James Mangold, Adamantium Kurşun Sahnesini Açıkladı

2017 senesine damga vuran Logan, izleyicilerden genellikle olumlu yorumlar alırken bunun yanında Oscar’a ”En İyi Uyarlama Senaryo” dalında aday olarak da kendini ispatladı. Geçtiğimiz günlerde Oscar adaylarının kapılarını çalmaya başlayan Entertaintment Weekly’e konuşan James Mangold, filmdeki Adamantium kurşun sahnesinin psikolojik olarak aslında ne anlama geldiğini açıkladı ve bu sayede filme daha farklı bir bakış açısı kazandırır mı bilinmez ancak oluşturduğu derinliği anlamamız açısından küçük bir ipucu vermiş oldu. Logan’ın kabus görmesi ve ardından gelen diyalogları yorumlarken söze ”Bu sahne, Scott Frank ve benim için, Laura’nın daha baskın ve güçlü olduğu bu yeni psikolojik yapıda, karakterlere yeni birer başlangıç noktası bulmakla ilgiliydi” diyerek başlıyor ve devam ediyor ”Logan sevmekten korkan birisi çünkü kimi sevse ölüyor veya başına bir kötülük geliyor. Korkunç şekilde içinden çıkılmaz bir durumun içinde. Eğer kendisine, birisine yakınlık göstermek için izin verirse bir bakıma o kişiyi lanetlemiş oluyor.”

”Kabuslar, Scott ve benim için, bu iki kahramanın birbirinin aksi korkularını incelememizin bir yoluydu. Laura kodeste büyümüştü ve eşya muamelesi görmüştü, bu yüzden kabusları incitilmekle alakalıydı. Logan ise zaman içinde gelişmişti. İki yüz yıllık hayatının şiddeti tarafından lanetlenmiş hissediyordu. Korktuğu ise başkalarının ona değil onun başkalarına yaşatacağı acılardı. Sahnenin temeli buydu.”

”Scott ve ben sayfalar arasında fikir alışverişi yaparken, bu işlevsel bir noktaya değinmemiz için bir fırsattı, Adamantium kurşuna… Sahnenin bu kurşuna değinmek için bir şans olduğunu düşünmeye başladık. Biz yazarların burada uygulayacağı taktik, Logan bir açıklama yapmasıydı, ilk açıklaması yalan olacaktı, tıpkı bir çocuk yalanı gibi. Bu sadece laf salatasıydı. Sonra kızının saflığını görerek kendini durduracak ve dosdoğru ona gerçeği söyleyecekti.”

”Bir bakıma, benim için bu sahnenin bu kadar önemli olmasının sebebi, Laura’nın Logan’ı bu noktada kurtardığı bir dönüm noktasıdır fakat Logan artık kendini ona karşı savunmasız bırakmıştır. Güç Laura’nın elindedir. Laura’nın, Logan tarafından verilen bu acı gerçekle ne yapacağını izlemek zorunda kalırız. Laura’nın yaptığı ise onu dinlemek ve yargılamamaktır, Logan kızında sevgiyi bulmuştur. Bir çocuk için duyması korkunç ve kafa karıştırıcı olan bu itiraf sırasında, Logan’ın kızı yeterince güçlü, sert ve içten bir şekilde durumun üstesinden gelmiş ve ilişkilerini ileri boyuta taşıyacak bir şekilde geçmişi hatırlatmıştır.”

”Scott Frank ve ben habire birbirimize sayfa gönderip duruyorduk. Sahneyi ‘Ben de insanları incittim’ cümlesiyle bitirdim, sonra Scott yazdı ‘Bununla yaşamayı öğrenmek zorunda kalacaksın’ ve bunu sevmiştim, fakat Laura olsa ‘Şey, onlar kötü insanlardı’ derdi diye düşündüm ve sonra da Logan’ın sesi olarak Scott ‘Farketmez’ diye ekledi. Bu sahne bütün filmin konusu oldu: İyi veya kötü, şiddet sonunda uygulayanı yaralar.”

Böylelikle hem filmin senaryo aşaması hakkında bilgi edinmiş hem de sahnenin altında yatan duyguyu da ilk ağızdan öğrenmiş oluyoruz. İlk filmde de karşımıza çıkmış olan Adamantium kurşunun, bizde pek iyi hatıralar bırakmadığı bir gerçek. Peki siz neler düşünüyorsunuz, Adamantium kurşunu tekrardan görmüş olmak geçmişe yapılan iyi bir gönderme mi yoksa kötü anıları canlandıran sıkıcı bir detay mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

 

 

 

 

Yorumlar