Infinity War Fragman #2 İncelemesi

Bazılarınızın yaşama nedeni, bazılarınızın abartıldığını düşündüğü, bazılarınızın da çok da şey yapmadığı Marvel’ın 6 yıldır buna hazırlandığı şu ana kadar ki en büyük filmi Infinity War’dan yeni fragman NİHAYET dün yayınlandı. Fragmanın incelemesini kare kare yapacağız ama başkalarının yaptığı gibi olmayacak. Aksiyon sahneleri çok güzel olmuş, şu şöyle, bu böyle, sizin zaten gördüğünüz ve bildiğiniz şeyleri size bi daha söylemeyeceğiz yani. Peki nasıl olacak? Öncelikle fragmanı önümüze koyacağız bi kere, yanına da basının Infinity War setine gittiğinde yaptığı röportajlarda oyuncular ve yönetmenlerin neler dediğini ekleyeceğiz. Çizgi romanlara bakacağız. Tabii ki ortalıkta bi dünya fragman incelemesi olacak, ama umuyorum ki bu onlardan biraz farklı olacak. Bütün olay detaylarda.

Marvel fragmanların açılış sahnesine filmin geçtiği şehri koymayı baya seviyor, Doctor Strange’de de, Ant-Man and the Wasp’ta da, Black Panther’da da ve Thor: Ragnarok’ta da bunu yaptılar. Infinity War’da da fırsatı kaçırmamışlar. New York semalarında düşen bi’ meteoru görüyoruz. Başta Thanos’un gemisi gibi gelmiş olabilir ama bence bu Bruce Banner’ın ta kendisi. Daha doğrusu Hulk formunda ta kendisi. Doctor Strange’in mekanında camın yansımasında da gözüküyor. İlk fragmanda Bruce’un oraya iniş yaptığını görmüştük zaten. Aynı Sonsuzluk Eldiveni çizgi roman serisinde Thanos’un gelişini Silver Surfer’ın haber vermesi gibi, filmdeki elçi Bruce olacak. Çünküsünü fragmanın devamındaki sahnede söylesem daha iyi.

Geçelim fragmanın en güzel repliklerinden birine. Bu çok açık Sonsuzluk Eldiveni serisine gönderme. Hatta Gamora’nın dediğini çizgi romanda yaptı Thanos. Baya baya iki parmağıyla insan veya hayvan farketmeksizin evrendeki yaşamın yarısını yok etti. Çizgi romandaki motivasyonu Death’i etkileyip, onun yanında yer edinebilmekti. Filmdeki amacı da bu mu? Değil gibi. Death’i işe karıştırmaktansa, Thanos’un dediği gibi ”evrendeki dengeyi sağlamak” Thanos’un asıl motivasyonu.
Tony burada Strange’in mekanında. Soruyu direkt olarak Gamora’ya soruyormuş gibi yapmışlar ama Gamora, Peter’ın gemisi Milano’da.
Marvel logosundan hemen önce Thanos var. Güç taşı eldiveninde, zırhı üstünde ama muhtemelen son kez. Sahne Thor’un gemisinde geçiyor. Gemiyi istila etmişler. Zırhı neden son kez giydiğini fragmanın devamında söyleyeceğim.
Geldik Peter Parker’a. Set ziyaretinde Scarlett Johansson’un söylediğine göre film Civil War’un 2 yıl sonrasında geçiyor. Yani Peter Parker lise son öğrencisi. Yeni kostümü daha almamış. Super Bowl’da yayınlanan 30 saniyelik reklamda Peter tek başına Homecoming’deki kostümüyle Thanos’un gemisine çıkmıştı. Devamında da gemiyle birlikte uzaya doğru yol alıyordu. Ama geminin içinde Tony ve Stephen ile birlikteyken Iron Spider kostümünü görmüştük. Bu sahnede Tony, gemiye yetişmeye çalışıyor. Peter’ı kurtarmak için olabilir. Belki yanında kostüm de vardır.
Geçelim Wakanda’ya. Filmin son bölümü burada geçecek. Son savaş burada. Joe Russo beklentiyi bildiklerini ve filmde Civil War’daki havaalanı sahnesinden 3 tane olduğunu söyledi. Steve Rogers liderliğinde son 2 yıldır dünyanın farklı yerlerinde Avengers görevine devam eden Natasha ve Sam Wilson’ın yanında bu kez Bruce Banner, Rhodey, Wanda ve Vision da var. Özellikle Vision, ilk fragmanda Black Order’ın saldırısı yüzünden ağır yaralı durumda. Ama taşı almayı başaramamışlar. Muhtemelen tam alırken Steve ve ekibi yardıma yetişmiş.
Scarlett Johansson bu durumu şöyle anlatıyor; ”Civil War olaylarının devamında Natasha ve Steve beraberlerdi. En azından ben böyle olduğunu düşünüyorum ve çok da çaktırmadan en iyi bildikleri işi kendi yöntemlerine göre yapmaya devam ediyorlardı. İkisi beraber çok iyi çalışan bir makine gibi. ”
Bu arada farkettiyseniz Civil War’da ilk karşılaşmalarından sonra Natasha, T’Challa’nın korumaları Dora Milaje ile hala ısınamamış. Zihin taşı Vision’da olduğu için ve Thanos’un almaya geleceğini bildikleri için Steve, Vision’ı dünyanın en güvenli yerine getirmeye karar vermiş. Ayrıca Vision’ı tedavi etmek için de en doğru yer Wakanda. Zaten hemen Shuri’yi Vision’ın tepesinde görüyoruz. Yanında Bruce Banner ve Wanda da var. Filmden yayınlanan fotoğraflardan birinde daha geniş açıdan görebilirsiniz.
Guardians’ın indiği yer çok büyük ihtimalle Koleksiyoncunun yeri. Çünkü Thor ile farklı bi yere gittikleri için yanlarında Rocket ve Groot yok ve sızan sahnelerden birinde Black Order’ın gerçeklik taşı için koleksiyoncuyu sorguladığını ve Peter, Drax ve Gamora’nın da çaktırmadan izlediğini görmüştük.
Peter, diğer Peter, Tony ve Drax Thanos’un gezegeni Titan’dalar. Fragmanın sonlarına doğru Doctor Strange’in orada olduğunu gördük. Ama Gamora’yı göremedik. Tony, Peter ve Stephen muhtemelen Thanos’un gemisinde oldukları için mecburen oraya gitmek zorunda kaldılar ama Drax ve Peter’ın onları nasıl bulduğu koca bir soru işareti.

