Yeni Arayışlar İçin #4 – Fantastik Çizgi Romanlar

Hayattan saklanacak bir yer mi arıyorsunuz? Öyleyse sizin için büyüler ve savaşlarla dolu 20 fantastik çizgi roman!

Anya’s Ghost

Yazar: Vera Brosgol
Çizer: Vera Brosgol
Yayıncı: First Second
Konusu: Anya Borzakovskaya bir Rus göçmendir ve liseye gitmektedir. Pek popüler birisi değildir ve hepi topu bir arkadaşı vardır. Sevdiği birisi olsa da sevgilisi olduğu için yanaşamaz. Günün birinde ormanlık bir alanda yürürken bir kuyuya düşen Anya, kuyunun içinde yıllar önce ölmüş bir çocuğun mahsur kalmış hayaletiyle tanışır.

Artesia

Yazar: Mark Smylie
Çizer: Mark Smylie
Yayıncı: Archaia
Konusu: Krallıklarla dolu bir dünyada, cadılık, büyü ve savaş lordlarının kol gezdiği bir çağda Artesia ismindeki bir savaşçı öne çıkıp kralını rakip kalelerin hükümdarlarına karşı koruyacaktır. Bu dünyanın tanrıları oldukça gerçektir ve gücü elde etmenin tek yolu da kanlı savaşlara gözünü kırpmadan girmektir.

Birthright

Yazar: Joshua Williamson
Çizer: Andrei Bressan
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Rhodes ailesi, oğullarını kaybettikleri zaman yıkılmış ve toparlanamamıştı. Ancak oğullarının geri dönüşüne de hazır değillerdi. Mikey ölümden geri döndüğü 1 yıl sonrasında bambaşka birisidir artık. Her şeyden öte, kendisiyle beraber getirdiği şeyler de ailenin başına bela olacaktır.

Black Magick

Yazar: Greg Rucka
Çizer: Nicola Scott
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Rowan Black, Portsmouth polis departmanı için çalışan bir dedektiftir. Ve bir cadıdır. Hayatının iki farklı yanını birbirlerinden uzakta tutmaya çalışmakta zorlanmaktadır. Şimdiyse birisi Rowan’ı hedef almıştır. Onu tanıyan birisi onu ifşa edecek, ya da çok daha kötüsünü yapacaktır.

Bone

Yazar: Jeff Smith
Çizer: Jeff Smith
Yayıncı: Graphix
Konusu: Bonevilleden kaçmak zorunda kalan üç Bone kuzen, Fone Bone, Phoney Bone ve Smiley Bone, uçsuz bucaksız bir çölde kaybolurlar. Birbirlerini de kaybeden bu üç arkadaş, farklı yollardan da olsa, muhteşem ve korkunç yaratıklarla dolu bir vadiyi kaplayan ormanın içine ulaşır.

Fables

Yazar: Bill Willingham
Çizer: Lan Medina, Steve Leialoha ve Craig Hamilton
Yayıncı: Vertigo
Konusu: Masal kahramanları, kendi dünyalarında Adversary ismindeki bir düşman yüzünden kaçmak zorunda kalır ve New York şehrinde herkesin arasında herkesten gizli bir şekilde yaşamaya başlarlar. Big Bad Wolf ve Snow White gibi karakterler düzeni sağlamaya çalışırken Fabletown’da drama ve politik sorunlar yeni başlamaktadır.

Head Lopper

Yazar: Andrew MacLean
Çizer: Andrew MacLean
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Kudretli kılıç ustası Norgal ve tuhaf yardımcısı Blue Witch Agatha’nın kafası İskoçya’ya, kıyılara dadanan bir canavarı ortadan kaldırmaları için çağrılırlar. İkilinin bilmediği ise, burada çok daha karanlık ve kötücül bir şeyler dolandığıdır. Şimdi ikisi de sağ kalmaya çalışacak ve birbirlerine güvenmek zorunda kalacaklardır.

I Kill Giants

Yazar: Joe Kelly
Çizer: J.M. Ken Niimura
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Barbara Thorson herkesin seveceği türden bir beşinci sınıf öğrencisidir. Sivri dilli Barbara hiçbir şeyden korkmamaktadır. Çünkü çantasında devasa bir İskandinav yöresi çekici taşıyan tek kişidir. En azından size söylediği budur. Peki Barbara’nın gerçekliği ve hayal dünyasının sınırı nerede çizilecektir?

Lumberjanes

Yazar: Noelle Stevenson, Grace Ellis ve Faith Hicks
Çizer: Shannon Watters, Kat Leyh ve Brooke Allen
Yayıncı: Boom! Studios
Konusu: Bayan Qiunzilla Thiskwin Penniquiqul Thistle Crumpet kampında işler göründüğü gibi değildir. Jo, April, Mal, Molly ve Ripley birlikte mükemmel bir yaz tatili geçirmeyi hedefleyen çok iyi arkadaşlardır. Ve önlerine çıkacak hiçbir çılgın macera ya da olağanüstü olay onları yollarından saptırmayacaktır.

Monstress

Yazar: Marjorie M. Liu
Çizer: Sana Takeda
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Genç Maika kendisi ile inanılmaz büyüklükte bir güce sahip olan bir canavarla bilişsel bağını kontrol edebilmek için her şeyi riske atmaya hazırdır. Böylece kendisini insanoğlu ve diğer dünyaların güçleri arasında gerçekleşecek olan büyük savaşın ortasında buluverir.

