Hellboy – B.P.R.D. ve Mignolaverse Okuma Rehberi

Abe Sapien, Johann Krauss, Ben Daimio ve tüm ekibi birlikte tam 80 ciltlik bir okumayla sıraladık!

Bildiğiniz gibi Çizgi Kafe olarak Türkiye’deki çizgi roman meraklılarının, çizgi romanlardan gözünün korkmamasını istiyoruz ve herkesin damak zevkine uygun şekilde çizgi romanlar önermeye ve sevilen karakterlerin okuma rehberlerini yapmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar henüz tamamını güncelleme fırsatı bulamasak da, Marvel ve DC’den toplam 25 civarında okuma rehnberi hazırladık. Ancak ilk defa Marvel ve DC sınırlarından çıkıyoruz ve alternatif dünyaları incelemeye niyetleniyoruz. Bu rehberde Hellboy ve ona dair bugüne kadar ne çıkmışsa, hangi kitabı yayınlanmışsa, hepsini bir okuma rehberi şeklinde sunacağız. Tabii aşağıdaki 75’in üstündeki cilt sayısı sizi korkutacak. Her ne kadar ciltlerin tamamı mükemmel olsalar da, okuyup okumamayı size bırakacağımız bağımsız serileri de işaretleyeceğiz.

Söz konusu Mike Mignola’nın, Hellboy’un etrafında yarattığı evren olduğunda birden fazla okuma sırası mevcut. Benim kendi okuma sıram, önce bütün Hellboy ciltleri, sonra B.P.R.D. ciltleri, ardından Hellboy in Hell ve B.P.R.D. Hell on Earth ciltlerini bitirip sonunda da Abe Sapien, Lobster Johnson ve diğer ciltleri okumaktı. Her ne kadar bu şekilde tek bir seri üzerinden durmaksızın ilerleyebilecek olsanız da benim gibi okurken bazı göndermeleri, hikaye bağlantılarını kaçırmanız, daha sonra karşılaştığınızda da ‘tüh bunu daha önce okumak lazımmış aslında’ demeniz mümkün. Dolayısıyla, seçenek sizin olduğu gibi, önereceğim okuma sırası buraya vereceğim liste olacak.

Hellboy’un yaratıcı ekibini hemen hemen sadece Mike Mignola, John Arcudi, Duncan Fegredo ve Guy Davis oluşturduğu için ciltlerde Yazar/Çizer detaylarına girmeyeceğim.

I. BAŞLANGIÇ

Pekala, okumaya başlayacağınız ilk nokta tabii ki de Hellboy’un her şeyi başlatan kendi serisi. Yanlış hatırlamıyorsam kendi serisi bir noktaya kadar türkçeye de çevrilmişti. Ancak bu listenin çok büyük bir kısmını türkçe olarak bulamayacağınız için ingilizce okumanız gerektiğini bilmenizi isterim.

