Star Wars Okuma Rehberi

Canon sayılan Star Wars çizgi romanları için okuma sırasını hazırladık!

Marvel, DC ve Hellboy evrenleri için okuma sıralamalarımızı hazırladık ve ana akım çizgi romanlardan daha fazlasına çıkıp diğer evrenlerle ilgili okuma listelerini de yayınlamaya devam etmeye niyetliyiz.

Öncelikle bu rehber Canon, yani Disney’in resmi Star Wars dönemleri içinde saydığı çizgi romanlar için geçerlidir. Bu da 2014 yılında Marvel’ın, Star Wars’un çizgi roman haklarını satın almasıyla başlıyor. Daha önce duymuş olduğunuz bütün Dark Horse çizgi romanları artık devamlılık dışında kaldı. Old Republic ya da Legacy dönemlerine dair aklınızda ne varsa çıkarın, zira artık onlar geçerli değil. 2014 sonrası başlayan seriler ise 4. senelerine rağmen bir hayli yol kat ettiler. Bu dönemden öncesini, yani artık Legends olarak adlandırılan dönemi ise başka bir yazıda toplamaya çalışacağız.

Canon dönem aslına bakarsanız çok fazla karmaşık değil. Ana serilerinin sayısı az ve geriye kalan serilerin hemen hemen çoğu mini seri şeklinde ve dilediğiniz zaman okuyabilirsiniz. Biz bu rehberde önce ana serilerin gidişatına bakacağız ve güncele geleceğiz, daha sonra mini serileri listeleyip ne zaman geçtiklerini ve neden bahsettiklerini söyleyeceğiz. Ana çizgi roman evrenini takip etmek için sadece ana serileri takip etmeniz yeterli.

1. Star Wars #1-12
Yazar: Jason Aaron
Çizer: John Cassaday
Ana Star Wars serimiz budur. Marvel da zaten ana seri olarak bu dergiden devam etmekte. Her ne kadar bütün Star Wars karakterleri kendilerine yer bulsalar da seri genel olarak Luke Skywalker üzerine yoğunlaşıyor. Öykümüzün geçtiği dönem ise A New Hope sonrası, 1. Death Star’ın havaya uçurulmasından sonra Luke’un başından geçenler ve Obi-Wan hakkında arayışları üzerine başlıyor.

2. Star Wars: Darth Vader #1-12
Yazar: Kieron Gillen
Çizer: Salvador Larroca
Bir üstteki seri ile eş zamanlı olarak başlayan bu seri şu anda devam etmiyor. Geçtiğimiz sene tamamlandı ancak okuma sırasında bu noktada yer almakta. Tıpkı ana Star Wars serisi gibi bu da A New Hope’taki patlamadan hemen sonra geçiyor ancak bu sefer Darth Vader’ın olaylardan sonra yaptıklarına odaklanıyoruz.

3. Vader Down
Vader Down #1
Darth Vader #13-15
Star Wars #13-14
Marvel’ın Star Wars serilerindeki ilk crossover öyküsüne geldik. İlk başta Vader Down tek sayısı okunduktan sonra her iki seriden de birer birer okuyarak macerayı tamamlıyoruz. Konumuz ise oldukça ilgi çekici. Vader’ın gemisi bir asi donanmasıyla karşılaşmasının sonunda yakınlardaki gezegene düşer. Böylece Vader’ın asilere karşı tek başına direnişi başlar.

4. Star Wars  #15-19
Yazar: Jason Aaron
Çizer: Leinil Yu
Vader Down sonrasında ana serimize yeniden dönüyoruz. Bu sayılar, ortak hikayenin sonuçlarını anlatıp yeni evente doğru yol hazırlıklarını yapmaya başlıyor. Tabii ki yine başrolde Luke var.

5. Star Wars: Darth Vader #16-25
Yazar: Kieron Gillen
Çizer: Salvador Larroca
Vader’ın ilk serisi bu noktada sona eriyor. A New Hope’tan sonra başlayan seri Empire Strikes Back’e kadar gelen dönemi dolduruyor ve filmin başında bizi bırakıyor. Tüm bunlar içinde de bize Doctor Aphra gibi yepyeni bir karakter de kazandırıyor.

6. Star Wars #20-30
Yazar: Jason Aaron
Çizer: Salvador Larroca
Ana seriye yeniden dönüyoruz ve 25. sayıya kadar Star Destroyer Harbinger’a karşı uğraş veren asileri görüyoruz bu bölümde. Ancak 25. sayıdan sonra Yoda’s Secret War başlıyor. Bu hikaye bir flashback hikayesi. Güncel dönemde geçmiyor. Canon seriler içinde şu ana kadar tarih olarak en eskiye giden öykü budur. Eğer kronolojik bir liste yapacaksanız Yoda’s Secret War olan #25-30 arası listenizin en başında yer almalı.

7. Star Wars: Doctor Aphra #1-6
Yazar: Kieron Gillen
Çizer: Kev Walker
Vader’ın elinden kaçan ve Darth Vader serisinde yaratılıp evrene katılan Doctor Aphra, ilginç bir şekilde Kanan ile birlikte filmlerde yer almadan kendisine çizgi roman edinen 2 karakterden birisi. Vader, Aphra’nın yaşadığını öğrenirse, onu yok etmeye kararlı. Aphra ise Kanan’a sığınıyor.

8. The Screaming Citadel
Star Wars Screaming Citadel #1
Star Wars: Doctor Aphra #7-8
Star Wars #31-32
Star Wars evrenimizdeki ikinci crossover hikayesine başlıyoruz. Vader Down gibi büyük bir öykü değil. Daha çok Doctor Aphra ile Luke Skywalker arasındaki ortaklığı ve birlikte Screaming Citadel isimli bölgeye saldırmalarını konu alıyor.

