MARVEL’IN BLACK ALBUM’U!

*Spoiler içermez.

Marvel Studios’ AVENGERS: INFINITY WAR
©Marvel Studios 2018

Titan’daki savaş harika, ancak Wakanda’daki savaş destansı! Zaten bu film için ”Marvel’ın Wrestlemania”sı diyebiliriz!

10 yıl, 18 film… Hepsi bunun içindi. Bu şekilde de giriş yapabilirim, ama eminim ki bu girizgâhı günlerdir görüyorsunuz. O yüzden ben yazıma başka bir şekilde başlamak istiyorum. Bir filmi en iyi yapan bütçesi mi, geniş oyuncu kadrosu mu, CGI kötüsü mü, yoksa inanılmaz aksiyon sahneleri midir? Eğer cevabınız evet ise Infinity War’un Marvel en iyi filmi olması çekime başlandığı an yazgısında olan bir şeydi. Şimdiye kadarki hiçbir çizgi roman uyarlaması böylesine büyük ölçekli olmadı.

Russo Biraderler söz konusu Thanos olunca bu sefer fazla kitap dışına çıkmamışlar ve uyarlamak için ”Infinity Gaunlet” ve çok sevdiğim ”Infinity” öykülerini seçmişler. Özellikle ”Infinity” çizgi romanını okuduysanız film size şaşırtıcı gelmeyecektir. Ayrıca senartistlerin yanlış karakter tercihleri yüzünden filmin o çok konuşulan sonu da şaşırtıcı gelmedi bana. Filmin sonu gerçekten çarpıcı olabilirdi, ama şu an sadece merak uyandırıcı. Kaç gündür sosyal medyada insanların filmde ağladıklarını da okuyorum. İnanın duygusal biriyimdir, ama ben bu filmin neresinde ağlanılması gerektiğini çözemedim.

Dolayısıyla filmin çok duygusal ve şaşırtıcı olduğuna katılmıyorum. Tamamen Marvel’ın algı yönetimi. İnsanlar koşullanıp salona giriyorlar. Benim katıldığım şey; bütün ”taşların” bu filmde gergin bir şekilde bir araya geldiği ve aksiyonun son 10 yılın zirvesini yaptığıdır! Özellikle Avengers’ın iki cephede de verdiği savaş kesinlikle izlenmeli! Thanos savaşı dünyaya getirirken, Avengers da savaşı Titan’a götürüyor. Titan’daki savaş harika, ancak Wakanda’daki savaş destansı! Zaten bu film için ”Marvel’ın Wrestlemania”sı diyebiliriz! Wakanda’daki son direniş sekansı sinematik bir zafer! Dargın ya da değil Avengers’ın bütün üyeleri tek bir amaç  için bir araya geliyorlar ve Thanos’un ordusuyla yüzleşiyorlar. Bu arada Thanos’un ”Black Order (Kara Düzen)” adıyla bilinen ölüm mangasının filmde en az onun kadar başarılı kotarıldığı söylemem gerek.

Oyuncular ve aralarındaki dinamikten de bahsetmek lazım. Çoğu bu evrenin bir parçası olmasına rağmen ilk kez bir araya geliyor. Thor ve Guardians of the Galaxy üyelerinin sahne sürelerini biraz fazla bulsam da komiktiler. Egosu yüksek iki karakter olan Doctor Strange ve Iron Man’in atışmaları da komikti, ama Spider-Man de aralarına katılınca iyi bir takım oldular. Zaten bu üçlü harika aksiyon sahnelerine sahip! Keza Thor da yıldırımını hiç böyle sallamamıştı! En önemlisi de Marvel son dönemde başarılı kötü karakterler (Vulture, Erik Killmonger) çıkarmaya başladı ve Thanos da bunlardan biri! Thanos’u biraz insancıl yapmaları güzel olmuş, ama hala motivasyonunda eksikler var.

Sonuç olarak, Infinity War Metallica’nın Black Album’u gibi Marvel’ın şimdiye kadarki en büyük işi! Zaman zaman akış biraz sıksa da bütününde herkesi memnun eden bir film! Peki Marvel’ın şimdiye kadarki en iyi filmi mi? Hayır. Benim için bir filmi en iyi yapan şey senaryosu, mesajı ve verdiği ilhamdır. Bu yüzden yazımın başında sorduğum soruya vereceğim cevap da hayır! Hala Winter Soldier‘ın şimdiye kadarki en iyi Marvel filmi olduğunu düşünüyorum. Yalnız burada şunu atlamamak gerek; her iki film de Russo Biraderlerin! Bu adamlar iyi ki MCU’a katıldılar, bu başyapıtlar ve niceleri için teşekkürler.

 

Yazar Puanı: 8

Yorumlar