Marvel’ın Star Wars Serilerinin Olayı Ne ve Bizi Neler Bekliyor?

Ekibin başı Kieron Gillen anlattı...

 

Bildiğiniz üzere Marvel yaklaşık 4 yıldır Star Wars serilerinin telif haklarını elinde tutuyor ve o zamandan bu yana ana Star Wars serisinde Luke ile başlattıkları öyküleri hala sürdürüyorlar. Bunun yanı sıra önce çıkardıkları Darth Vader serisi ve orada Vader’ın aklını bozduğu, kötü yönelimleri olan Doctor Aphra’ya ait bir Doctor Aphra serisi çıkardılar. Şu anda da Vader’ın Sith dönemlerinin en başını anlatan ve enfes bir kurgusu olan Darth Vader serisi en ön planda ilerliyor. Star Wars çizgi roman evreninin başında olan isim Kieron Gillen da evrende olan biten şeyler hakkında starwars.com’a konuştu.

Şu anda ilerleyen hikayede bir su kabilesinin yaşama bölgesi olan Mon Cala’dayız. Star Wars evreninde ilk kez gördüğümüz bu yeri Gillen şöyle tanımlıyor:

“Star Wars evreninde, Tatooine çöl gezegenlerinin ağababasıdır. Mon Cala da su dünyalarını tanımlayan yer aslına bakarsanız. Zaten su altını gördük. (Phantom Menace) Peki üstünde yaşam nasıl oluyor? Mon Cala bu dünya olacak.”

Öte yandan Star Wars çizgi romanlarının tüm evren içindeki önemini de oldukça iyi bir şekilde açıklamış Gillen:

“Aslına bakarsanız Star Wars çizgi romanlarında yapılmaya çalışılan, dönem öyküleri, tarihi hikayeler yaratmak. Hikayenin başını biliyorsunuz, sonunu biliyorsunuz, peki arada neler oldu? İşte çizgi romanlar bu noktada devreye giriyor.

Örneğin Darth Vader’ı ele alalım. A New Hope’un sonunda devasa bir askeri mağlubiyet yaşamıştı. Ama Empire Strikes Back’in başında dev ordulara hükmediyor ve ilk filmde olduğunun kat kat fazlası güçlü. Yani o arada yükseldi yeniden. 20 yıldır kendisine yalan söylendiğini öğrendi, bir oğlu olduğunu öğrenerek. Yani bu arada dopdolu bir dönem var aslına bakarsanız.

Ya da kahramanların açısından bakalım. A New Hope havai fişek kutlamalarıyla, asilerin galibiyetiyle sonuçlanmıştı. Ama The Empire Strikes Back’e geldiğimizde anladık ki İmparatorluk zaten saldırmış. Filmin giriş yazılarında da bunu söylüyor zaten. Arada bir şeyler gerçekten kötü gitti yani. Luke ilk filmde alt tarafı bir pilotken ikinci filmde bir komutandı. Diğer karakterler de bu şekilde gelişim gösterdiler. Marvel’ın Star Wars serisinde tam olarak bu aradaki güç değişikliklerini, olan biteni yakalayıp göstermeyi çalışıyoruz. Ana Star Wars serisinin ilk hikayesinden itibaren yaptığımız bu.”

Hayalinde Dagobah, Cloud City ve Endor’da hikayeler yazmak olduğunu söyleyen Gillen yeni okurların tıpkı serinin ilk sayısından başlayabilecekleri gibi şu anda yayınlanan Mutiny at Mon Cala öyküsüyle de seriye doğrudan giriş yapabileceklerini söyledi.

Bu arada Canon Star Wars Okuma Rehberi hazırlamıştık, bir fincan kahveyle kendi sıralamanızı da yapabilirsiniz.

Yorumlar