1. Hellboy v01 – The Seed of Destruction: Her şeyin başladığı nokta. Hellboy’un ortaya çıkmasıyla başlıyor ve ilk ana düşmanımız Rasputin’i tanıtıyor. Liz Sherman ve Abe Sapien’le de tanışmış oluyoruz. İlk Hellboy filminin de uyarlandığı cilt budur.
2. Hellboy v02 – Wake the Devil: B.P.R.D.’nin olağan işlerini izlemeye başlıyoruz. Tabii hala bir yanda Rasputin tehlikesi sürerken Hellboy evreninin unutulmaz karakterlerinden birisi olan Roger the Homunculus ile tanışırız.
3. Hellboy v03 – The Chained Coffin and Others: Her ne kadar kısa hikayelerden oluşsa da tüm hikayelerin önemi vardır. B.P.R.D.’nin en önemli karakterlerinden birisi olan Kate Corrigan ile bu seride tanışıyoruz. Roger’ı gözümüzde daha da büyüten Almost Colossus hikayesi de yine bu cildin içinde yer almakta.
4. Abe Sapien v01 – The Drowning: Dilerseniz Hellboy serisini okumaya devam edebilirsiniz ancak burada kısa bir araverip Abe’in, Hellboy’un maceraları sırasında tek başına neler yaptığını görmek istiyorsanız, bu 6 sayılık hikayeyi okumak için uygun yer burasıdır.
5. Hellboy v04 – The Right Hand of Doom: İlk ciltte gördüğümüz ana hikayeye devam ediyoruz. Hellboy’un kökenini daha fazla öğreniyoruz, Rasputin’in, onu buraya getiren diğer nazilerle beraber yapmaya çalıştığı şeyleri görüyoruz. Ogdru Jahad’ı anlamaya artık daha yakınız.
6. B.P.R.D. – Being Human: Mignola’nın evreni sadece Hellboy’dan ibaret değil. Aslına bakarsanız, B.P.R.D. ekibi Hellboy’dan daha ön planda olan bir ekip. Bu cilt yıllar sonra basılmış olsa da okumak için en ideal yer burası. Liz ve Abe’in ilk yılları, Roger’ın ilk görevi ve ilerleyen sayılarda çok seveceğiniz, Hellboy 2 – Golden Army’den hatırlayacağınız Johann Krauss’un köken hikayesi bu ciltte.
7. Hellboy v05 – Conqueror Worm: Ana hikayeye devam ediyoruz. Roger ve Hellboy birlikte bir göreve çıkıyorlar. İşte bu ciltte Mignola evreninin en önemli figürlerinden birisi olan Lobster Johnson ile tanışıyoruz. Dilerseniz Lobster’ın solo serisini bu ciltten sonra okuyabilirsiniz.
7,5. The Visitor: How and Why He Stayed?: Bir önceki ciltte, bir mağarada Hellboy, Roger’a “Bak Roger, ölü bir uzaylı” diye bir ceset gösteriyor. O cesetin hikayesi bu 5 sayıda. Büyük resimde bir önemi yok belki ancak mükemmel derecede hoş bir öykü. Dilerseniz hiç okumayabilirsiniz. (Ama okuyun, gerçekten güzel.)

II. B.P.R.D.

Hellboy’la haşır neşir oldunuz, B.P.R.D. ajanlarını tanıdınız. O zaman Mignola evreninin kapılarını iyice açalım. Ancak unutmayın, en başta da dediğim gibi, bu kadar detay görmek istemiyorsanız, sadece ana Hellboy serisini okuyabilirsiniz. Ya da bu noktadan sonra yan serilere bulaşmadan sadece B.P.R.D. de okuyabilirsiniz. Karar sizin.

8. B.P.R.D. v01 – The Hollow Earth & Other Stories: B.P.R.D. ilk başta tam hikayelerini kısa tutup yanında kısa öyküler anlatarak başlıyor. Eğer bu ciltteki diğer öyküleri okumazsanız, mutlaka hikayenin devamı için The Hollow Earth öyküsünü okuyun.
9. B.P.R.D. v02 – The Soul of Venice & Other Stories: Venedik ve vampir takıntısı nereden geliyor bilinmez ama bu öykümüzde Venedik’in suyunu sevmeyen Abe Sapien önderliğinde ekibimizin bir başka kısa yolculuğuna çıkıyoruz. Abe’ni kökenini öğrenmeye başladığımız nokta da burası!
10. B.P.R.D. v03 – Plague of Frogs: B.P.R.D.’nin en önemli örgü serisi olan kurbağa serisine böylece başlamış oluyoruz. Öyle ki bu seride okuyacağınız hikaye sizi günümüzdeki sayılara kadar taşıyacak.
11. B.P.R.D. v04 – The Dead: Abe’in kökenini öğrenmeye başladık demiştik ya. Artık dozu arttırıyoruz ve Abe Sapien’in ardındaki gizemi çözmeye girişiyoruz.
12. Hellboy v06 – Strange Places: Hellboy 5. cildinden sonra B.P.R.D.’ye veda etti, tıpkı 2. filmde olduğu gibi. Şimdi, sağda solda avarelik yapıp iskeletlerle içki içme, kuşlara yem olma ve dahası, cehennem çocuğun depresyon günlerini izleme zamanımız.
13. B.P.R.D. v05 – The Black Flame: Tekrar tuhaf ekip kitabımıza dönüyoruz. Kurbağa tehditi asla bitmeyecek tabii ki de. Üstelik bu sefer Mignola evreninin en orijinal ve ilginç kötülerinden birisi olan Black Flame’le tanışma zamanı!
14. B.P.R.D. v06 – The Universal Machine: Çok duygusal, bir o kadar heyecanlı. 6. ciltle birlikte artık bütün karakterlerle bağ kurmaya başladığınızı fark etmiş olacaksınız. Dolayısıyla okumanızda bu noktaya geldiğinizde, kapağı kapatıp biraz soluklanma ihtiyacı hissedeceksiniz.
15. Hellboy v07 – The Troll Witch and Others: Hellboy artık yalnız bildiğiniz gibi. Tek başına hayatının en karanlık günlerini yaşamaya devam ediyor.