Thor, yanında Rocket ve Groot ile sanıyorum ki Stormbreaker’ı yapmaya çalışıyor. Peter Dinklage’ın karakterinin filmdeki rolü muhtemelen bu sahneyle alakalı çünkü Mjolnir’i, Nidaveller’in cüceleri yaptı. Peter Dinklage için gayet mantıklı teori. Joe Russo: ”Filmde Thor, Rocket ve Groot’un Thanos’u durdurmak için diğerlerinden ayrı özel bir görevi var.”

 Sanıyorum en beklenmedik şey Gamora’nın küçüklüğünü görmekti. Thanos’un hızlı zamanlarından. He bu arada şaşarsınız filmde ekran süresi en çok olan karakterler yönetmen Joe Russo’nun dediğine göre Thanos ve Thor’unmuş. Hatta şöyle dedi: *THANOS’UN EKRAN SÜRESİ İNANILMAZ FAZLA, KISACA BU BAYA BAYA THANOS’UN FİLMİ DİYEBİLİRİM.* Gamora, Zehoberei ırkının hayatta kalan son üyesi. Thanos gezegeni ele geçirip Gamora’yı ganimet olarak aldıktan sonra bütün gezegeni kılıçtan geçirmiş. Gamora’yı da kendi kızı gibi, suikastçi olarak eğitmiş. Baba gibi baba ya.

Joe Russo: ”Bu filmi Thanos ve Gamora’nın bakış açılarından izleyeceğiz.”

Aha geldik bahsettiğim sahneye. Thor’un KAFASINI SIKAN Thanos, Thor’un gemisinde. Bi’ elinde Thor, karşısında da Loki var. Loki çakalı muhtemelen uzay taşını verip paçayı kurtarma derdinde. Arkasında Black Order var. Soldaki mızraklı Proxima Midnight. Ortada Ebony Maw. Yanında Corvus Glave, en sağdaki izbandut da Black Dwarf. Bu elemanların hepsi Thanos’un çocuğu. Thor buradan bir şekilde kurtulup yolu Guardians ile kesişiyor. Eldiveninde güç taşı olmasına rağmen Thanos, zırhını giymeye devam ediyordu. Ama artık uzay taşı da olduğuna göre zırha ihtiyacı kalmadı.
Şu sekansa diyecek çok bir şey yok, Wakanda Forever. Ama Strange ve Ebony Maw’un sahnesi bence fragmanın en etkileyici sahnelerinden biri. Çünkü BENEDICT CUMBERBATCH! Ama onun dışında Ebony Maw’ın Strange’e işkence edip zihnine girmesi Jonathan Hickman’ın 2013’te yazdığı Infinity serisinde yaşanan olaylardan biri. Thanos, Ebony Maw’ı Doctor Strange’den sonsuzluk taşlarının yerini öğrenmesi için görevlendirmişti. Ama Ebony bununla yetinmeyip Strange’i Avengers içindeki köstebek yapmıştı.

