Yeni Arayışlar İçin #1 – Bilim Kurgu Çizgi Romanları

Süper kahraman çizgi romanlarından bıktınız mı? Öyleyse size Bilim Kurgu Temalı 20 Çizgi Roman!

Arcadia

Yazar: Alex Paknadel ve Eric Scott Pfeiffer
Çizer: Eric Scott Pfeiffer
Yayıncı: Boom Studios
Konusu: Dünya nüfusunun neredeyse %99’u bir salgın yüzünden ölüp yeryüzünden silinmiştir. Ancak 4 milyar insan ölüm noktasındayken dijital olarak ‘kurtarılmış’ ve bilinçleri de Arcadia isminde bir dijital ütopyaya gönderilmiştir.  Ancak Arcadia’nın enerjisi hızla tükenmektedir ve bu durumu düzeltmek için bir şeylerin yapılması gerekir.

Bitch Planet

Yazar: Kelly Sue DeConnick
Çizer: Valentine De Landro
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Gelecekte, yanlış atılan bazı adımların sonucunda patriyarkal düzene karşı çıkan, emirlere itaat etmeyen kadınlar, galaksinin en korkunç gezegenlerinden bir tanesine cezalarını çekmeleri için gönderilirler. Buradaysa ya beraber çalışmayı öğreneceklerdir ya da diğer ezicilere karşı yenilip susturulacaklardır.

Black Science

Yazar: Rick Remender
Çizer: Matteo Scalera
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Anarşist bir bilim adamı olan Grant McKay, sonunda imkansızı başarıp gerçekliğin boyutları arasında seyahat etmesini sağlayacak bir cihaz geliştirmiştir. Ancak durum bekledikleri gibi gitmez ve cihaz kendilerini korkunç boyutlara göndermeye başlarken, Grant da ailesini bir arada tutmaya çalışacaktır.

Descender

Yazar: Jeff Lemire
Çizer: Dustin Nguyen
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Robotlar! Ay’da gelen bir felaket sonucunda kolonide yaşayan madenciler, bulundukları yerleri terk etmek zorunda kalırlar. Ancak kimse bundan Tim-21 ismindeki çocuk robota bahsetmez. Tim-21 tek başına yüzeyde kalmıştır ancak bilmediği şey şudur ki, var olan bütün robotlara karşı bir savaş başlamıştır.

East of West

Yazar: Jonathan Hickman
Çizer: Nick Dragotta
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Distopik bir Amerika geleceğindeyiz. Ancak burası bildiğiniz gibi değil. Western bir toplum hüküm sürmekte. İşin kötü yanı ise, insanoğlunun geleceği, Mahşerin Dört Atlısı’nın omuzlarında. Ancak tek sorun, bu dört atlının, Amerika Birleşik Devletler başkanını öldürmüş olması.

Ex Machina

Yazar: Brian K. Vaughan
Çizer: Tony Harris
Yayıncı: Wildstorm
Konusu: Bu, New York Şehri valisi Mitchell Hundred’ın, ofisindeki ilk, belki de son dönemini anlatan bir hikayedir. Olay nerede mi? Hundred bi zamanlar 9 Eylül’de 2. kulenin yıkılmasını engelleyen, herkes tarafından tanınan bir süper kahramandı. Yanisi, süper kahraman dünyası ile gerçek dünyanın birleştiği, politik ve ilginç bir seri okuyacaksınız.

 

Fear Agent

Yazar: Rick Remender
Çizer: Tony Moore ve Jerome Opena
Yayıncı: Dark Horse Comics
Konusu: Hayatın sillesini yemiş uzaylı temizleyicisi Heath Huston, insanoğluna soykırım yapmayı planlayan bir uzaylı komplosunu öğrenir. İçki şişelerini bir kenara bırakıp barışı sağlayacak bir şeyler yapmaya karar verir. Elinden gelen her şeyi yapacaktır. Böylece sağ kalan son Fear Agent olarak mücadelesi başlar.

Habitat

Yazar: Simon Roy
Çizer: Simon Roy
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Hank Cho, Dünya’sının tabiatını yöneten, yörüngedeki Habsec örgütüne katılmak ister ancak bulduğu bir silah ve sonucunda yaşadığı olaylar korkunç bir olay silsilesine sebep olur. Vahşi Habsec’ten kaçıp düşman olarak bildiği kişilerin sığınmasına girince, dünyasını yok etmek üzere olan bir iç savaşla burun buruna gelir.

Lazarus

Yazar: Greg Rucka
Çizer: Michael Lark
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Distopik bir gelecekteyiz. İnsanlar yeni koyulan kanunlara uymak zorundalar. Bütün Dünya’yı sadece bir avuç aile yönetiyor ve belli zamanlarda aralarına köle gibi çalıştırmak için seçtikleri bazı hevesli insanları alıyorlar. Her ailenin, kendisini koruması için yetiştirdiği Lazarus isimli ölüm makinalarından olan Forever’ın korkunç günlerini izleyeceksiniz.

Mind MGMT

Yazar: Matt Kindt
Çizer: Matt Kindt
Yayıncı: Dark Horse Comics
Konusu: Mind Management, 20li yıllarda psişik yetenekli insanları eğitmek için kurulmuş bir hükumet koludur. Hikayemiz ise örgütü terk edip gizli bir yaşama giden ajan Henry Lyme ve bir uçuş sonunda herkesin hafızasını kaybettiği bir olayı araştıran yazar Meru Marlow’a odaklanır. Meru, bir ipucu için Meksika’ya gittiğinde ise Henry ile tanışır.

