomar Re tarafından korunmaktaydı. Bildiğiniz üzere birkaç kurtulan dışında kendisi yok oldu. Ayrıca Weghtor isminde bir uydusu vardı. Galaksinin ilk kolonicilerinden olan Kriptonlular, ilk kolonilerini de kendi uydularına kurmuşlardı.

Bizarro World 
Htrae gezegeni olarak bilinir aslında. Bizarro Superman’in memleketidir. Gerçekten de Dünya’nın küp şeklinde bir formasyonudur. Ancak Bizarro’nun kendisinin yarattığı bir dünyadır. Superman’le karşılaşmasından sonra kopyalama yapabilen bir ışınla Superman’in dünyasını kusurlu bir şekilde inşa etti yeniden. Kendisi Bizarro #1 oldu, Bizarro Lois Lane ve daha nicelerini oluşturur. Bu dünyada herkes tersten yaşar. Mutlu olduğunuzda üzgünüm dersiniz.
 

Rann
Alpha Centauri yıldız sisteminde, Dünya’dan 4.5 ışık yılı uzakta bir gezegendir Rann. Dünyalı arkeolog Adam Strange’i bu gezegene getiren bir bilim adamı, gezegenin korumasını da Adam’a vermişti. Yıllar önce yapılan atom savaşları sonunda yok olmak üzere olan gezegeni Adam ve bilim adamının kızı Alanna kurtarmaya çalışırken, gezegeni yeniden yeşillendirmesi için Swamp Thing’den bile yardım almışlardı. Superboy Prime tarafından Polaris sistemine taşınan Rann, Thanagar gezegeniyle burun buruna gelince Rann-Thanagar Savaşı başladı.

Thanagar 
Burası şahin insanların gezegenidir. Ayrıca Nth metali denilen oldukça değerli maddenin merkezi de burasıdır. Tabii Hawkgirl ve Hawkman’in yuvaları da aynı zamanda burası. Thanagarlılar teknoloji olarak oldukça ileride olan bir ırktır ve zamanında tüm galakside kolonileşme çabalarına kendileri de katılmıştır. İmparatorlukları gittikçe büyümüş, kendi bölgelerine hakim olmuşlardır. Infinite Crisis dönemine geldiğimizdeyse büyük Rann-Thanagar Savaşı’nın tarafı olmuşlardı.

Daxam
Kripton ve Dünya’ya oldukça benzeyen bir yer. Yeşil Fener Sodam Yat’ın gezegenidir. Vakti zamanında Mongul buraya gelip bir diktatörlük kurmuş, Sinestro Birliği’ni buraya taşımıştı ancak Sodam Yat, ION gücünü kullanarak gezegenin kırmızı güneşini Dünya’nınki gibi sarı güneşe çevirmiş, bunun sonucunda da Daxamlılar Supermanvari güçlerle Mongul’u yenmişlerdi. Sodam Yat daha sonra güneşi eski haline getirip işleri normale çevirdi. Daxam’a giriş ve çıkışlar gezegenin kendi kontrol konseyi tarafından tamamen yasaklanmıştır.
 

Czarnia 
Bir zamanlar barışçıllıkta Kripton’la yarışan Czarnia, evrendeki en mükemmel yerlerden birisiydi. Sosyal açıdan tüm halkı refah içindeydi. Bir gün bir bebek getirildi buraya. Bakıcısını delirtti. Bebeğe daha sonra, “iç organlarınızı yemekten büyük zevk alan” anlamına gelen Lobo ismi verildi. Lobo 17 yaşına geldiğinde bütün gezegeni yerle bir etti. Akrep benzeri canavarlarla 5 milyar nüfusu sıfıra indirdi. Şu anda geriye kalan tek Czarnialı ise Lobo’nun kendisi. Gezegeniyse hala yıkıntı ve kemiklerle dolu.

Vega Yıldız Sistemi
Son olarak, yukarıdaki önemli gezegenlerden sonra bir de devasa bir sistem olarak Vega var elimizde. Zamanında Maltuslular burada yaşarken Psion ırkı üzerinde deney yapmışlar, daha sonra Oa’ya taşınınca, kalan Psionlar geride bırakılan teknolojiyi öğrenmiş ve daha da geliştirmişlerdir. Ve zamanla kendi içlerinde geliştikçe Muhafızlardan ve Yeşil Fener Birliği’nden nefret etmişlerdir. Bunun sonucunda da Muhafızlar, Yeşil Fenerlerin Vega Yıldız Sistemi’ne girmesini kesinlikle ve kati surette yasaklamışlardır. Hiçbir Yeşil Fenerin olmadığı bu sistem de galaksinin suç oranının ve kaçak sayısının en çok olduğu yer olmuştur haliyle. Yıllar sonra asıl girmeme sebebinin, Larfleeze’i buradaki Okaara gezegeninde tutmak olduğu anlaşılmış, bundan dolayı kanun kaldırılmış ve fenerlerin girişi serbestleştirilmiştir. Sistemde 23 gezegen vardır. Bunlardan birisi Teen Titans üyesi Starfire’ın daha sonra yok olmuş gezegeni Tamaran, bir diğeri Omega Men’in merkez üssü Kuraq’tır.

Bazı diğer gezegenleri ve farklı evrenleri ise Çoklu Evren Haritası yazımızda anlatmıştık.

***
Bu dosyamızı da bu şekilde bitirmiş bulunuyoruz! Kaçırdığımız bir gezegen var mı? DC Evreninin kozmik yanlarından merak ettiğiniz şeyler var mı? Yorumlarda söyleyebilirsiniz!

Yorumlar