Sandman Evreni Geliyor!

Başında da bizzat Neil Gaiman var!

Sandman bitip çizgi roman tarihi içinde kendisine has bir yer edineli oldukça zaman geçti. Bütün sayıları teker teker efsane olan serinin devamını okurlar doğal olarak yıllar boyunca yeniden görmek istedi. Ancak gelin görün ki serinin yaratıcısı Gaiman yarattığı evrene uzun bir süre boyunca geri dönmedi, dahası kendisine ait karakterlerin DC evreni içinde kullanılmasından rahatsız olduğunu da defalarca belirtti. Nihayetinde de Sandman Overture ile kısa bir seri sunarak geri dönüşünü yaptı. Tabii, o da o seriye özgü bir durumdu.

Şimdiyse Neil Gaiman’ın kontrolörlüğünde bir ton Sandman evreni serisi okuyacağız! Bu sene Sandman serisinin 30. yıldönümü ve Neil Gaiman rüyalar alemine geri dönmeyi kabul etti. Yönetimini yapacağı Sandman evrenindeki serilerin yepyeni yaratıcı ekipleri olacak ve bu ekipler Sandman evrenindeki temaları kullanmanın yanı sıra yeni karakterler ve konseptler de yaratabilecekler. Proje, Ağustos 2018’de The Sandman Universe tek sayılık özel hikayesiyle açılışını yapacak. Bu sayıda Dream’in evreninde neler olup bittiğine dair hızlı bir özet olacak aslına bakarsanız.

Evren şu şekilde başlayacak:

Dream, ülkesini terk etmiş ve kaosa bırakmış. Dünyalar arasında bir yarık açılmış ve rüyalar aleminin ötesinde bir alem ortaya çıkmış. Dream’in baş kütüphanecisi hala Lucien ve hayal edilmiş, yazılmış tüm kitaplara hala o bakıyor ancak kitaplardan bir tanesi Dünya’ya gelip bir grup çocuğun eline geçmiş. Rüyalar aleminde ise Cain’in House of Mystery’si ile Abel’in House of Secrets’ının yanına bir de House of Whispers gelmiş. Bu esnada dizisinden de tanıdığımız eski Sandman ve Vertigo karakteri Lucifer yine cennetten düşmüş ancak bu sefer kendisinin tasarladığı bir cehennemde. Ve Londra’da ise Timothy Hunter ismindeki genç bir çocuk, Dünya’nın en büyük büyücüsü olmak ile en korkunç kötüsü olmak arasında kalmış.

Tüm bunları The Sandman Universe #1’de göreceğiz. Ana hikayeyi Gaiman yazmasa da genel olarak kurgulayan o. Sayı 4 parçadan oluşacak ve Sandman evrenine bağlı 4 seri başlamadan önce bu sayıda, kendi parçalarında olan bitenleri, yukarıda yazdığımız gibi açıklayacaklar. Seriler, konuları ve yazarları ise şu şekilde olacak:

House of Whispers (Nalo Hopkinson):  Voodoo varlığı Erzulie’nin nasıl rüyalar alemine geldiğini ve bu evi nasıl getirdiğini anlatacak. Latoya isminde komadaki bir kadın ve onu uyandırmak için Book of Whispers’ı kullanan kız kardeşleri de bulunacak. Latoya diğerlerini de kontrolü altına alıp evrende açılan yarığa muhafızlık etmeye çalışacak.

Books of Magic (Kat Howard): Eğer Gaiman’ın 1990 yılındaki meşhur 4 sayılık serisini bilmiyorsanız, hızla okuyun. Harry Potter’ın orijinal versiyonu olan Timothy Hunter’ın dünyanın en büyük büyücüsü ya da en korkunç kişisi olması yolundaki büyücülük eğitimini göreceğiz bu seride.

The Dreaming (Si Spurrier): Sandman ana serisinin meşhur yardımcı karakterleri kütüphaneci Lucien ve karga Matthew’ün Dream’in olmadığı bir rüyalar alemini çekip çevirmelerini izleyeceğiz.

Lucifer (Dan Watters): Lucifer dünyada, kimsenin çıkamadığı, herkesin içinde mahsur kaldığı küçük bir kasabada yaşamak zorunda.

Serilerin çizerleri henüz belli değil.

Entertainment Weekly’nin yayınlamış olduğu seri kapakları ise şu şekilde:

Biz bu habere oldukça heyecanlandık. Siz neler düşünüyorsunuz?

Yorumlar