Yeni Arayışlar İçin #3 – Suç Çizgi Romanları

Yepyeni seriler için iştahınız açık mı? Öyleyse size suç, polisiye ve noir dallarından özenle seçilmiş 20 çizgi roman!

100 Bullets

Yazar: Brian Azzarello
Çizer: Eduardo Risso
Yayıncı: Vertigo
Konusu: Ajan Graves isminde gizemli bir adamın çantasında bir silah, 100 adet izi sürülemeyecek kurşun, teklif yapılanların düşmanlarının bir resmi ve delil bırakmama garantisi bulunmaktadır. Graves, seçtiği kişilerin, verilen görevi yerine getirip getirememesine göre ise gizli bir örgüt toplamaya başlamaktadır.

A History of Violence

Yazar: John Wagner
Çizer: Vince Locke
Yayıncı: Vertigo
Konusu: Bir yol üzerindeki iki otostopçunun önünde bir araba durur ve arabadakiler, otostopçuları vurup cüzdanlarını çalar. İki adam da Tom Mckenney’in dükkanı geldiklerinde orayı da soymak isterler ancak Tom birisini öldürür, diğerini bilinçsiz bırakır. Medya Tom’u bir kahraman olarak görür ancak Tom sadece huzur istemektedir.

Blacksad

Yazar: Juan Díaz Canales
Çizer: Juanjo Guarnido
Yayıncı: Dark Horse Comics
Konusu: Özel dedektif John Blacksad görevinde iyidir. Kaçırılan çocuklar, cinayetler ve nükleer sırların arka planında olan biteni, antropomorfik bir dünyada çözmeye çalışacaktır.

 

Criminal

Yazar: Ed Brubaker
Çizer: Sean Phillips
Yayıncı: Icon Comics
Konusu: Leo, eğer işin yeterince güvenli olduğuna inanırsa mükemmel soygun planları hazırlayan birisidir. Ancak bazen risk almaya değer işler gelir. Eski bir arkadaşı, yozlaşmış bir polis Leo’ya milyonlarca dolarlık bir soygun fikrinden bahsedince, Leo karar vermek durumunda kalır. Sonuçta bu bilgiyi veren polistir. Güvenmeli midir?

Dept. H

Yazar: Matt Kindt
Çizer: Matt Kindt
Yayıncı: Dark Horse Comics
Konusu: Denizin millerce altında bir araştırma tesisi vardır. Gelin görün ki bu baskı altındaki yerde bir cinayet işlenmiştir. Özel bir dedektif olan Mia, olay yerine gidecektir ancak sıkıntılı olan bazı noktalar vardır. Ölen kişi Mia’nın babası, araştırma tesisindeki şüphelilerin tamamı Mia’nın çok yakından tanıdığı insanlardır.

Fell

Yazar: Warren Ellis
Çizer: Ben Templesmith
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Dedektif Richard Fell, büyük bir şehirden, ufak bir kasabaya transfer olur. Burada polis gücü neredeyse yok gibidir. Olanlar da hamlamıştır. Fell, en başından itibaren sistemini kurmalıdır. Ancak bu bölgede aldığı ilk ders, istisnasız herkesin sakladığı bir şeylerin olduğudur. Kendisinin bile.

Green River Killer

Yazar: Jeff Jensen
Çizer: Jonathan Case
Yayıncı: Dark Horse Comics
Konusu: Gerçek bir hikayeden uyarlanan bu öyküde, yıllar boyunca aranan Green River katili sonunda polise teslim olur. Bu katili bulmak için tüm kariyerini harcamış dedektifler sorgulamaya başlarlar ancak katilin söylediği bütün cümleler şüphelidir. Birden fazla dönemde katili ve dedektifi izlerken, bir kariyerin sönmesine şahit oluruz.

Incognito

Yazar: Ed Brubaker
Çizer: Sean Phillips
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Zack Overkill ve ikizi Xander, süper güçlere sahip paralı askerlerdir. Masumları umursamadan para için suçlar işlerler. Xander öldüğü zaman Zack, patronuna karşı ifade verir ve tanık koruma programına alınır. Program gereği güçlerini bastıracak ilaçlar almalıdır. Bir ofiste postacı olarak çalışan Zack’in canı sıkılmaya başlar.

Lady Killer 1 & 2

Yazar: Joelle Jones
Çizer: Joelle Jones
Yayıncı: Dark Horse Comics
Konusu: Josie Schuller, tam eski filmlerdeki gibi bir ev kadını, sadık bir eş ve sevecen bir annedir. Aynı zamanda kendisi acımasız ve korkunç yetenekli bir kiralık katildir. Ancak çalıştığı organizasyon, Josie’nin kurtulunması gereken bir fazlalık olduğunu düşünmeye başlayınca Josie, kendisini ve ailesini korumak için elinden geleni yapacaktır.

Nailbiter

Yazar: Joshua Williamson
Çizer: Mike Henderson
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Oregon eyaletinin Buckaroo kenti Dünya’daki en acımasız on altı seri katilin doğum yeridir. Şehri inceleyen takıntılı bir FBI profilcisi ortadan bir anda kaybolunca bir NSA ajanı, arkadaşını bulabilmek için ünlü seri katil Edward ‘Nailbiter’ Warren ile çalışmak zorunda kalacak ve “seri katiller nereden gelir?” sorusuna cevap arayacaktır.

