8 Mart Özel: En İyi 5 Kadın Karakter (Amerika-DC Comics/Vertigo)

5-Batwoman/Kate KaneKarakter aslına bakarsanız oldukça köklü bir geçmişe sahip, çeşitli versiyonları olmasıyla birlikte, özünde 1956 tarihinde yaratıldı. Ancak 1956’daki versiyonu, Batman’e romantik yakınlık hisseden bir karakterken, tabii sonradan yaşanan birtakım değişikliklerle karakter bugünkü haline geldi. Zaten bizim bahsettiğimiz hali de bugünkü hali. Özellikle J. H. Williams ve Haden Blackman döneminde altın günlerini yaşayan karakterin, DC Comics’in üstünden seneler geçmesine rağmen hala anlam veremediğimiz şekilde bu ikilinin karakteri bırakmasıyla o günlerinden uzak kalmasına elbette üzülüyoruz. Ancak ikilinin attığı temelin bozulmamış olması nedeniyle karakter hala en iyilerden.

4-Tulip

Çizgi roman haricinde diğer türler içinde de kalıplaşmış olan kadın karakterlerinin tersine Tulip, kendi kendisine yetmeye çalışan karakterlerden biri. Preacher her ne kadar böyle düşünmeyerek onu korumaya çalışsa da Tulip her defasında da bunu göstererek hem serinin hem de genel olarak çizgi roman aleminin sayılı karakteri olup çıktı. Ayrıca hem zeki oluşu hem de -yine kalıpların aksine- Preacher yüzünden başına gelen dertleri savuşturmasıyla da gönüllerimizde taht kurdu. Çok fazla detay bilgi vermeyelim, ama siz Tulip’in kendi ayakları duran oldukça sağlam karakter olduğunu bilerek Preacher serisini sadece kendisini tanımak için bile olsa okuyun.

3-Black Canary/Dinah Lance

Karakter ilk karşımıza çıktığında 1947 senesiydi. O dönemlerde kendisi Dinah Drake idi. Larry Lance ile aşk yaşamış ve Dinah isimli bir kızları olmuştu. Tabii Crisis on Infinite Earths ile her şey değişmesinden öncesi bu. Bizim listemizde ise Green Arrow ile aşk yaşayan hatta evlenen, Birds of Prey’in ana üçlüsünden olan Dinah Lance var. Green Arrow-Black Canary ikilisi özellikle DC Comics’i takip edip de bilmeyeninin olmadığı kişilerdi. Özellikle Black Canary dergilerde daha aktif bir şekilde yer aldığından olsa gerek, Green Arrow’dan daha sevilen bir karakter olmuştu. Tabii her şeyi mükemmelleştiren New 52 sürekliliği ile ne Oliver Queen ile evliliği ne de ‘’Lance’’ soyadı kalmış olsa da, Rebirth ile çiftimizin yolları tekrar birleşti. Tabii biz yine de size Dinah Lance’yi daha çok tavsiye ediyoruz.
2-DeathYayın hayatı biteli uzun zaman olmuş Sandman dergisinin, akılda kalan nadir karakterlerindendir kendisi. Yıllar geçmesine rağmen de Endless ailesinin en bilindik üyesi olmaya devam etmiştir. Açıkçası bu karakteri neden sevdiğimiz konusunda verilebilecek en mantıklı yanıt, ölüm gibi bir konunun böyle bir karakterde hayat bulması. Açıkçası çok daha ciddi ve klasik olması muhtemel bir karakteri olabildiğince sıra dışı şekilde karşımıza getirmiş olan Neil Gaiman’ı da ayrıca tebrik etmek gerekir sanırım.
1-Wonder WomanBu karakterin çektiği çileyi emin olun hiçbir karakter çekmedi. Çok uzun yıllar yazar ve çizerlerin fantezilerine kurban giden Wonder Woman, yaratılışından görece uzun bir süre sonra aradığımız-beklediğimiz kadın kahramanlardan oldu. Aslında gayet uzun süreli bir karakter olması sebebiyle zaten çok tanıdıktı, ancak hak ettiği yere gelene kadar da karakter cinsiyetçi söylem ve hikayelerin odağı haline geldi. Neyse, en nihayetinde bugün Wonder Woman bulunduğu firmanın en güçlü kadın karakterlerinden biri ve özellikle de en sevilenlerinden birisi. Eğer Wonder Woman’ın hiçbir hikayesini okumadıysanız, özellikle Gail Simone’un kaleminden çıkan hikayelerinin sizi tatmin edeceğini düşünüyoruz, bu gayet güzel bir başlangıç olacaktır.
Yorumlar