Marvel’ın maskesiz kahramanı: Sarah Halley Finn

Marvel Studios, geçtiğimiz günlerde 10. yılını kutladı. Evrende yer almış müsait durumda olan bütün yıldızları tek bir fotoğrafta bir araya getirdiler. Bu yaptıkları şey, boru değil. Fitili ateşleyen Robert Downey Jr’dan, yeni Kaptanımız Brie Larson’a kadar dev isimler toplandı. Marvel’ı evren bütünlüğü ve devamlılığı açısından çok sık övüyoruz. Baş mimar Kevin Feige de zaten fotoğrafın en ön safında gururla oturuyor. Ama bütün bu yıldızlar, süper kahramanlar ve yönetmenler içinde çok önemli biri daha var. Belki de MCU’yu MCU yapan en önemli kişilerden biri. Marvel Studios’un oyuncu seçimi direktörü: Sarah Halley Finn!

 

Eğer Tony Stark’ı Robert Downey’dan başkasına yakıştıramıyorsak, Steve Rogers denince aklımıza Chris Evans geliyorsa bunları Sarah Halley Finn’e borçluyuz. Orijinal Avengers altılısının TAMAMINI kendisi seçti. Sarah Halley’nin Marvel ile macerası 2008 yılındaki Iron Man ile başladı ama ondan önce Coach Carter, The Scorpion King, Battle in Seattle ve Oscar’lık Crash’in oyuncu seçimlerinin arkasındaki isimdi. Iron Man ile yakaladığı başarıdan sonra Marvel onu bir daha bırakmadı ve The Incredible Hulk hariç bütün filmlerde oyuncuları o seçti. Ben şahsen Edward Norton’ın oyunculuğuna ve Bruce Banner performansına hayran biri olarak Mark Ruffalo seçimine laf edemiyorum. Çünkü isteyebileceğimiz her şeyi Sarah Halley görmüş ve seçmiş.

Kevin Feige, Robert Downey Jr, Chadwick Boseman ve Chris Evans

Avengers üyeleri dışında, Peter Quill seçiminde yetki James Gunn’a aitmiş. Hatta seçmelere bile kimin geleceğine kendisi karar veriyormuş ama Sarah Halley, Chris Pratt’i zorla seçmeye sokarak rolün sahibini belirlemiş. James Gunn olayı şöyle anlatıyor; “En az 20 kişiyle deneme çekimi yaptık. İsim vermeyeceğim ama ciddi isimler vardı. Aynı Robert Downey Jr gibi karakteri benimseyecek, senaryodakinden daha fazlasını ekrana yansıtacak birini arıyordum. Ama daha beni etkileyebilen biri çıkmamıştı. Sarah ise sürekli önüme Chris Pratt’in fotoğrafını koyup deneme çekimi yapmam gerektiğini söylüyordu. Ben de “Parks & Recreation’daki tombul herif mi? Kafa mı buluyorsun benle?” dedim. Ondan sonra da ısrar edip durdu. Kabul etmememe rağmen bir gün denemelerde içeri Chris’i çağırdı. İznim olmadan böyle bir şey yaptığı için hafif sinirlenmiştim açıkçası. Chris içeri girdi, repliklerini okumaya başladı ve 20. saniyede ikna oldum.”

 

Aynı zamanda başta Thor rolü için seçmelere giren Tom Hiddleston’da Loki ışığını gören kişi de kendisinden başkası değil. Tom Holland seçimi de Sarah Halley’nin. Bazen başkalarını da övmek gerek. Özellikle övgüyü bu kadar hak ediyorsa.

 

Yorumlar