Scalped

Yazar: Jason Aaron
Çizer: R.M. Guéra
Yayıncı: Vertigo
Konusu: Gizli ajan Dashell ‘Dash’ Bad Horse, kızılderili yerleşkesi olan evine, kabile liderinin suç organizasyonunun içine sızmak için geri dönmüştür. Ancak zamanla, kabilenin sorunlarını görmeye başladıkça, bir FBI ajanı olarak görevleri ile kabilesinin bir üyesi olarak yaşadığı hayat arasında çatışmalar yaşamaya başlayacaktır.

Scene of the Crime

Yazar: Ed Brubaker
Çizer: Michael Lark ve Sean Phillips
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Dedektif Jack Herriman, ödüllü olay yeri fotoğrafçısı olan amcası Knut’un yanına, dağılmış hayatını toplayıp kariyerine çeki düzen vermek için yerleşmiştir. Jack’in üstlendiği bir kayıp vakası, hızlı bir şekilde bir cinayet vakasına dönüşür ve Jack’i bir aile skandalı ve muhtemelen ölümcül bir tarikatin içine sürükler.

Sin City

Yazar: Frank Miller
Çizer: Frank Miller
Yayıncı: Dark Horse Comics
Konusu: Marv adındaki koca adam, sevdiği tek kadının intikamını almaya ant içmiştir. Böylece Basin City Polis Departmanından belediye başkanının ofisine kadar uzanan devasa bir komplonun ortasında kendisini bulacaktır. Ancak Marv’ın umrunda değildir, sonuna kadar gitmeye kararlıdır.

Sleeper

Yazar: Ed Brubaker
Çizer: Sean Phillips
Yayıncı: Wildstorm
Konusu: Gizli ajan Holden Carver karmaşık bir örgütün içine sızmıştır. Kimliğini koruması için birisini öldürmek zorunda kaldığında görevinden alınmak zorunda kalır. Ancak kendisinin gizli bir ajan olduğunu bilen tek kişi komadadır. Şimdi herkes onun bir vatan haini olduğunu düşünürken Carver, adını temizlemenin bir yolunu bulmalıdır.

Southern Bastards

Yazar: Jason Aaron
Çizer: Jason Latour
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Earl Tubb büyük bir sopası olan aksi bir ihtiyardır. Euless Boss ise odasında ödüllere, odanın altındaki toprakta ise cesetlere yer kalmamış, lisenin futbol takımının antrenörüdür. Ve Craw County, Alabama’dan tanıyacağınız sadece iki kişi bunlardır. Zira bu bölge, eyalet şampiyonu futbol takımı, barbeküsü ve alabildiğince pislik insanıyla dolu bir yerdir.

Stray Bullets

Yazar: David Lapham
Çizer: David Lapham
Yayıncı: El Capitan
Konusu: Bu seri hayatın sillesini yemiş, kendi kontrolleri dışında olayların sonucunda yaşadıklarının sonucuyla şekillenen insanların birbirlerinden bağımsız öykülerini anlatır.

The Fade Out

Yazar: Ed Brubaker
Çizer: Sean Phillips
Yayıncı: Image Comics
Konusu: 1948- Hollywood. Yeniden çekimler yüzünden bitmek bilmeyen bir film. Savaş yaraları yüzünden şişenin dibini görmüş bir yazar. Ölü bir film yıldızı ve onun yerine geçmesi için kiralanan bir benzer ve filmi bir an önce bitirmek için insandışı çaba gösteren bir stüdyo. Hiçbir şey göründüğü gibi değildir ve burada sadece yalanlar gerçektir.

The Fix

Yazar: Nick Spencer
Çizer: Steve Lieber (
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Bu öykünün tek bir kahramanı var, o da uyuşturucuları koklayıp kötü adamların yakalanmasını sağlayan ufak köpek Pretzel. Baş karakterler ise yozlaşmış ve bundan çok büyük keyif alan iki polis, onların canına okuyacak bir mafya babası ve çılgın bir hayat yaşayan tuhaf bir ünlüdür.

Thief of Thieves

Yazar: Robert Kirkman
Çizer: Shawn Martinbrough
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Conrad Paulson, çifte hayatının bir kısmını hırsız efsanesi Redmond olarak geçmiştir. Çalamayacağı hiçbir şey yoktur. Ancak FBI’ın kendisine ulaşmasından önce yetişkin oğlu ve sevmeyi hiç bırakmadığı karısını korumak için planlar yapmaktadır. Fakat FBI endişelenmesi gereken son şeydir.

Velvet

Yazar: Ed Brubaker
Çizer: Steve Epting
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Dünya’nın en büyük gizli ajanı öldürüldüğünde, bütün deliller Velvet Templeton’ı, Büro Başkanının özel sekreterini işaret eder. Ancak Velvet’in geçmişinde sakladığı büyük bir gizem vardır: kendisi yaşayan en tehlikeli kadındır! Velvet 20 yıl sonra yeniden sahaya çıkacaktır.

Yorumlar