İnceleme: Infinity War TV Spot

Bir Super Bowl daha kuyruğunda bir dünya fragmanla geldi geçti. Amerika’da 100 milyonun üzerinde kişinin izlediği maçta, Philadelphia Eagles, New England Patriots’ı yenerek tarihinin ilk şampiyonluğuna ulaştı. Büyük bir Patriots hayranı olarak takımın savunma hattı sadece bedenen değil de, kafa olarak da maça gelmiş olsaydı ve o şekilde kaybetseydik gece benim için daha hüzünlü bitebilirdi. Ama Eagles, yaratıcı hücum organizasyonları ve taş gibi savunmasıyla çok net kazanmayı hak etti.

Super Bowl’u sadece reklamlar, fragmanlar ve devre arası konseri için takip eden ciddi bir kitle var. Ben bu sene şansıma hem tuttuğum takımı desteklemek hem de fragmanları görmek için ekran başındaydım. Infinity War, Han Solo ve Mission Impossible 6 gibi birçok filmden fragmanlar geldi. Ama Infinity War için olan beklentiye diğer filmler yaklaşamaz bile. 2016’daki ilk Civil War televizyon reklamı kadar iyi olmasa da, oldukça epik.

İncelemesini yapmasak olmazdı. Hadi bakalım.

Iron Man, Spider-Man ve Doctor Strange.

Açılışı Tony, Peter ve Stephen ile yaptık. Bulundukları yere bakılırsa çok büyük ihtimalle ya Thor: Ragnarok’un jenerik sonrası sahnesinde gözüken Thanos’un gemisindeler, ya da ilk fragmanda New York semalarında yer alan tekerleğimsi geminin içindeler. İkisi farklı gemi mi, yoksa tekerleğimsi şey ana geminin öncüsü gibi bir şey mi inanın hiçbir fikrim yok. Peter, Iron-Spider kostümüyle, Tony de yeni zırhı Bleeding Edge ile.

Oraya çıkmayı nasıl başardı bilmiyorum ama Peter, tekerleğimsi şeyin üstünde ve görünüşe göre yukarı doğru hareket halinde. Buradaki en önemli detay, Peter’da Civil War kostümü var. Yani filmin bir noktasında Tony’den yeni kostümü alacak. Bunun ne zaman ve nerede olacağı belirsiz. Çünkü burada Peter muhtemelen Tony ve Strange’in yardımı olmadan geminin ne olduğunu çözmeye çalışıyor. Tony’den kostümü alabilmesi için gemiden inip, diğerlerine katılması lazım. Ama bir önceki karede Peter’da yeni kostüm vardı, dediğim gibi o karedeki yer bu gemi mi bilmiyoruz. Eğer bu gemiyse, Tony aynı Homecoming’de olduğu gibi Peter’ı kostümünden arayarak yeni kostüm ve Strange’le birlikte yardıma gelmiş olabilir. Bu arada, Washington Anıtı’na çıkmaktan korkan biri için  (bkz: Homecoming), buraya çıkmak devasa bir adım.

“Demek her şey bizi bu noktaya getiriyormuş.”

Tony, Bruce Banner’ın karşısında. Hatırlarsınız ilk fragmanda Bruce, gökten düşüp Strange’in mekanına inmişti. Bu sahne orada geçiyor. İki karakter de birbirini iki yılın üzerinde süredir görmemiş. Biri Avengers’ı darmadağın eden, en yakın dostlarından biriyle ters düşmesini sağlayan, anne babasının asıl katilini öğrendiği Civil War’u yaşamış. Diğeri kendi isteği dışında başka bir gezegene gitmiş, vücudun kontrolünü tamamen Hulk’a kaptırmış ve olayların devamında Thor ile birlikte Asgard için savaşmış. İki karakter de fiziksel ve duygusal olarak bitmiş vaziyette. Hani uzun süre sonra karşılaşan arkadaşlar gibi “Oo nerelerdesin ya öldün sandım ses sade çıkmadı senden” durumu değil. Tony arkaplanda “Demek her şey bizi bu noktaya getiriyormuş.” diyor ya hani, evet, 10 yıldır bu evrenin içinde yaşanan her şey, bu karakterleri bu noktaya getiriyormuş.

Adamın gözlüğü bile zırhın parçası olmaya başladı. Zırhı da dediğim gibi Bleeding Edge teknolojisi. Derisinin altından çıkıyor. Çanta taşıma derdine son. Nereden nereye be!

Strange ve Stark, New York sokaklarında aksiyonun içinde. Strange’in mekanında bir araya geldikten sonra Thanos’un dünyaya gelip kaosun başlamasıyla savaş da başlıyor. İlk fragmanda Tony’nin önde, Bruce, Stephen ve Wong’un arkada durduğu sahnenin devamı olabilir.

Kral’ın emri yerine getirildi. Steve Rogers (Cap diyememek hafif koyuyor), yeni kalkanıyla! Hatta kalkanlarıyla desem daha doğru. Çünkü iki kolunda da var. Secret Empire çizgi romanında kullandığı kalkana oldukça benziyor. T’Challa ile Wakanda’dalar. Ama bu durum film boyunca aynı kalmayacak gibi.

Steve, Nat ve Vision, Civil War’da gördüğümüz Avengers üssündeler. Birazcık dikkatli bakarsak Steve’in arkasında Wanda Maximoff da var. Ayrıca Vision’ın alnında sonsuzluk taşı yok, yani ilk fragmandaki sahneden sağ kurtulmuş gibi duruyor. Tabii Marvel’ın fragman hilelerini düşünürsek taş hala Vision’da olabilir ve saldırıdan taş ile birlikte kurtulmuş da olabilir. Vision’ın yaralı olduğunu göz önüne alırsak bu sahnenin saldırıdan sonra geçtiği kesin gibi.

Kaçak ilan edilen Steve Rogers tekrar ABD’ye dönmüş. Tony çağırmış olmasın? Tony ile ilk karşılaşması da olabilir.

Bu kare için iki adet fikrim var. Ya Koleksiyoncu’daki taşı almak için gemiden iniyorlar, ya da Peter Quill nihayet evine dönüyor. Filmde Avengers ve Guardians’ın bir arada olduğu sahneler var. Filmde demin saydığım iki sahne de olacak. Bu kare hangisi? Çok da farketmez.

Thor burada çok büyük ihtimalle Guardians ile. Teorim, çekicini tekrar yapmak için Peter Dinklage’in oynadığı karakteri ziyaret ettiği yönünde. Hatta ilk fragmandaki Thor’un köprü görevi gördüğü sahne de bunun devamı.

Yorumlar