16. B.P.R.D. v07 – Garden of Souls: Abe’in köken hikayesinde artık son dönemece girdik. Eğer bu noktaya gelene kadar hiç bu listeden okuma yapmaya başlamamışsanız, lütfen Abe’in kökeni diye bahsettiğim ciltleri okuyun en azından. Okumaya doyamayacaksınız.
17. Hellboy v08 -Darkness Calls: Hellboy denizde yaşadığı korkunç günleri terk etti ancak kendisinden intikam almak isteyen Baba Yaga, Hellboy’u yok etmek için suikastçilerini ardı arkası kesilmeksizin göndermeye başlayacak. Ne kadar hazırsınız?
18. B.P.R.D. v08 – Killing Ground: B.P.R.D. büyüyor. Panya’nın ekibe katılması ve ekibin yeni lideri Ben Daimio’yla yakınlaşmamız bu ciltte. Unutmayın, Ben Daimio, yeni gelecek Hellboy filminin de karakterlerinden birisi.
19. Lobster Johnson v01 – Iron Prometheus: Lobster Johnson ile daha önce tanışmıştık, bu da kendisinin solo serisi. 1930lu yılların gangster havasında geçen maceralar okumak isterseniz, buyurun! Bu cilt, daha sonra diğer serilerde de önemli rol oynayacak. Dolayısıyla ilk cildi okumanızı öneririm.
20. Lobster Johnson v02 – The Burning Hand: Opsiyonel okuma yapabilirsiniz. Yine bir gangster öyküsündeyiz ancak bu sefer işin içinde kızılderililer var!
21. Lobster Johnson v03 – Satan Smells a Rat: Mignola evrenine aşina olacaksanız bilmeniz gereken bir şey var. Bu evren maymun dolu. Lobster’ın bir maymun ordusuyla nasıl başa çıkacağını merak ediyor musunuz? Artık ediyorsunuz.
22. Lobster Johnson v04 – Get the Lobster: Her kahraman öyküsünde olduğu gibi Lobster da halkın gözünde kötü düşürülecek. Adını aklama çabasına davetlisiniz!

23. B.P.R.D. v10 – The Warning: Kurbağalarla işimizin bittiğini mi sanıyordunuz? Daha yeni başlıyoruz! B.P.R.D.’nin en büyük öyküsü bu ciltle, Liz’in gördüğü bazı halüsilasyonlar ile başlıyor!
24. B.P.R.D. v11 – The Black Goddess: Bu serinin ilk cildinden itibaren ilmek ilmek örülen olay örgüsü çözülmeye başlıyor. Scorched Earth serisinin 2. bölümündesiniz!
25. Hellboy v09 – The Wild Hunt: Yaralı şeytanımız depresyonuyla tek başına yaşamaya devam ediyor. Bu sefer ahbaplık ettiği kimselerse dev avcıları.
26. B.P.R.D. v12 – War on Frogs: Yansın Dünya demeye hazırlanın. Kurbağalara topyekün savaş açılıyor artık. Herkes gücünü birleştirmek üzere.
27. Hellboy v10 – The Crooked Man and Others: Çizgi romanların en korkutucu kötüleri listesi yaptığımızda eklemezsek ahı kalır dediğimiz admdı Crooked Man. Başka bir şey demiyorum.
28. B.P.R.D. v14 -King of Fear: Sona geldik. Düğümler çözülüyor. Yepyeni bir döneme girmek üzereyiz. Yansın Dünya, yıkılsın kaleler!

III. ARA

Biraz ara verme zamanı. Aşağıdaki seriler çoğunlukla opsiyonel serilerdir. Dilerseniz geçebilirsiniz.