Nameless

Yazar: Grant Morrison
Çizer: Chris Burnham
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Bir astonom kendisini ve ailesini öldürür, ardında bir mesaj bırakır. Peçeli bir kadın kurbanlarını kabuslarla öldürür. Nameless adında okült bir düzenbaz ise milyarderler tarafından tuhaf bir vakayı araştırması için kiralanır. Korkunç asteroid Xibalba Dünya’yla çarpışma yörüngesine girer. Ancak hiçbir şey göründüğü gibi değildir.

Paper Girls

Yazar: Brian K. Vaughan
Çizer: Cliff Chiang
Yayıncı: Image Comics
Konusu: 80lerde, 4-5 küçük çocuk, bütün nostaljik havasıyla dönemlerini yaşarlarken küçük kasabalarında olağanüstü bir şeyler olmaya başlar. Dev canavarlar, ne dediği anlaşılmayan varlıklar ve nihayetinde zaman yolculukları ile paralel evrenler birbirine geçmeye başlar. Stranger Things’e benzettiğiniz yerler mi oldu? Bu seri daha önce yazıldı.

Planetary

Yazar: Warren Ellis
Çizer: John Cassaday
Yayıncı: Wildstorm
Konusu: Kendilerini “İmkansızın Arkeologları” olarak adlandıran Planetary örgütünün amacı Dünya’nın saklı kalmış tarihini açığa çıkarmaktır. Gizemli bir 4. adam tarafından finansal olarak yönetilen ekip 3 süper yetenekli insan ve yeni aldıkları Elijah Snow isminde tuhaf bir adamdan oluşur. Birlikte Dünya’yı gezip tuhaf olaylar aramaya başlarlar.

Saga

Yazar: Brian K. Vaughan
Çizer: Fiona Staples
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Galaksinin çok uzak noktalarında yaşanan bir yasak aşk. Birbirlerine düşman olan iki kavim, birbirlerini yok etmeye kararlıdır ve savaş tüm şiddetiyle devam eder. Ancak iki taraftan da birbirlerini sevip bir çocuk dünyaya getiren bir çift, tüm savaşın seyrini değiştirip iki kana susamış halkın ortak düşmanı olur.

Sweet Tooth

Yazar: Jeff Lemire
Çizer: Jeff Lemire
Yayıncı: Vertigo
Konusu: Geyik boynuzlarıyla doğmuş ve yalnız başına büyütülmüş olan Gus isminde bir çocuk sebebi açıklanmayan bir salgın sonucu etrafındakilerin ölmesiyle yapayalnız kalır. Bunun yanı sıra Gus, kendisi gibi başkalarının da olduğunu, salgından etkilenmeyen melez bir tür olduklarını öğrenir ve sadece hayatta kalmak için çabalarlar.

The Manhattan Projects

Yazar: Jonathan Hickman
Çizer: Nick Pitarra
Yayıncı: Image Comics
Konusu: 2. Dünya Savaşı zamanında Amerika birçok atom bombası denemesi yaptı. Bunlar da genel olarak Manhattan Projeleri olarak bilinerek devam etti. Ya aslında olanlar bambaşka olsaydı? Paralel evrenlerin Albert Einsteinları, şizofrenik Oppenheimerları, gizli geçitler, Rus kozmonotlarla dolu bir dünya olsaydı bu projenin adının arkasında?

Transmetropolitan

Yazar: Warren Ellis
Çizer: Darick Robertson
Yayıncı: Vertigo
Konusu: Spider Jarusalem bir gonzo gazetecidir. Olay yerine gider, içinden geçtiği gibi sayıp söver herkese. Uzun bir zamandır inzivadaydı ancak artık nefret ettiği, pislik içindeki iğrenç şehre geri dönmek zorundadır. Siberpunk bir gelecekte olanları kalemiyle eleştirmeye devam ederken, bir de kendisini korkunç bir başkanlık seçimini kovalarken bulacaktır.

Trillium

Yazar: Jeff Lemire
Çizer: Jeff Lemire
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Yıl 3797. Nika Temsmith isminde bir botanikçi dış uzayda yepyeni bir tür incelemektedir. Yıl 1921. William Pike isminde bir İngiliz kaşifse İnkaların kayıp tapınağını aramaktadır. Ve aralarında yüzyıllar olan bu iki kişi birbirlerine aşık olurlar. Doğal olarak Dünya’nın sonunu da hazırlamış olurlar.

WE3

Yazar: Grant Morrison
Çizer: Frank Quietly
Yayıncı: Vertigo
Konusu: Amerikan hükümeti sıradan bir köpek, tavşan ve kediyi alıp, savaşlarda askerlerinin yerine kullanmak için silahlarla, metal birer iskeletle ve savaşta kullanılacak her şeyle donatır. Ancak bu zavallı hayvanlar sonunda bir kaçış fırsatı bulur ve evlerine dönüp özgürlüklerine kavuşabilmek için var güçleriyle çabalarlar.

Y: The Last Man

Yazar: Brian K. Vaughan
Çizer: Pia Guerra
Yayıncı: Vertigo
Konusu: Bilinmeyen bir sebep sonucu Dünya’daki bütün erkek cinsi öldü. Geriye sadece Yorick Brown ve maymunu Ampersand kaldı. Dünya artık tamamen kadınların elinde. Kimsenin Yorick’in varlığından haberdar olmaması gerek. Ancak Yorick’in de kıyamete dönen dünyada Avustralya’daki sevgilisini bulması gerekmektedir.

Yorumlar