Black Panther Okuma Rehberi

Marvel Comics, karakterlerini, evrende olup bitenlerle iç içe yaşatıyor ve özellikle 2000’li yıllarla birlikte çoğu kahraman, evrende “event” denilen büyük olayların etkilerini kendi dergilerinde de yaşıyorlar. Bunun yanı sıra, Marvel dergilerinde karakterin geçmiş hikayeleri kolay kolay devamlılıktan çıkarılmıyor. Bu sebeple, bugün okuduğunuz bir hikayenin kökeni, 80’lerde yazılmış başka bir hikayeye bile dayanabilir. Karakterler bu yüzden uzun süreli hikayelerin olgunluğunu gösterir.

Sonuç olarak, yeni başlayanlar da karakteri detaylı görmek isteyenler de bu şekilde, tek bir listeyi takip edebilir. Eğer karakterin kendi dergisi dışında olan büyük olaylar, karaktere etki ediyorsa o hikayeyi de dahil ediyoruz. Bunun dışında mümkün olduğunca “event” tarzı hikayeleri dışarıda bırakacağız.

1-Rise of the Black Panther

Yazar: Evan Narcisse, Ta-Nehisi Coates

Çizer: Paul Renaud

Bulunduğu Sayılar: Rise of the Black Panther #1-6

Rehberlere köken hikayeleriyle başlamak adettendir. Black Panther için bir köken hikayesi arıyorsak muhtemelen en doğru adres en güncel köken hikayesi olacaktır. Yani  Rise of the Black Panther. Evan Narcisse, şuan ki Black Panther yazarı Coates’in yardımlarıyla, altı sayılık bir köken hikayesi için ipleri  eline alıyor. T’challa doğmadan önce babası T’chaka ile başlayan seri, T’challa’nın anne ve babasının tanışması, T’challa’nın Black Panther oluşu gibi pek çok hikayeyi en başından anlatıyor.

2-Black Panther/Captain America: Flags to Our Fathers

Yazar: Reginald Hudlin

Çizer: Denys Cowan

Bulunduğu Sayılar: Black Panther/Captain America: Flags to Our Fathers #1-4

Listemizin ana kahramanı T’challa’ya geçmeden önce ikinci dünya savaşı döneminde duruyoruz. O dönemki Black Panther Azzuri’ye ve onun Captain America ile olan karşılaşmasına tanık oluyoruz. Nazileri yenmek için Vibranyum kaynağına erişmek isteyen Amerika, Captain America’yı Wakanda kralı ile konuşması için gizli bir göreve yolluyor. Orada Wakanda kralı tarafından hoş karşılanmasa da daha sonra ikili ortak bir düşman için birleşiyor.

3-Jungle Action 

Yazar: Don McGregor

Çizer: Bill Graham, Rick Buckler, Gil Kane

Bulunduğu Sayılar: Jungle Action vol. 2 #6-24

Black Panther ilk olarak hayatımıza Fantastic Four’un #52 ile #54. sayıları arasında boy göstererek girdi, daha sonrasında birkaç seride daha konuk karakter olarak boy gösterse de Black Panther’in kendi hikayesi olarak ilk adımları Jungle Action’ın #6. sayısından itibaren atıldı. Bu on sekiz sayılık macerada Don McGregor, Black Panther’in hem gidişaatını çok büyük ölçüde değiştirdi hem de Black Panther külliyatına pek çok düşman kazandırdı. Bunların başında da Black Panther’in baş düşmanı Killmonger geliyor.

4- Who is the Black Panther?

Yazar: Reginald Hudlin

Çizer: John Romita Jr.

Bulunduğu Sayılar: Black Panther vol. 4 #1-6

Black Panther’e yeni başlayan birinin okuması için en doğru dönem muhtemelen Hudlin dönemi olacaktır. Çünkü Hudlin döneminin bu ilk hikayesinde, karakterin geçmişindeki olaylar hakkında bir şey bilmenize gerek yok. Hikaye hem bize geçmişten bugüne Black Panther hakkında bilmemiz gerekeni verip hem de T’challa’nın tahta çıkışıyla devam ediyor. İntikam, para, inanç gibi pek çok nedenden ötürü bir araya gelen bir ekibin Wakanda’yı kuşattığına şahit olduğumuz bu hikayede T’challa, panter kostümüyle ilk gerçek sınavına çıkıyor.

5-Bride of the Panther

Yazar: Reginald Hudlin

Çizer: Scott Eaton

Bulunduğu Sayılar: Black Panther vol. 4 #14-18

Aslına bakarsanız size direkt olarak Hudlin dönemini öneriyorum. O da Black Panther Vol 4’ün #1-38. sayıları arasına tekabül ediyor. Ama 38 sayıyı okumak istemeyenler için Who is the Black Panther’den sonraki durak Bride of the Panther olacaktır. Marvel evreninin en güçlü çiftlerinden birinin düğününe tanık olacağız. Storm ile Black Panther’in… Dilerseniz bu sayıdan sonra bu çiftin yollarının Latveria, Atillan ve Atlantis’e çıktığı üç sayılık balayı hikayelerini de okuyabilirsiniz. O hikaye de serinin #19-21. sayıları arasında yer alıyor.