29. B.P.R.D. v09 – 1946: Adından da anlaşılacağı gibi 1946 yılında geçiyor. Hellboy’un çocukluk çağı ancak hikayede bir yeri yok kendisinin.
30. B.P.R.D. v13 – 1947: Tıpkı bir önceki ciltte olduğu gibi bu ciltte de geçmişe gidiyoruz ve profesörün  solo hikayesine odaklanıyoruz.
31. B.P.R.D. – 1948: Yıl üçlememizin sonuna geliyoruz ancak hikaye burada bitmiyor. Şimdilik profesörün solo öyküsünü bitiriyoruz.
32. B.P.R.D. – Vampire: 1946-1947-1948 üçlemesinin devamı olan bu ciltte Ajan Simon Anders’ın vampir avcılığı öykülerini okuyoruz.
33. Sledgehammer 44: Bir üstteki 4 vampir cildi ilginizi çekmemişse, bu seriyi de yargılayıp sakın atlamayın, uzun sayılar sonra bu güzel hikayedeki Sledgehammer zırhı karşımıza çok çıkacak.
34. Abe Sapien v02 – The Devil Does Not Jest & Other Stories: Abe’in bireysel maceralarına devam ediyoruz. Ancak kendisinin ana serisine daha var.

IV. B.P.R.D. HELL ON EARTH

Yepyeni bir döneme başlıyoruz. Eğer seriyi buraya kadar fasiküllerden takip ediyorsanız, bir anda 100lü sayılarda bu ismi görünce korkmayın, seri sadece isim değiştirdi. Bundan sonra B.P.R.D. ciltleri bu isim altında devam edecek.


35. B.P.R.D. Hell on Earth v01 – New World: Önceki serinin sonunda ortalık iyice karışmıştı zaten. Şimdi Dünya’nın yeni haline bir göz atma zamanı.
36. Hellboy v11 – The Bride of Hell and Others: Sırada gelecek Hellboy filminin baş kötüsü Blood Queen bu ciltte çıkıyor. Eğer kaynak arıyorsanız, okuyacağınız cilt budur.
37. B.P.R.D. Hell on Earth v02 – Gods and Monsters: Ekibimiz artık eli kolu dolu bir şekilde Dünya’nın dört bir yanına koşturmaya çalışıyor. Aksiyonumuz artıyor.
38. Hellboy v12 – The Storm and The Fury: Hellboy serisinin sonuna geldik. Gözyaşlarınızı hemen salmayın. Çok az daha gideceğiz Hellboy’da.
39. B.P.R.D. Hell on Earth v03 – Russia: Dünya’da paranormal olaylarla ilgilenen tek ekip bizimki değil. Şimdi de Rusya’dan gelecek desteğe bakalım.
40. B.P.R.D. Hell on Earth v04 – The Devil’s Engine & The Long Death: Johann Krauss artık daha sert birisi. Yapabilecekleri çok fazla sonuca yol açacak. Johann’ın yolculuğu bu ciltle başlıyor.
41. B.P.R.D. Hell on Earth v05 – The Pickens County Horrors & Others: Şimdi birazcık geçmişe gidelim ve bu sefer içinde Hellboy olan bir nostalji öyküsü okuyalım.


42. B.P.R.D. Hell on Earth v06 – The Return of the Master: Yeni düzende bela tabii ki de devam edecek. Ogdru Jahad’ın Dünya’daki izleri uyanuyor.
43. B.P.R.D. Hell on Earth v07 – A Cold Day in Hell: Bir yanda ekibin Rusya’da girdiği bir ölüm kalım mücadelesi, diğer tarafta Johann’ın liderliğinde bir kurtarma görevi. İşler B.P.R.D.’de bildiğiniz gibi yani.
44. Abe Sapien v03 – Dark and Terrible & The New Race of Man: Şimdi, her ne kadar v3 desek de aslında Abe’in solo serisinin başladığı yer burası. Bir yol hikayesi Abe’in serisi.
45. Abe Sapien v04 – The Shape of Things to Come: B.P.R.D. ana serisinde olanların etkisini görebilmek için bu seriyi takibe almanızı öneririm. Yeni dünyanın kıyamet sonrası halkını anlamak için oldukça ideal.
46. Abe Sapien v05 – Sacred Places: Yolculuğumuz devam ediyor. Abe yeni yoldaşlarıyla birlikte tıpkı zamanında Hellboy’un yaşadığı gibi bir depresyona mahkum.
47. B.P.R.D. Hell on Earth v08 – Lake of Fire: Liz Sherman bir kasabada tek başına hayatını sürdürmek istiyor ama tabii ki de ona rahat vermiyorlar.

V. HELLBOY IN HELL

Hell on Earth’de son dönemece giriyoruz ancak bir yandan da Hellboy’un yeni öyküsü gelmekte. Bu öykünün etkisi ise tüm kitaplarda hissedilecek.

