Avengers: Infinity War – SPOILER’SIZ İnceleme

Yıl 2012, Avengers filmi çıkmış ve salonda jenerik sonrası sahneyi bekliyoruz. Daha herkes alışamamış salonun yarısı boş. Bekledik bekledik mor bi’ herif çıktı. Güldü falan. Dedik herhalde sonraki filmde var. Pek tanımadığımız Guardians filminde gördük adamı olaya gel. Kalkmadığı koltuğundan kaldırmadı kıçını. Güldü yine, birilerine laf çaktı. Sonra Age of Ultron geldi, izledik, bu abi yine jenerik sonrasında bize selam çıktı.

Tamam bu sefer geliyor dedik. Bugün, 6 yıllık Thanos bekleyişinin son günüydü. Bugün film ona aitti. Aldı bizi, film boyunca hiç bırakmadı ve bizim dibimiz düştü. Allah kahretsin.

Belki de sinema tarihinin en çok beklenen filmi Avengers Infinity War, bugün itibariyle sinemalarda. Konuşacak çok şeyimiz var.

SPOILER YOKTUR.

Sanırım ilk sırayı Thanos sonuna kadar hak ediyor. Marvel Sinematik Evreninin en etkili baş kötüsü ve Josh Brolin’in harika performansıyla artık en iyisi. Motivasyonu evrene dengeyi getirmek, bunda spoiler’lık bir şey yok. Filmi izlerken adamın ne yapmaya çalıştığını, niye yaptığını, bu yolda neleri feda edebileceğini anlıyorsunuz da zaten. Konu Thanos’a gelince kesinlikle kafada hiçbir soru işareti yok.

Ama filmin kalanı öyle değil. Özellikle son bölümünde olan olaylar yüzünden film soru işareti dolu bi çantayı izleyenin kucağına bırakıp kaçıyor. İlk Avengers filminden itibaren yaşanan her şey bu film içindi. İzlediğimiz her filmin amacı bir sonraki filme beklenti yaratmaktı. Kevin Feige’nin söylediğine göre Infinity War, Marvel Sinematik Evreninin ilk 10 yılının finali olacaktı, bütün o beklentiler bu filmde sonuca ulaşmalıydı. Bunu başardılar. Mesela Infinity War’un son film olduğunu, bir daha MCU filmi çıkmayacağını, bu karakterleri bir daha izlemeyeceğimizi varsaysak 10 yıllık bir maceraya MUHTEŞEM bir final deyip incelemeyi bitirirdim.

Ama öyle değil işte. Bunun Avengers 4’ü de var, başka solo filmleri de. O yüzden izleyen üzerinde gerekli etkiyi yeteri kadar bırakamıyor bence. Çünkü biliyorsunuz ki başka filmler de olacak. Biz kafamızdan Infinity War’dan sonra olacakları, olabilecekleri silelim. Önümüzde 10 yılda yaratılan harika bir organizasyon var. Her film ayrı ve farklı bir hücre, genel toplamda muhteşem bi evren. Infinity War da bu muhteşem evrenin muhteşem finali. Thanos’a yaratılan beklenti, Avengers’ın geldiği nokta, Black Panther ve Doctor Strange gibi yeni karakterlerin filme kattıkları, taa 7 yıl önce yaşanan şeylerin bu filmde sonuçlanması. Aksiyonu, esprileri, temel istemeyen hikayesiyle Infinity War en iyi Marvel filmi değil ama, üst sıralara oynayan 10 üzerinden 7.5-8’lik bir film.
Benim eleştirilerimden biri aslında filmin kaçamayacağı bir şey. Çok fazla sahne geçişi var. Çünkü çok fazla karakter ve çok fazla lokasyon var. 6 yıldır anlatılan bi dünya karakter hikayesi var. Herkesin hikayesi burada kesişiyor. Atıyorum tam Thor’un hikayesine sarmışken kendinizi bi anda Wakanda’da, sonra bi anda uzayda buluyorsunuz. Yıllardır bu karakterleri izleyince çok önemli karakterlerin bile arkaplanda kaldığını görmek biraz hayalkırıklığı açıkçası. Yine de filmin scope’unu düşününce Steve ve Tony arasındaki problemler gibi şeylere çok da yer verilmemeli. Verilse, Thanos’un hakkı verilemezdi.
Bunlar dışında Infinity War izlemek acayip keyifli arkadaşlar. Cidden en çok sayıda duyguyu yaşatan Marvel filmiydi galiba. Bol bol gülüyorsun, yer yer duygulanıyorsun. Zaman zaman da korkuyorsun. Filmin güzel yanı size bazı şeyleri anlatmaya çalışarak zaman kaybetmiyor çünkü önceki filmleri izlediğinizi varsaymışlar.
Yorumlar