Mouse Guard

Yazar: David Petersen
Çizer: David Petersen
Yayıncı: Archaia
Konusu: Orman zorlu bir yer. Ve bu durum fareler için daha zor. Ancak onları kollayan bir muhafızları var ve jenerasyonlar boyunca da korumayı başardı. Şimdi ise işler karışacak.

Rat Queens

Yazar: Kurtis J. Wiebe
Çizer: Roc Upchurch
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Elimizde kar elde etmek için tanrının yarattığı ne varsa öldürmeye niyetli bu grupla tanışın: Rockçı Elf Mage Hannah, Hipster Cüce Fighter Violet, Ateist İnsan Cleric Dee ve Hippi Ufak Hırsız Betty. Ölümüne savaşları başlıyor. Bu, Tank Girl ile Buffy’nin birleşip The Lord of the Rings dünyasında dolaşmalarının öyküsü bir nevi.

Reborn

Yazar: Mark Millar
Çizer: Greg Capullo
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Öldüğünüzde Cennet ya da Cehenneme değil, bambaşka bir yere gidersiniz. Yaşamak için savaşacağınız, geçmişinizdeki iyi ve kötü insanların sizi beklediği bir yere. Bonnie Black’in sonraki yaşama dair bir inancı yoktu. Son günlerini bir hastanede geçiren Bonnie gözlerini son kez kapattığında, bambaşka bir dünyada uyandı.

Sandman

Yazar: Neil Gaiman
Çizer: Sam Kieth, Mike Dringenberg ve Malcolm Jones III
Yayıncı: Vertigo
Konusu: Endless ailesinin Dream’i birisi tarafından kız kardeşi Death’ten ölümsüz yaşamı almak karşılığında esir tutuluyordu. 70 yıllık tutsaklığının sonunda kaçan Dream, ya da diğer adıyla Morpheus gücünü veren araçlarını toplamak için bir yolculuğa çıkar. Bu yolculukta Lucifer, John Constantine ve daha niceleriyle tanışacaktır.

Skullkickers

Yazar: Jim Zub
Çizer: Jim Zub
Yayıncı: Image Comics
Konusu: İsmini hiç bilemeyeceğimiz iki kiralık asker canavar dövüp, sarhoş olup adlarını dört bir yana duyururlar. Böylece daha fazla canavar dövüp daha fazla içip daha fazla isim duyurusu yapabilirler. Tabii ki bunun sonucunda da çok daha fazla canavar döverler, ta ki içkiden sızıp yeniden uyanana dek.

The Autumnlands

Yazar: Kurt Busiek
Çizer: Benjamin Dewey
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Autumnlands’in büyücüleri zamanda geriye uzanırlar ve efsanevi bir savaşçıyı dünyalarına getirmeye niyetlenirler. Bekledikleri savaşçı yerine başkası gelir. Ancak parçalanmış ve kuşatma altındaki şehirlerinde, tek yaşama umutları ona bağlıdır. Hatta muhtemelen tüm dünyalarının umudu bu kişidir.

The Books of Magic

Yazar: Neil Gaiman
Çizer: John Bolton
Yayıncı: Vertigo
Konusu: Gözlüklü, baykuşlu Timothy Hunter belki günün birinde dünyanın gördüğü en büyük büyücü olabilir ancak o zamana gelene kadar eğitilmesi ve yetiştirilmesi gerekmektedir. John Constantine, Phantom Stranger, Dr. Occult ve Mister E  ona bu yolculuğunda rehberlik yapacak kişilerdir.

The Unwritten

Yazar: Mike Carey
Çizer: Peter Gross
Yayıncı: Vertigo
Konusu: Tom Taylor’un babası, tıpkı Harry Potter kitapları gibi bir üne kavuşan bir Tommy Taylor serisi yazmıştır. Babası oğlunun hayatına o kadar benzetmiştir ki hayranlar Tom’u karakterle aynı kefeye koyar. Tom bu hayranlıktan dolayı çok sıkıntı çekmektedir. Ancak Tom’un hayatı bir gün alt üst olur, popüler kültür ve kurgu dünyası parçalanacaktır.

The Wizard’s Tale

Yazar: Kurt Busiek
Çizer: David Wenzel
Yayıncı: Wildstorm
Konusu: Bafflerog Rumplewhisker soyuı geçmişe uzanan kötü bir büyücüdür. Ever-Night ismindeki karanlık dünyasını sürekli puslu ve kara tutması gerekmekte, iyiliği ve aydınlığı tek seferde yok etme gücüne sahip Book of Worse’ü bulmalıdır. Tek sorun şudur ki, canı pek istememektedir. Ama kötü adam olması gerekmektedir.

Umbral

Yazar: Antony Johnston
Çizer: Christopher Mitten
Yayıncı: Image Comics
Konusu: Genç hırsız Rascal ay tutulması esnasında zekice saraya sızar ve değerine paha biçilemez bir mücevher çalar. Hırsızlığı esnasında ülkenin kral ve kraliçesinin öldürülmesini görür. Bu Umbral adındaki efsanelerdeki gölge yaratıklarının dünyayı istilasının ilk adımıdır. Ve Rascal dışında kimsenin bundan haberi yoktur.

Yorumlar