48. Hellboy in Hell v01 – The Descent: Ana Hellboy serisinden sonra Hellboy’un devam edeceği seri bu. Her ne kadar kısa sürse de tatmin edeceğine dair bahse girmeye hazırım.
49. Hellboy in Hell v02 – The Death Card: Ve daha yeni kavuşmuşken vedamızı ediyoruz yeniden Hellboy’a. Hellboy’a dair ana seriler bu cilt ile birlikte sona ermiş oluyor.
50. Hellboy and the B.P.R.D. v01 – 1952: Ancak Hellboy’a doymadınız ve daha fazla okumak istiyorsunuz. O zaman adamımızın gençliğine gidip B.P.R.D. ile ilk görevine çıkışını görelim!
51. Hellboy and the B.P.R.D. v02 – 1953: Önceki maceramızın 1 yıl ertesindeyiz ve genç Hellboy’un öykülerine devam ediyoruz.
52. B.P.R.D. Hell on Earth v09 – The Reign of the Black Flame: Yeni dönem savaşı başlasın! Mücadeleyi artık baş düşmanın kapısına götürme zamanı geldi!
53. B.P.R.D. Hell on Earth v10 – The Devil’s Wings: B.P.R.D.’nin iç mücadeleleriyle savaşmaya devam ediyoruz. Bu sefer Kate ele geçirilmiş durumda ve durumu çözebilecek Johann’ın bambaşka dertleri var.
54. B.P.R.D. Hell on Earth v11 – Flesh and Stone: Şimdi, B.P.R.D.’nin en ilginç ajanlarından birisi olan Howard’a odaklanacağız. Tüm seride olduğu gibi bu ciltte de ekibin yeni bir yüzünü tanıyoruz.

55. B.P.R.D. Hell on Earth v12 – Metamorphosis: Bu zamana kadar ekibimizi tamamen canavarlara karşı savaşırken gördük. Peki, bu canavarlardan birisini sivil halk koruyor olsaydı? B.P.R.D. vs. Halk burada başlıyor.
56. Abe Sapien v06 – A Darkness So Great: Abe’in öyküsünde son demlere doğru geliyoruz. Şu anda bu liste içinde ne desek spoiler olur ancak Abe, bu seride Hellboy’un yaşadıklarını kendi açısından deneyimliyor desek yeridir aslında.
57. Abe Sapien v07 – The Secret Fire: Abe, kökenini incelemeye devam ederken geleceğinin getireceği şeylerden de korunmak istiyor. Sona geliyor.
58. Abe Sapien v08 – The Desolate Shore: Ve Abe Sapien’in kendi serisindeki son macerasındayız. Bu noktadan sonra Abe’i yeniden ana seride görebileceğiz.
59. B.P.R.D. Hell on Earth v13 – End of Days: Artık Hell on Earth’ün sonuna gelmek üzereyiz. Bu sefer her şeye karşı savaş başlıyor.
60. B.P.R.D. Hell on Earth v14 – The Exorcist: Aslına bakarsanız atlayabileceğiniz bir hikaye. Bir B.P.R.D. ajanının eski usül bir şeytan çıkarıcılık mesleği icra etmesi üzerine kurulu bir öykü. Yani ana seriyle çok bağlantısı yok.
61. B.P.R.D. Hell on Earth v15 – Cometh the Hour: 20 yıllık macera sonunda final noktasına geldi. Ogdru Jahad’ın bizzat kendisine hazır mısınız?

VI. ARA 2

Oldukça devasa bir dönemi bitirdik. Şimdi biraz ara verelim. Aşağıdaki serilerin hiçbiri okunmak zorunda değil ana seriyi takip etmek için. Ancak Mignola evreninde okumak isteyeceğiniz diğer seriler de bunlar.