6-Back to Africa

Yazar: Reginald Hudlin

Çizer: Francis Portella, Kevin Sharpe, Carlos Rodriguez

Bulunduğu Sayılar: Black Panther vol. 4 #35-38

Hudlin döneminin sonuna geliyoruz artık. Hudlin döneminin son hikayesinde Panter en azılı düşmanıyla yani Killmonger ile tekrar karşı karşıya geliyor. Panter’in uğraşması gereken dertlerden bir diğeri de Hudlin’in evrene kazandırdığı Cannibal. Ayrıca bu hikaye Wakanda’nın belası Niganda ile Wakanda’yı da tekrardan bir savaşta karşı karşıya getiriyor.

7-See Wakanda And Die

Yazar: Jason Aaron

Çizer: Jefte Paolo

Jason Aaron, üç sayılık Secret Invasion yan hikayesi için serinin başına geçiyor. Ve bu istila sırasında yaşanan Wakanda kuşatmasını anlatıyor. Bir yan hikaye de olduğu düşünülürse okunması devamlılık açısından şart değil ancak oldukça güzel bir hikaye, Wakanda’yı ve Black Panther’i biraz daha iyi kavramak için okunması şart.

8- The Client

Yazar:Christopher Priest

Çizer:Mark Texeira, Vince Evans

Bulunduğu Sayılar: Black Panther vol. 3 #1-5

Şimdi takvimlerimizi 2000’lerin ortalarından biraz daha geriye alıp 90’lı yılların sonuna Christopher Priest’ın Black Panther serisindeki yolculuğuna uzanacağız. Priest, Panter’i tam 62 sayı boyunca yazdı. 90’lı yılların havasını üstünde oldukça taşıyan bir Black Panther okuduk yıllarca. Priest, karakterin yaratıcısı Jack Kirby ve Stan Lee’nin fikirlerinin temelini aldı ve onu McGregor’un Jungle Action’ında yazdıkları ile harmanlayıp Black Panther’e kendi bakış açısını getirdi.  Bu beş sayılık hikayede, hükümet ajanı Everett K. Ross’un, Wakanda’dan New York’a gelen T’challa’ya eskortluk etmesiyle başlıyor. Bunun kolay bir iş olacağını düşünen Ross, kendini büyük bir belanın ortasında buluyor.

9-Enemy of the State

Yazar: Christopher Priest

Çizer: Joe Jusko

Bulunduğu Sayılar: Black Panther vol. 3 #6-10

Client’ın kaldığı yerden Enemy of the State’in ilk kısmıyla devam ediyoruz. Amerika’nın Wakanda’ya karşı harekete geçmesi üzerine Black Panther pek çok süper kahramanla karşı karşıya geliyor. Biz de Black Panther’in gücünün sınırlarını keşfetmiş oluyoruz.

10-Sturm and Drang

Yazar: Christopher Priest

Çizer: Sal Velluto

Bulunduğu Sayılar: Black Panther vol. 3 #26-29

Black Panther bir süper kahraman olabilir ama onun birincil önceliği her zaman Wakanda olmuştur. O bir süper kahramandan önce bir kraldır. Bu hikayede de tam olarak bunu görüyoruz. Atlantis kralı Namor ve Latveria kralı Doctor Doom da yine bu hikayede konuk karakter olarak bulunuyorlar.

11-Enemy of the State II

Yazar: Christopher Priest

Çizer: Sal Velluto

Bulunduğu Sayılar: Black Panther vol. 3 #41-45

Priest döneminin sonuna yaklaşıyoruz artık. Bu hikaye de Panther’in son büyük hikayesi bu dönemdeki. Ortada ikinci bir Black Panther var. Yaşanan olaylar Avengers ile Black Panther’i tekrar karşı karşıya getirince Black Panther kendini Tony Stark’a karşı savaşırken buluyor. Belli nedenlerden ötürü tek güvenebildiği isim ise Wolverine.

12-The King is Dead

Yazar: Christopher Priest

Çizer: Sal Velluto

Bulunduğu Sayılar: Black Panther vol. 3 #48-49

Priest dönemi için T’challa’nın son hikayesi. Wakanda’nın büyük kralı için yakılmış iki sayılık bir ağıt. Kralın ölümü yaklaşırken artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

13- Black Panther (Kevin Cole)

Yazar: Christopher Priest, J.Torres

Çizer: Jorge Lucas, Ryan Bodenheim, Patrick Zircher

Bulunduğu Sayılar: Black Panther vol. 3 #50-62

Yazar koltuğunda yine Christopher Priest var ancak bu sefer kostümü giyen titri taşıyan isim farklı. T’challa’nın ölümünün ardından kostümü White Tiger olarak tanıdığımız Kevin Cole giyiyor ve New York sokaklarında adalet dağıtmaya başlıyor. Ayrıca T’challa bu sayılar içerisinde geri dönüyor.

