İnceleme: Legion S02E04 ve S02E05 – Chapter 12 ve 13

Ahlak nedir? Sadece insanları mı kapsar? Kendi türümüz içinde gösterdiğimiz ahlaki davranışları başka türlere de gösterebilir miyiz? Onları öldürmek ahlaksızlık mıdır? Amacımız bu eylemi haklı çıkarabilir ve ahlaki yapabilir mi? Çoğaltabileceğimiz ve genelde özele çeşitlendirebileceğimiz, bitmeyecek olan bir sorular bütünüdür bu. Hatta bazıları da soruların asıl kaynağıyla alakasız bir şekilde oluşmaktadır. Ancak sorularla alakalı önemli olan bir nokta sürekli gözden kaçırılmaktadır. Farouk’un da dediği gibi, “Ahlak, bir sorun değildir.”. Yani, ahlak kavramı kendi türümüzün geliştirdiği bir bahane anlamı taşıyor olabilir mi? Legion’ın 4. ve 5. bölümlerinin geciken(Biz de finalleri olan bir öğrenciyiz…) incelemesi ile karşınızdayız.

Öncelikle tabii, 4. bölümün tamamını kapsayan Syd ile alakalı başlayacağız incelemeye. Geçtiğimiz bölümde çok sevgili keşişimiz öldükten sonra insanlar da onun sebep olduğu diş titretme etkisinden serbest kalmışlar ama sadece Syd açısından bu durum aynı kalmıştı. Bu bölümde de onu kurtarmak için David’in sevgilisinin aklına girişini görüyoruz. Anlaşılan Syd bunun olmasını kendisi istiyor çünkü David’e göstermek suretiyle anlatmak istediği şeyler var. Göstermek istediği şeyler de kendi geçmişine ait anıları. Doğumundan başlayarak ergenliğine kadar, güçlerini keşfetmesi ve bununla alakalı olarak yaşadığı trajedi dolu anıları ele alıyoruz David ile beraber. Anılarla alakalı anlatılmak istenen şey ise, David’in anlamakta güçlük çekmesine rağmen aslında oldukça basit. Aşk bizi kurtarmayacak, savaşmak aşkımızı kurtaracak. Savaşmak için güçlü olmaya ihtiyacımız var ve muhtaç olduğumuz bu kudret, damarlarımızdaki asil kanda mevcut olmasının yanı sıra geçmişimizde aldığımız yaralarda da bulunmaktadır. David’in de sorunlu gençliği düşünüldüğünde iş sonunda, David’in bu kadar güçlü olmasına sebep olanın Farouk olmasına gelecek gibi duruyor. Bu hoş olmayan bir klasik düşmanı yenme yöntemi. Gidiş yolunda puan verilebilecek bir yöntem. Ama zaten Legion gibi bir diziden böyle bir şeyin ana hikayenin temeline koyulacağını beklemek haksızlık olur.

Dizinin bu bölümü, Lenny’nin Division 3’ye getirilmesi ile son buluyor ve 5. bölüm de buradan başlıyor. Genel olarak herkes, Lenny’nin hala Farouk’a çalışıyor olma ihtimali ile yaklaşıyor ancak gerçek bundan oldukça farklı ve olabildiğince korkunç. Öğreniyoruz ki Division 3 baskını aslında, onlarda bulunan bir cihazı almak için düzenlenmiş. Bu cihaz da ölmüş bedenden alınan doku parçası ile ölmüş olanı başka bir bedende tekrar hayata getirme üzerine çalışıyor ve cihazın hedefinde de David’in kardeşi Amy var. Göz renginin farklılığı ile başlayan bu farkındalık süreci, David’in Lenny’nin zihninde gezinmesi sırasında açığa çıkıyor. Peki, gerçek anlamda bu hayata döndürme uygulamasının gerçek amacı nedir? Benim ilk düşüncem Farouk’un cihazı denediği yönündeydi. Sonradan yavaş yavaş, cihazı kendi için kullanacağını düşündüm. Ama kimin bedenini hedef alacaktı?

Burada sizlere gelecekten gelen Syd’in David’e, Farouk’a yardım etmesi gerektiğini söyleyişini hatırlatmak istiyorum. Hedef David olabilir mi? Bu şekilde mi yardımcı olacak ona? Ya da bu Syd olacaktır ve dördüncü bölümün çekilmesinin tek amacı budur. Ayrı bir parantez olarak ilk denemenin Lenny karakteri üzerinde yapılması ile alakalı söylemem gerekir ki, bu uygulamanın en büyük sebebi Aubrey Plaza’dır. İlk sezonda gösterdiği olağanüstü oyunculuk sebebi ile izleyicinin beğenisini kazanması kendisine daha çok ekran süresi olarak olumlu bir dönüt sağladı diye düşünüyorum. Ve bu olumlu sürecin daha çok devam edecek olmasını iple çekiyorum. Siz ne dersiniz?

Tabii, Oliver ve Farouk konuşmalarını es geçmemek gerekir bu kısımda. İkisi arasında oluşmuş olan enerjiyi oldukça sevdim ben. Ahlak ve atomlar üzerine yaptığı konuşmalar, Oliver’ın ölüm tehdidi olmasa bu ikilinin aynı sayfada olduklarına inanmama yol açacaktı neredeyse. Ancak belli olacağı üzere Oliver için insanları öldürmek o kadar da kötü bir hareket değil. Özellikle atomlar üzerine yaptığı konuşma bu konudaki düşüncelerini bize aktaran kilit bir nokta ancak Farouk’un ahlak üzerine yaptığı eklemelerin yetersiz olduğunu düşünmekteyim ben. Çünkü bir türün diğer türü öldürmesi zamanımız içinde ahlaki bir teraziye çok fazla koyulmasa bile bunun aslan ve ceylan örneği üzerinden anlatılmasını oldukça yavan buluyorum ben. Belki izleyiciyi bu yönde çok fazla etkilemek istememişlerdir. Sonuçta intihar odaklı dizilere bile intiharın nasıl bir olgu olduğunun anlaşılamayacağı ve bu yüzden yanlış yönlendirilme, güzelleme yapıldığı üzerinden birçok eleştiri geliyor. Gelecek bölüm incelemelerinde görüşmek üzere…

Yorumlar