Black Panther SPOILER’LI İnceleme

Black Panther, sanırım benim en yüksek beklentiyle girdiğim MCU filmi olabilir. Bunun sebebi sadece basın yorumlarına değil, aynı zamanda sosyal medyada aldığı tepkiden kaynaklı. Çünkü maalesef filmi 4 gün geç izledim. Bunu 5. günde yazıyorum.

 Black Panther, şu ana kadar ki en farklı çizgi roman filmi. Yeri cidden çok özel ve ayrı. Bunun sebebi Afrika’da geçmesiyle birlikte, siyahilere hitap etmesi. Onların kültüründen parçaları süper kahraman dünyasına aktarması. Günlerdir her yerde sinemaya giderken kabile kıyafeti giyenleri ve cosplay yapanları görüyorum. Sosyal medyada ünlülerden inanılmaz destekler var. Bu film ister iyi, ister kötü olsun, her zaman hatırlanacak ve umuyorum ki çoğun başlangıcı olacak.

 

SPOILER vardır.

Başta söylemeliyim Black Panther, Marvel’in ikinci Winter Soldier’ı, veya en iyi üç filminden biri, veya en iyi solo filmi falan değil. Vallahi değil. Değil diyorum çünkü sosyal medyada muazzam derecede filmi övme durumu var. Karşılaştırmalar hep bu şekilde. Yanlış anlamayın, film iyi bir süper kahraman filmi. İyi bir solo filmi. Black Panther’a dair hiçbir şey bilmeyen arkadaşım filmi izledikten sonra “Karakteri tanıdım.” dedi. Karakteri tanıtmak adına gayet başarılı bir film. Wakanda’nın tarihini, geçmişini ve bugününü izleyene çok güzel anlatıyor. Özellikle Black Panther efsanesinin nasıl başladığını ve Wakanda’yı Wakanda yapan şeyleri anlatması çok hoş. Bu sahneler bana Wonder Woman’ı hatırlattı.

 

Filmin sıkıntılarından biri T’Challa’nın hiçbir gelişim kaydetmemesi. Civil War’un sonunda Zemo’ya merhamet etmesiyle yaşadığı karakter gelişimi, Black Panther’da da aynı kaldı. Bu adam zaten iyi ve bilge bir insan. Ortada Kral olmasını engelleyecek hiçbir durum yok. Zaten M’Baku’yu pes etmeye zorlamasıyla da bunu gösterdi. T’Challa, Thor gibi savaş manyağı, şımarık ve bencil bir prens değil. Thor ilk filmde öyleydi. Filmin sonunda bu özelliklerinden sıyrılıp Kral olmaya layık olunca karakter gelişimi yaşamış oldu. Killmonger, T’Challa için Krallığı süresince önüne çıkan bir engelden başka bir şey değil.

 

Biraz Erik Killmonger reis hakkında konuşalım. Hela’nın Black Panther versiyonu. Ama bu iyi bir şey. Ragnarok gibi, Black Panther da bir bakış açısı filmi. Eğer Killmonger filmi olsaydı, T’Challa düşman olurdu çünkü T’Chaka, Killmonger’ın babasını öldürüp Wakanda’ya götürmeyerek taht için meydan okuma hakkını elinden aldı. Tabii işler Killmonger’ın dünyaya yayılma isteğiyle değişti. Erik Killmonger, gunümüzde ABD’de siyahilere karşı yapılan bütün haksızlıkları temsil ediyor. Zaten amacı da onları kurtarmak. Ama onun yoluna göre ezilen taraf siyahiler değil, beyazlar olacak. Hatta her gördüğünü öldürecek. İşte bu yozlaşmaktır. Ben şahsen filmde ciddi bir süre boyunca Erik’in tarafını tuttum. Babasına yapılanları unutmamış, kendisini belli bir amaca adamış, amacı için insan öldürmüş, yalan söylemiş ve bir şekilde Wakanda Kralının karşısına kadar çıkmayı başarmış. Hatta meydan okumada eşek sudan gelinceye kadar dövmüş.

 

Black Panther’ın en başarılı olduğu konulardan biri yan karakterler. Başta Shuri olmak üzere M’Baku, Nakia, Everett Ross ve Okoye ekranda olduğu her an büyülüyor. Umuyorum ki M’Baku’yu Black Panther 2 veya 3’te de göreceğiz. Düşmanını, sana saygı duyan bir müttefik haline getirmek tam olarak iyi bir Kralın yapması gereken şey. M’Baku da Jabari kabilesinin lideri olarak filmin sonunda konseydeki yerini aldı.
“Marvel’ın belli bir formülü var, her filmde aynı şey” eleştirisini çok duyarım ve hiçbir MCU filmi beni bu konuda bu kadar rahatsız etmedi. Black Panther’ı izlerken hafif rahatsız oldum çünkü Thor Ragnarok’u farklı oyuncularla izler gibiydim. İki düşmanın da taht üzerinde iddiası var ve ikisi de ilk kapışmayı kazanıyor. Düşmanlar kendi amacını yerine getirmek üzereyken kahramanlar dönüyor ve günü kurtarıyor.

 

Black Panther, dediğim gibi iyi bir süper kahraman filmi. Soundtrack albümü inanılmaz. Aksiyon sahneleri müthiş. Sadece birazcık yeni kostümü sevemedim. Ryan Coogler umarım devam filmlerini de yönetir. Chadwick Boseman ve Michael B. Jordan’ın performansları baya harika. Şöyle söyleyeyim; bu film, ihtiyaç olunan bir filmdi. Wonder Woman filmine de çok ihtiyaç vardı. MCU’da Captain Marvel ve Black Widow filmlerine de çok ihtiyaç var. Film beni hayal kırıklığına uğrattı ama olsun, Justice League kadar üzmedi.

Puan: 7/10

Yorumlar