Bir Kadın Thor Vardı, Ne Oldu Ona?

Peşinen söyleyelim, The Mighty Thor çizgi roman serisine dair bolca spoiler içerir.

Efendim, bildiğiniz üzere 2014 yılında Original Sin isminde bir hikaye yayınlamıştı Marvel. Bütün Marvel karakterlerinin sırları ortaya çıkmış, hepsi zorluk yaşamaya başlamıştı. Thor da Nick Fury’den duyduğu bir söz sonrasında çekici Mjölnir’i yere düşürmüş ve bir daha ne kadar çabalasa dahi kaldıramamış, sonunda da pes edip gitmişti. Thor’un o günden bu yana neler yaptığını merak ediyorsanız Unworthy Thor serisi incelemesinde Thor’un yolculuğunu uzun uzun anlatmıştık. Okuyup hafızanızı tazeleyebilir ya da ilk defa çileli yolculuktan haberdar olabilirsiniz. Buyurun.

Thor bunları yaşarken Ay’da kalan Mjölnir yalnız başına bekleyememişti. Bir kadın onu eline almış ve yeni Thor olmuştu. İşte o zaman kıyamet kopmuştu hatırlıyor musunuz? ‘Kadın Thor mu olurmuş?!’, ‘Thor da mahvedildi’, ‘Yazıklar olsun Marvel’ cümleleri bir dünya forumda savruldu durdu. Birçok kişi de bunun birkaç sayı sonra normale döneceğini düşünüyordu. Ama gelin görün ki aşağı yukarı 4 yılını tamamladı kadın Thor. Kişisel olarak benim sevdiğim bir dönem oldu bu. Her ne kadar Thor’un, Captain America ya da Batman gibi bir simge değil, tanrının adı olmasına rağmen bunu simge gibi kullandığı için Jason Aaron’a kızsam da kadın Thor ve Mjölnir’siz bıçkın Thor karakterleri en azından bu süre içinde bize çok taze tatlar vermeyi başardılar.

Önce kadın Thor’un, aslında Jane Foster olduğunu öğrendik. Kendisi kanser hastasıydı ve ölüme doğru ilerlerken Heimdall’ın açtığı bifrost yardımıyla Ay’a ulaşıp Mjölnir’i kaldırmayı başarmış. Bundan sonra da Jane Foster olarak yaşamına devam ederken kemoterapisine katılmayı sürdürdü, her geçen gün daha da soldu. Thor olarak yaşarken Malekith, Loki ve Surtur’a karşı savaşını sürdürdü. Açıkçası yepyeni özelliklerle, sert diliyle, göz korkutuculuğuyla tuttuğu çekice layık olduğunu gösterdi. Sonunda artık öyle bir noktaya geldi ki yeniden Thor’a dönüştüğünde bir daha Jane Foster olarak yaşayamayacaktı. Ancak bu sırada Mangog, Asgard’ı yok etmek için saldırıya geçmişti. Jane de kimsenin sözünü dinlemeyip son bir kez Thor oldu ve Mangog’u Mjölnir’e bağlayarak Güneş’in içine fırlattı. Böylece Mangog’la birlikte Mjölnir de yok oldu. Mjölnir’den geriye kalan tek bir taş parçasını ise Odin oğlu Thor’a bıraktı. Thor, o taştan yeni bir Mjölnir yaratmak için yollara düştü daha sonra. Ancak Jane hayatını kaybetti. Valhalla kapısında Odin tarafından karşılandı. Fakat içeri giremedi. Thor ve Odin Dünya’da güçlerini birleştirerek Jane’i tekrar uyandırıp canlandırmayı başardılar. Böylece Jane, hayatına kaldığı yerden, Thor kimliğini tamamen bırakarak devam etti artık.

Bu bahsettiğimiz olaylar geçen ay Mighty Thor #706 sayısı ile birlikte gerçekleşti ve artık kadın Thor’umuz kalmadı, orijinal Thor da yerine yeniden döndü. Bana soracak olursanız, güzel bir dönem geçirdik. Yeni hikayeler, taze yüzler gördük. Jane Thor’un diğer karakterlerle etkileşimlerini izlemek güzeldi. Jane’i eş zamanlı olarak kanser hastası yapmak pek iyi bir fikir olarak gelmemişti gözüme hiç. Bunun yanı sıra Jane’in sonunda ölümden döndürülmesi de kendisinin efsane gidişini gölgede bıraktı. Yine de acısıyla tatlısıyla bir dönemi bitirdik. Hala ‘bir kadın Thor vardı, ne oldu ona?’ diye soran arkadaşlar varsa diye durumdan haberdar edelim dedik.

Eee, sizin ilk tepkiniz neydi, nasıl değişti, son durumdan memnun musunuz?

(Yukarıdaki linki kaçırmışsanız, bu dönemdeki Thor’un yaşadıkları için buradan buyurun.)

Yorumlar