14-Black Panther Vol 5

Yazar: Reginald Hudlin

Çizer: Ken Lashley, Will Conrad

Bulunduğu Sayılar: Black Panther vol. 5 #1-12

Kostümü devralma sırası artık T’challa’nın kız kardeşi Azuri’de. Azuri, çocukluğundan beri istediği şeye kavuşuyor. Artık Wakanda’nın yeni bir kraliçesi var.

15-Doomwar

Yazar: Jonathan Maberry

Çizer: Scott Eaton

Bulunduğu Sayılar: Doomwar #1-6

Artık ne Azuri ne de T’challa Wakanda’nın lideri değil. Wakanda’da yeni bir hükümet var. Bu hükümet kraliçeyi yani Storm’u ölüm cezasına çarptırıyor. Tüm bu işlerin arkasında Doctor Doom var.  Ve hem Storm’u kurtarmak hem de Doctor Doom’u yenmek için Black Panther, X-Men ve Fantastic Four bir araya geliyor.

16- The Man Without Fear

Yazar: David Liss

Çizer: Franco Francavilla

Bulunduğu Sayılar:Black Panther #513-523

Shadowland’da yaşanan yıkıcı olaylardan sonra Daredevil şehri terketti. Hell’s Kitchen’ı bir başına savunmasız  bıraktı. Onun yokluğunda birilerinin Hell’s Kitchen’ı savunması lazımdı. O kişi de T’challa’dan başkası değil.

17-Most Dangerous Man Alive

Yazar: David Liss

Çizer: Jefte Paolo, Shawn Martinbrough

Bulunduğu Sayılar: Black Panther #523.1-529

Fear Itself’in yan hikayelerinden biri. Bir önceki hikayede Black Panther, Hell’s Kitchen’ı korumaya karar vermişti. Bu hikayede de bu görevine devam ediyor. Ancak bu sefer peşine Spider-Man’in azılı düşmanlarından Kraven takılıyor ve Hell’s Kitchen sokaklarında bir kovalamaca yaşanıyor. T’challa, Kraven’ın neyin peşinde olduğunu ve neden ona saldırdığını öğrenmeye çalışıyor.

18-New Avengers

Yazar: Jonathan Hickman

Çizer: Steve Epting, Mike Deodato, Rags Morales, Kev Walker

Bulunduğu Sayılar: New Avengers vol 3 #1-33

Artık Marvel Now dönemindeyiz. Marvel Now’ın en önemli serilerinden birinde New Avengers’a -eski adıyla Illuminati- dahil olan Black Panther evrenin gidişatını etkileyecek olaylarda kritik rol oynamaya devam ediyor. Hickman’ın Secret Wars’a doğru ilmek ilmek ördüğü bu seride, bir Atlantis ve Wakanda savaşına da tanık oluyoruz.

19-Secret Wars

Yazar: Jonathan Hickman

Çizer: Esad Ribic

Bulunduğu Sayılar: Secret Wars #1-9

New Avengers’ta hazırlanan olayların nihayete varma vakti geldi artık. Marvel’ın son beş yıldaki en büyük hikaye örgüsü belki de. Ve T’challa bu hikayede yine kilit bir rol oynuyor. Tam olarak ne olduğunu söyleyip sürprizi bozmayacağız ama okuyun mutlaka!

20-Secret Empire

Güncellenecek.

21- A Nation Under Our Feet

Yazar: Ta-Nehisi Coates

Çizer: Brian Steelfreeze, Chris Sprouse

Evet değerli okurlar 19 adımlı listemizin sonunda güncel seriye ulaşmayı başardık. A.N.A.D. ile birlikte serinin başına Coates getirdi. Coates ise ilk olarak on iki sayılık A Nation Under Our Feet hikayesini yazdı. Ödüllü gazeteci ve yazar Coates, bu hikayede daha çok Wakanda’nın tarihi ve politika üstüne yöneldi. Ayrıca hikaye içerisinde Black Panther hikayelerini sonsuza kadar değiştirecek olaylar yaşandı.

22-Avengers of the World

Yazar: Ta-Nehisi Coates

Çizer: Leonard Kirk, Wilferdo Torres, Adam Gorham, Jacen Burrows

Bulunduğu Sayılar: Black Panther vol. 6: 13-18, Black Panther vol 1:166-171

Coates dönemi Avengers of the World ile devam ediyor. Bir başka on iki sayılık hikaye. Bu sefer politikadan çok Wakanda’nın dinine ve mitlerine yöneliyor. Bu hikaye henüz tamamlanmadı, şu sıralar yayınlanan Black Panther sayıları bu hikayeye dahil. Serinin numaralandırması da değişti 18.sayıdan sonra 166. sayıya atlıyor kafalar karışmasın.

Yorumlar