9. Star Wars: Doctor Aphra #9-20
Yazar: Kieron Gillen
Çizer: Kev Walker
Aphra’nın şu ana kadar olan en güncel noktasına da bu şekilde ulaşıyoruz. Tekrar kendi başına işlerine dönen Aphra, asi bir arkeolog olarak bulduğu bir Jedi kalıntısıyla başını belaya sokuyor ve işler kötü bir şekilde gitmeye devam ediyor. Bu seri bittikten sonra Aphra’ya güncel olarak devam edebilirsiniz.

10. Star Wars #33-49
Yazar: Jason Aaron ve Kieron Gillen
Çizer: Salvador Larroca
Ana Star Wars serisini bu noktadan sonra tek başına okumaya devam edebilirsiniz. Bu noktadan sonra eş zamanlı olarak yayınlanan başka bir ortak seri bulunmamakta. Bu noktada serimiz biraz daha Leia’ya odaklanıyor artık.

11. Shattered Empire #1-4
Yazar: Greg Rucka
Çizer: Andres Mossa
Önceki dönemler geride dursun, şimdi hızla Force Awakens’a doğru ilerleyelim. Return of the Jedi sonunda artık imparatorluk yıkılmıştı. Peki, sonra ne oldu? Bu 4 sayılık öykü orijinal üçlemeden modern üçlemeye kadar olan dönemi anlatıyor.

12. Star Wars: Poe Dameron #1-25
Yazar: Charles Soule
Çizer: Phil Noto
Yeni dönemin en popüler karakterlerinden birisi olan Poe Dameron Force Awakens başladığında asiler için oldukça önemli bir konumdaydı. Bu konuma nasıl geldi, öncesindeki görevleri neydi? Bunları inceleyen seri de budur.

13. Darth Vader: Dark Lord of the Sith #1-12
Yazar: Charles Soule
Çizer: Jim Cheung
Listedeki son serimiz ancak şu an devam eden en iyi seri olabilir. Yukarıdaki serilerden farklı olarak Prequel döneminde geçiyor. Hani Darth Vader, Revenge of the Sith’in sonunda Palpatine’in eline geçmişti ya, işte o andan itibaren olanları anlatıyor bu seri. Darth Vader’ı daha önce kimsenin tanımadığı bir dönem. Şu ana kadar böyle bir dönem anlatılmamıştı. Dolayısıyla tecrübesiz Vader’ın yeri bu okuma sırasında ayrı. Seri hala devam ediyor. Güncele yetiştikten sonra bekleyebilirsiniz. Yukarıdaki serilerden bağımsız olarak da başlayabilirsiniz.

Kurgusal dönemlerine göre bağımsız okunabilecek mini seriler:

The Clone Wars Dönemi

Star Wars: Darth Maul: Darth Maul’un ne kadar çok sevildiği düşünülürse kendi serisinin çıkması zaten kaçınılmazdı. Bu ciltte Maul’un Jedi ile ilk karşılaşmasını ve öfkesini boşaltmasını okuyoruz.

Star Wars: Jedi of the Republic – Mace Windu: Mace Windu’ya yakın bir bakış atıyoruz. Seri doğrudan Clone Wars döneminde Windu’nun bir orduya generallik yapmasını anlatıyor.

Star Wars: Obi-Wan and Anakin: Obi-Wan ve Anakin’in birlikte ilk dönemleri. Oldukça güzel bir şekilde yazılmış seri, her şeyden önce, usta-çırak ilişkisinin kurulduğu günleri anlatıyor.

Darth Maul: Son of Dathomir: Dark Horse döneminde yazılan ve canon sayılan tek hikaye budur. Dolayısıyla şirket ismini yanlış gördüğünüzü düşünmeyin. Aslında Clone Wars dizisinin yayınlanmayan bir bölümünün uyarlamasıdır.

Revenge of the Sith ve A New Hope Arası

Kanan: The Last Padawan: Yine Marvel evrenine dahil edilen serilerden bir tanesi.  Clone Wars ve Rebels dizilerinin arasında geçmekte.

Lando: Lando’nun ilk solo serisi. Kendisini yakın zamanda Solo filminde göreceğimizi de düşünürsek, bu sayının artacağını öngörebiliriz. Mini seriler içinde en başarılı olanlarından bir tanesi. Lando’nun bir gemi çalma niyetiyle başlar her şey.

A New Hope Sonrası

Princess Leia: Aslında uzun soluklu bir seri olması planlanırken sonradan vazgeçilmesi üzerine mini seri olarak kaldı bu hikaye. Alderaan’ın yok edilmesinden sonra yurtsuz kalan bir prensesin hayatını anlatıyor, Leia’nın eski Alderaanlıları bulma çabasını.

Chewbacca: Chewie’nin tek başına çıktığı kısa bir öykü bu. Yalnız bir kız çocuğuna yardım etmek için tek başına bir maceraya girişmesini izliyoruz.

Han Solo: Listedeki son mini serimiz de şu an için bazı casusları kaçırması için asiler tarafından görevlendirilen Han Solo’nun hikayesi. Han’ın yıllardır girmek istediği bir yarışma da bu seride bulunuyor.

Böylece şu ana kadar Marvel adı altında çıkan canon Star Wars serilerini tamamlamış olduk. Legends okuma rehberine geçmeden önce güncel serileri bitirmek isteyebilirsiniz.

Yorumlar