HBO Nasıl Bir Watchmen Dizisi Yapıyor?

Çok şükür filmin yeniden uyarlaması olmayacağını kesinleştirdik artık!

Bildiğiniz üzere Game of Thrones ve Westworld gibi piyasanın en dev işlerini yapan HBO bir Watchmen dizisi yapıyor şu dönem. Dizi hakkında uzun bir dönem boyunca hiçbir şey öğrenemedik. Tek bildiğimiz, dizinin bire bir çizgi romanın uyarlaması olmayacağıydı. Öte yandan beğenseniz de beğenmeseniz de Zack Snyder’ın 2009 versiyonu resmen çizgi roman karelerinin yeniden yaratımıyla oluşan uyarlaması dururken çizgi romanın yeniden uyarlanması sadece bıkkınlık verici bir şey olmaktan öteye geçmiyordu.

Ancak HBO’nun baş yapımcısı Damon Lindelof bu konuya sonunda Instagram hesabından açıklık getirdi:

Day 140.

Damon (@damonlindelof)’in paylaştığı bir gönderi ()

Yaklaşık 4 sayfa boyunca Watchmen’in kendisi için de çok önemli bir çizgi roman olduğunu, Alan Moore’a karşı sonsuz saygı beslediğini, Dave Gibbons’tan destek almalarına rağmen Moore’dan olumlu bir yanıt alamadıklarından bahseden Lindelof ayrıca yanlış gözükse de yapmayı çok istiyoruz demiş ve Jack Kirby’e yapılanlara rağmen hala Marvel filmlerinde en ön sırada kendimizi buluyoruz diyerek özeleştiri de yapmış. Ve uyarlama için de şunları söylemiş:

“Bizim Watchmen’in 12 sayısını alıp uyarlamak gibi bir niyetimiz yok. Onlar kutsallar ve dokunulmazlar. Onlara hiçbir şekilde ilişmeyeceğiz. Ancak iç içe olacaklar. Tıpkı Eski ve Yeni Ahit’ler gibi. Hepsi olmuş kabul edilecek. The Comedian öldü. Dan ve Laurie aşık oldular. Ozymandias Dünya’yı kurtardı ve Dr. Manhattan da Rorschach’ı parçalara ayırdıktan sonra ortadan kaybolu. Yani Watchmen evrenin sürekliliği içinde. Moore nasıl yazmış, Gibbons nasıl çizmiş, Higgins nasıl renkklendirmişse öyle.

 

Ancak bir devam öyküsü de yazmayacağız. Bu hikaye, yaratıcılarının kurduğu dünyada geçecek. Aynı gelenekten gelecek, orijinal bir hikaye olacak. Ama günümüzde geçen bir öykü olacak. Ana hikayede Reagan, Thatcher ve Gorbaçov vardı, bu öyküde Trump, May, Putin ve onun üstü çıplak bindiği atı olacak. Artık  Dünya’nın sonu da denklemden çıktığı için kahramanların ve kötülerin uğraştıkları başka dertleri olacak. Dizinin tonu ise taze ve enerjik şekilde olacak.

Bazı karakterler bilinmeyecek, yeni yüzler, yeni kişiler olacak. Ama aynı zamanda geçmişi de bazı tanıdık gözlerden izleyeceğiz. ”

Yani bir nevi Fargo dizisi gibi, ana materyalin geleneğini sürdüren orijinal öyküler izleyeceğiz. Ki yeni uyarlamalar da artık bu yönde seyretmeye başladı. Biliyorsunuz, Amazon da The Lord of the Rings uyarlamasını kitapların bire bir versiyonları yerine evrenin diğer yanlarını anlatarak yapacak.

Ne diyorsunuz? Bu Watchmen’e tamam mısınız?

Yorumlar