62. Hellboy and the B.P.R.D. v03 – 1954: Hellboy’un gençliğinde, ekibin ilk zamanlarında katıldığı maceraları okuduğumuz bir seri vardı ya? 3. senesinde şimdi o seri.
63. Abe Sapien v09 – Lost Lives & Other Stories: Abe’in ana hikayesi bitti demişsek de Abe Sapien’e doymayanlar için kısa hikayelerinin olduğu bu kitap okunmalı.
64. Sir Edward Grey, Witchfinder v01 – In the Service of Angels: Mignola evreninin en ilginç karakterlerinden birisi Sir Edward Grey. Kendisini Hellboy serisinde bir ceset olarak çokça gördük ancak kraliçenin emrinde çalıştığı döneme ilk defa gidiyoruz.
65. Sir Edward Grey, Witchfinder v02 – Lost and Gone Forever: Anahtar kelimeleri veriyorum: kana susamış suçlular, kötü bir cadı ve zombi kovboylar!
66. Sir Edward Grey, Witchfinder v03 – The Mysteries of Unland: Cadı avcımız yine kraliyet görevlerinden birisindedir ancak cinayet araştırması bambaşka bir mevzuya döner.
67. Sir Edward Grey, Witchfinder v04 – City of Dead: Ceset yiyen cesetler nasıl? Sir Edward Grey de ilginç bulmuştu. Araştırdığı seri de bu ciltte.

68. Lobster Johnson v05 – The Pirate’s Ghosts & Metal Monsters of Midtown: Istakozumuzun kısa maceraları devam ediyor. Bu sefer bir başka klasik konsept olan hayalet gemilerle!
69. Lobster Johnson v06 – Chain Forged in Life: 5 tane tek sayılık Lobster Johnson öyküsünün toplandığı cilttir. Bundan sonra da Lobster serimiz bulunmamakta. İçindeki sayıların isimleri şunlar: A Chain Forged in Life, The Glass Mantis, The Forgotten Man, Garden of Bones  ve Mangekyo.
70. Rise of the Black Flame: Hell on Earth dönemi boyunca en büyük düşmanımız olan Black Flame’in geçmişini ve etrafında oluşan tarikati anlatmakta. Okunması şart değil tabii ki ancak okunacaksa, Hell on Earth bittikten sonra okunması daha iyi.
71. Frankenstein Underground: Frankenstein’in canavarının 5 sayılık bir öyküsünü anlatıyor bu macera da. Bu canavar arkadaş ise bizim karşımıza ilk defa Hellboy: House of the Living Dead kitabında çıkıyor.
72. Rasputin – The Voice of the Dragon: 2. Dünya savaşında Profesör Trevor Bruttenholm’ün, en büyük kötümüz Rasputin’in karşısına çıkmasını anlatan, yine opsiyonel bir mini hikaye.

VII. B.P.R.D. THE DEVIL YOU KNOW

Böylece geldik en güncel Mignolaverse dönemine. Yine Hell on Earth’de olduğu gibi bu dönemde de B.P.R.D. dergisinin sadece adı değişti. Henüz 1. cildi çıkmış durumda.

73. B.P.R.D. The Devil You Know v01 – Messiah: Ana serimiz bu olacak. Abe Sapien geri döndü. Liz Sherman’la beraber yepyeni bir şeytana karşı savaşacaklar artık.
74. Hellboy and the B.P.R.D. v04 – 1955: Tabii aynı dönemde geçmesi dışında çok fazla ortak yönü olmasa da son dönemde içinde Hellboy olan son serimiz de budur. Bunun daha 1956 yılı da yolda!

VIII. SOLO HELLBOY ÖYKÜLERİ

Mignola evrenine dair ne varsa yalayıp yutmuşsunuz demektir buraya kadar okuyup gelmişseniz. Aşağıdaki ciltler ana sürekliliğe çok etkisi olmayan grafik romanlar ya da kısa öyküler olmakta. Dolayısıyla herhangi bir sınırlama yaşamadan ilginizi çekenleri okuyabilirsiniz.

* Hellboy in Mexico
* Hellboy House of the Living Dead
* Hellboy Midnight Circus
* Hellboy Krampusnacht
* Hellboy An Assortment of Horrors

***

Böylece Mike Mignola’nın yaratığı dev evrene dair ne varsa tek bir sıralama içinde toparlamış olduk. Yazının başında da dediğim gibi, sevdiğiniz bir ciltten başlayıp devam edebilirsiniz, hoşunuza giden cildi doğrudan okuyabilirsiniz. Bu liste sadece eğer siz de benim gibi sıfırdan Hellboy’un tadını çıkarmak istiyorsanız ve Mignolaverse’e ait ne var ne yok tüketmek istiyorsanız tam olarak sizin için.

İyi Okumalar!

Not: Mignolaverse gibi DC ve Marvel dışında merak ettiğiniz, rehber hazırlamamızı istediğiniz bir evren varsa haber verin 😉

Yorumlar