Birbirinden İlginç 5 Infinity War Göndermesi

 

Son zamanların en çok beklenen filmi olan Infinity War geçtiğimiz cuma günü vizyona girdi. Kimileri beğendi, kimileri beğenmedi, kimilerinin kafası karıştı kimilerinin ise beklentisinin altında kalan bir film oldu. Ancak filmi izleyenlerin büyük bir kısmı filmde oldukça fazla ve güzel göndermeler bulunduğu kanaatinde. Bu yazımızda sizlere bu göndermelerden 5 tanesini açıklayacağız. Yazımızda başkalarının aksine, Squidward dendi Sünger Bob göndermesi veya Bruce Banner yerine çizgi romanlarda Silver Surfer uyarmıştı Doctor Strange’i demek yerine daha az konuşulan göndermeleri sunmaya çalışacağız.

1- Morgan Amca

 

Filmin başlarında Pepper ile Tony’nin sohbet ettiği kısmı eminim hepiniz hatırlıyorsunuzdur. Tony rüyasında Pepper’ın hamile olduğunu gördüğünü ve gerçek hayatta da çocuk sahibi olmak istediğini anlatıyordu. Çocukları olursa adını amcasının adı olan Morgan koyacağını söylemişti hatta. İşte o Morgan Amca ilk olarak Tales of Suspense serisinin 68. sayısında ortaya çıkan bir karakter. Aslında kendisi çizgi romanlarda Tony’nin kuzeni. Ailesinin mirası sayesinde zengin olarak doğan Morgan bütün parasını kumarda kaybedip bir de üstüne borçlanan bir karakter. Para için yeri gelince kuzenini bile satar. Ancak buna rağmen Tony kendisini her zaman affeder.

2- Balondan Hayvanlar

Strange ile Tony’nin atıştığı sırada Tony, Strange’e ‘Balondan hayvanlar yapmak dışında, gerçek işin neydi?’ tarzında bir soru yöneltiyor. Tony’nin balondan hayvanlar yapmaktan bahsetmesinin sebebi aslında Jimmy Kimmel Live! programında gösterilen bir skeçe gönderme. Dr. Strange filminin vizyona girdiği dönemde Benedict Cumberbatch ünlü komedyen Jimmy Kimmel’ın programına konuk olmuştu. Programda yayınlanan 2 dakikalık skeçte ise Jimmy Dr. Strange’i sihirbaz olarak çocukları eğlendirmesi için bir doğum günü partisine çağırıyordu. Başta bu işi reddeden Strange ardından işin ucundaki parayı duyunca çocuklar için balondan hayvanlar yapmaya başlıyordu. Tony’nin balondan hayvanlar yapmak repliği ise bu programa bir gönderme. Buraya tıklayarak ilgili videoya ulaşabilirsiniz.

3- “My Humble Personage Bows Before Your Grandeur.”

Infinity Gauntlet çizgi romanını eğer okuduysanız, muhtemelen hatırlarsınız. Mephisto hikayenin belli yerlerinde Thanos’a övgüler yağdırıyor ve onu yüceltiyordu. Filmde Mephisto karakteri olmadığından dolayı onun yerini Ebony Maw doldurmuş. Film boyunca sürekli Thanos’u öven ve yücelten Ebony, Infinity Gauntlet kitabında Mephisto’nun kurduğu cümlenin aynısını bile kurdu filmde: “My humble personage bows before your grandeur.”

4- “Taş Nerede?”

Filmde Thanos, Guardians of the Galaxy ekibine tuzak kurduğu sırada, Collector karakterinin başında dikilip “Taş nerede?” sorusunu sormuştu. Bu replik aslında 2000 yapımı olan Snatch filmine bir gönderme. E bu normal bir cümle işte neresi filme gönderme diye düşünebilirsiniz. Bu replik o filme bir gönderme çünkü aynı filmde taş nerede sorusunu Collector karakterini canlandıran Benicio Del Toro sormuştu. Tam 18 yıl sonra bu sefer Del Toro soruyu soran değil, sorunun sorulduğu kişi olmuş oldu.

5- Çalıntı Göz

Filmde Rocket Racoon’un tek gözünü kaybetmiş olan Thor’a, önceden adamın birinden çaldığı gözü verdiği bir sahne vardı. Orada Rocket’in verdiği gözün esas sahibini aslında daha önce Guardians of the Galaxy vol. 2 filminde görmüştük. Serinin 2. filminde Rocket ve Yondu hapsoldukları yerden çıkmak için Baby Groot’u anahtarı bulmaya yönlendirmeye çalışıyorlardı. Ancak Baby Groot bir türlü anahtarı getirememiş, onun yerine geminin mürettebatının farklı farklı eşyalarını getirmişti başta. Getirdiği eşyalardan biri ise gemideki adamlardan birinin robotik gözüydü hatırlarsanız. Her ne kadar bu gönderme ile ilgili kesin bir bilgi olmasa da o sahneden beri Rocket Racoon’un o gözü ne yaptığını görnedik. Bu yüzden Infinity War filminde Rocket’in Thor’a verdiği robotik gözün, aslında Guardians of the Galaxy vol. 2 filminde Baby Groot’un yanlışlıkla Rocket’a getirdiği göz olduğu düşünülüyor. Bence gayet mantıklı ve güzel bir gönderme…

Yorumlar