Tom King’den Süper Kahraman Türüne Yeni Bir Bakış Açısı: Sanctuary!

 

Süper kahramanların yaşadıkları şeyleri genelde sadece aksiyon anında takip etme fırsatımız oluyor. Genellikle kahramanların yaşadığı bunalımları ve çıkmazları farklı hikayelerin konularına hizmet odaklı görüyoruz. Batman, Vision, Omega Men ve Mister Miracle’ın başarılı yazarı Tom King, bu noktaya el atacağı Sanctuary serisini duyurdu.

“Tüm DC çizgi romanları şiddet dolu. Okuması keyifli ve heyecanlı ama bu şiddetin karakterlere ve okura olan etkisini konuşmuyoruz genelde, benden bu konuda bir şeyler yapmamı istediler, ben de bunu yapacağım. Sanctuary diyoruz buna. Süper kahramanlar için bir nevi kriz merkezi olacak. DC çapında, tüm süper kahramanları kapsayacak. Özellikle Batman gibi her gece bir kavganın içinde olan kahramanları.”

“Süper kahramanlar için, hani gerçek hayatta gazilerin gidip zihinsel destek aldığı yerler olur ya, ona benzer bir yer olacak. Burada kahramanlar, gerçekten de yaşadıkları şiddetin kendilerini mental olarak etkilediğini ve bunların sonuçları olduğunu itiraf edebilecek. kısaca diyebilecekler ki ‘evet, yaşadıklarımızdan mental olarak etkileniyoruz ve insanlarla birlikte olmak bize yardımcı oluyor, bunu da saklamıyoruz'”

Benim aşağı yukarı anladığım olay, süper kahramanların bir nevi terapi merkezinde yaşadıkları olayları ve geçirdikleri travmaları birbirleriyle paylaşacaklar. Bunun yanı sıra da streslerini atabilecekleri aktivitelerde birbirleriyle etkileşime geçecekler. İlk bakışta çocukları hedefleyen bir proje gibi duruyor evet ama Mister Miracle ve Vision serisi bize bir şey göstermişse, Tom King karakterlerin travmalarını terapi yoluyla anlatmayı o kadar güzel beceriyor ki, Sanctuary, DC’nin en duygusal ve mental odaklı serilerinden birisi olabilir.

Projenin ne zaman başlayacağını ise henüz bilmiyoruz.

Yorumlar