MCU’NUN YANLIŞLARI

Geçtiğimiz aylarda MCU (Marvel Cinematic Universe) yani Marvel Sinematik Evreni 10. yılını mütevazı bir buluşmada kutladı ve bunu şık bir fotoğrafla taçlandırdı. 2008 yılında ilk Iron Man filmi çekildiğinde plan sadece Avengers’ın büyük üçlüsünün (Captain America, Iron Man, Thor) solo filmlerini çekip sonunda Avengers’a bağlamaktı.

Nitekim Avengers 1,519 milyar dolar gibi bir gişe yapınca Disney bu projesini büyütme kararı aldı. Derken Phase 2 ve Phase 3 filmleri geldi. Şu an ise en iyisi olduğunu düşündüğüm Phase 4’ün filmlerini izliyoruz. Hatta 1 hafta sonra MCU’nun ”Wrestlemania”sı olacak olan Infinity War‘u büyük bir zevkle izleyeceğiz.

Peki MCU bu 10 yıllık serüveninde her zaman doğru işler mi yaptı? Hiç mi çuvalladığı yerler olmadı? Elbette oldu! Her zaman MCU’yu övecek değiliz ya işte bugün de MCU nerelerde çuvalladı onları konuşacağız.

 

1- IRON MAN FİLMLERİ

Her ne kadar ilk Iron Man filmi yalnız MCU’nun değil, aynı zamanda bu janrın en iyi filmlerinden biri olsa da kabul edelim devamında gelen filmler pek o kadar harika değillerdi! Iron Man 2 için seçilen villain Whiplash beklendiği gibi sönük kalınca Tony Stark’ın filmde en büyük düşmanı aslında kendisi olmuştu. Iron Man 3’te ise Mandarin için sinemaya doluşan hayranlar büyük bir ticari hileye kurban gitmişlerdi. Üstelik Iron Man külliyatının en iyi öykülerinden biri olan ”Extremis” mundar edilmişti.

 

2- WAR MACHINE

Iron Man filmlerinden War Machine de nasibini aldı. War Machine’i MCU ile öğrenmiş yaşı küçük dostlarımız bilmeyebilir, ama War Machine Marvel’ın en önemli kahramanlarından biridir! Yukarıdaki müthiş sayıda ilk görücüye çıktığı andan beri Marvel’ın en çetin ceviz kahramanlarından biri oldu War Machine! Ne yazık ki MCU’da ise bir figürandan ötesine geçemedi. Idris Elba belki de James Rhodes rolünü oynamak için doğmuştu, ama Marvel onu Heimdall yaptı. Çünkü Robert Downey Jr.’ı kimse gölgelememeliydi.

 

3- TON

Disney genel izleyiciye hitap etmeyi çok iyi bildiği için yıllardır Marvel filmlerinde ölen birini görmeyi bırakın burnu kanayan birini bile zar zor görüyorduk. İlk Avengers filminde dünya istila altındayken bile Whedon mizahı havada uçuşuyordu. Gerçi bunu Infinity War’da düzeltme niyetindeler. Her ne kadar bu sefer ölecek karakterler artık ”malumun ilanı” olacak olsa da. Peki insanların Batman v Superman’e tepkisinden sonra Marvel’ı bu yüzden suçlayabilir miyiz? Takdir sizin.

4- SOLO HULK FİLMİ

Ant-Man’in bile solo filmini izleyebiliyorken yıllardır yeni bir Hulk filmi izleyememek tuhaf değil mi? Nitekim 2008’de vizyona giren The Incredible Hulk gişede patlayınca Marvel bir daha bir Hulk filmi yapmak istemedi. Oysa filmin hiçbir sorunu yoktu. Güzel bir oyuncu kadrosu, temposu yüksek bir senaryo ve Hulk! Bir insan daha ne ister? Belki biraz daha iyi bir CGI. Burada tek sorun; Hulk’ın vaktinden çok önce çekilmesiydi. Peki Hulk’ı Thor’un kankası olarak değil de bir ”Planet Hulk” filminde izlesek harika olmaz mıydı? Şu an Hulk’ın solo film hakları hala Universal’de, ama Disney istediği an alır. Hadi artık.

 

5- LOKİ FORMÜLÜ

Hoşunuza gitsin ya da gitmesin Marvel Tom Hiddleston’ı yıllardır Tumblr kızlarını sinemaya çekmek için kullanıyor. MCU’nun en kötü filmi Thor: Dark World‘un bile gişede 645 milyon dolar yaptığını düşünürsek ticari olarak ne kadar doğru bir hamle olduğunu kimse tartışamaz! Ancak ilk Avengers filminde yüzlerce kişinin ölümüne sebep olan bir karakterin her filmde haylaz bir anti kahraman gibi gösterilmeye çalışılması aptalca! Kendisi Infinity War’da da Uzay Taşı’nı Thanos’a verirse sakın şaşırmayın! Gerçi Loki’nin böyle şeylerine takılmıyoruz nasılsa.

 

6- KOSTÜMLER

Bu konuda da Iron Man yıllardır Marvel’ın yumuşak karnı! İlk Iron Man filminden sonra Marvel her filmde Iron Man’in zırhını sadece tasarım olarak oynadı. Oysa Tony Stark’ın o meşhur zırh galerisinden her filme bir zırh seçilse yeterdi. Infinity War da ise Marvel bir cümbüşe imza atmış. Nasıl mı? Iron Man için Bleeding Edge ile Model-Prime zırhını, Spider-Man için ise Iron Spider zırhı ile ”All New Spider-Man” kostümünü ibirleştirmiş. Oysa Bleeding Edge zırhını daha önce kullanılıp bu filmde Model-Prime zırhı kullanılmalıydı. Ayrıca eminim herkes Iron Spider’ı orijinal haliyle görmek isterdi bu filmde. Spider-Man demişken Homecoming‘te Spider-Man’in giydiği son teknoloji kostümü biraz abarttıklarını düşünüyorum, bu durum onun doğasını gölgelemişti bence.

 

Elbette güneş balçıkla sıvanmaz ve benim tam 10 yıldır severek takip ettiğim bir sinema olayını eleştirirken balçık olmaya niyetim yok. Ayrıca majesteleri Michael Jordan’ın bile kariyerinde pürüzler olduğunu unutmayalım. Aslında yukarıda anlatmak istediğim asıl şey Marvel’ın bu hataları kasıtlı olarak yapmasıydı. Sonuçta bu Disney’in yönetmenlerinin işine karışmasından (öhöm) kaynaklanan bir şey değil. Yine de bu irili ufaklı hatalar başta Robert Downey Jr.’a daha sonra bu evreni kuran herkese her zaman müteşekkir olmamıza engel olmayacak.

 

http://ankatozu.wordpress.com

 

Yorumlar