Belki fragmanda Ebony’nin sessiz ol işareti yapması, ”sessiz ol duyacaklar” değil de ajanımız olduğunu kimseye söyleme şeklinde olabilir. Ayrıca Strange’i bu duruma getirdikten sonra zaman taşını aldığını da varsayabiliriz.
Fragmanda benim için 3 etkileyici sahne vardı. Biri demin anlattığım Strange olayı. Diğeri de bu. Thanos’un muhteşem repliği, Tony’nin paramparça olmuş zırhıyla umutsuz bakışı.

Aynı zamanda Tony’nin ayaklarının dibinde Peter Parker da hareketsiz kalmış durumda. D23’ten sızan fragman görüntülerinde Peter, Tony’den özür diliyordu. Tony Stark’ın mağarada zırh yaptığını, yeni bir element keşfettiğini, bi’ atom bombasını solucan deliğinden uzaya taşıdığını, yapay zeka yarattığını, en yakın dostlarından birini kaybettiğini izledikten sonra 10 yılın ardından sanırım Tony’e gerçekten de veda edebiliriz. Evet biliyorum Avengers 4 set fotoğraflarında Robert Downey Jr da var ama bence zamanda geriye gitme muhabbeti olacak ve 2012 civarlarındaki Avengers’ı göreceğiz. Zaten en büyük bilinmezlik bu. Avengers 4’te neler olacak? Onun cevabını hiçbir fragmandan veya röportajdan çıkartamayız, Infinity War’u izlememiz gerek.

 Geldik belki de en etkileyici sahneye. Steve Rogers, Thanos’un karşısında. Buradaki fragman hilesini siz de farketmiş olabilirsiniz. Thanos sağ yumruğuyla Titan’dan zıplayıp sol eliyle Wakanda’ya iniyor falan.

Buranın en büyük tartışma konusu Steve’in Thanos’u nasıl durdurduğu. Steve Rogers o kadar güçlü değil muhabbeti falan çok dönüyor sosyal medyada. Benim bi’ teorim var bu konuda. Bence siz de destekleyebilirsiniz. Thanos burada hiç de Steve’e vurmaya çalışıyor gibi değil. Belki bütün dünya gibi sakalına dokunmak istiyordur ama daha çok sol eliyle Steve’i tutmaya çalışıyor gibi. Bunun sebebi ise Thanos’un ruh taşını almayı başarmış olması. Steve’in gözlerine bakarsanız sarımsı bi renge doğru değiştiğini görebilirsiniz.

Thanos, eğer doğruysa, Steve Rogers’ın ruhunu ele geçirmeye çalışıyor ya da, hatta, ve maalesef, süper asker serumunu Steve’den söküp almaya çalışıyor olabilir.

Hazır kare kare incelemeyi bitirmişken bir teorim daha var ona geçelim. Nebula hakkında. Bence ölme ihtimali en yüksek karakterlerden biri. Sebep 1: İki fragmanda da gözükmediği gibi filmin posterinde de Karen Gillan’ın ismi yer almıyor. Sebep 2: Sonsuzluk eldiveni serisinde Thanos, Death’i etkilemek için Nebula’nın etini kaynatmıştı.

 Yani kızı olmasına rağmen Thanos için kolayca harcanabilir biri. Bi’ yerde ruh taşını kontrol edebilmesi için sevdiği birini feda etmesi gerekiyor diye okumuştum. Alıştığımız baba kız ilişkilerinin aksine Thanos aslında, kendine has bir yolla Gamora’yı da Nebula’yı da seviyor. Eğer birini feda etme muhabbeti doğruysa, ki emin değilim bundan, Nebula feda edileceklerin başında gelebilir.

Fragmandaki karakter bolluğundan farketmemiş olabilirsiniz ama göremediğimiz birçok karakter var. Hemen sayalım. Başı Hawkeye çekiyor zaten. Onun dışında Ant-Man. Wasp. Valkyrie. Heimdall. Nebula. Peter Dinklage’in karakteri. M’Baku. Nick Fury. Maria Hill ve Pepper Potts fragman ve posterde olmayanlar.

 Yeni Spider-Man kostümü dışında ben fragmandaki her şeye tamamım neredeyse. Merak ettiğim konu yeni Spider-Man filminde Peter’ın hangi kostümü giyeceği. Bu kadar teknolojik bi’ kostümün Spider-Man’in basitliğini ve çocuksuluğunu bozduğunu düşünüyorum ben. Cidden Infinity War hakkında konuşmak ve yazmak inanılmaz keyifli. Yayınlanan iki fragman da o kadar güzel ki bir şeyleri anladığımızı sansak da gerçekte bi bok anlamadık. Eğer kaçırdığımız veya yanlış gördüğümüz bir şeyler olduysa yorumlara yapıştırın gelsin.

Yorumlar