Disney pes etti: Bütün Star Wars filmleri rafa!

Disney’in Star Wars evrenini yönetme şekliyle, yokuş aşağı uçuruma giden bir arabanın durumu hemen hemen aynı. İşin sonu belli yani. Uçurum. Çaresi ise gayet basit: El freni.

Lucasfilm satın alındığında plan basitti. Skywalker hikayesini devam ettirmek, ve evrenin başka köşelerine ışık tutmak. The Force Awakens ile başlayan macerada eleştiren kişi sayısı hiç de azımsanacak kadar değil, ama kabul edilebilir bir film. En azından “Bu, benim Star Wars’um değil!” diyen çok yok sanırım. Hatalarıyla sineye çekebiliyoruz. Disney aslında en zoru yolun başında başardı. İlk Star Wars spin-off filmini çekmek. Rogue One CANAVAR gibi film. Ayrıca bizzat George Lucas’tan “Ben de yapsam böyle olmasını isterdim!” onaylı. Evrendeki bazı cevapsız soruları cevaplayan, geçmiş filmlere çok tatlı selam çakan, Star Wars ruhuyla dolu bir yapım.

Disney baktı ki The Force Awakens hasılat rekorları kırdı, ilk spin-off film Star Wars hayranları tarafından benimsendi, başladı bir sürü spin-off planlamaya. Han Solo, Obi-Wan, Yoda, Boba Fett, Rian Johnson’ın yazacağı farklı bir üçleme ve Game of Thrones yapımcıları Benioff ve Weiss’in yeni filmi/filmleri. Sadece beyaz perdeyle de yetinilmedi, televizyon için de ilk Star Wars dizisi için Jon Favreau ile anlaştı.

Ama neymiş efendim, Star Wars markası garanti para kazanma yolu değilmiş ve bunu Solo ile anlamış olduk. İyi eleştiriler almasına rağmen 28 gündür vizyonda olan film dünya çapında daha 345 milyon dolara ulaşabildi ve gişede patlayan ilk Star Wars filmi oldu. Han Solo’nun bu durumu, Disney’in gözlerini açtı ve JJ Abrams’ın yöneteceği Star Wars 9’a kadar diğer BÜTÜN filmler şimdilik rafa kaldırıldı. Panik butonuna basıldı.

Solo’nun patlama habercisi The Last Jedi idi aslında. Seyirciyi bu kadar bölen tek Star Wars filmi. Ben beğenmeyen taraftayım. Çünkü The Last Jedi, benim Star Wars’um değildi. Luke Skywalker’ın bu hale sokulması bana dokundu açıkçası. Şahsıma bi hakaret olarak algıladım lan filmi. Infinity War veya Daredevil üçüncü sezonu kötü olsa anca bu kadar yıkılırdım. O kadar beğenmedim ki, filmin yeniden çekilmesini talep ediyorum. Çünkü Mark Hamill bu şekilde bırakmamalı.

Tamam Star Wars gelmiş geçmiş en büyük popüler kültür fenomeni, vizyona sadece jeneriği sok 500 milyon dolar toplar, ama gerçekten yukarıda saydığım derecede Star Wars istiyor mu seyirci? Disney, MCU ile sinematik evren kavramından çok kâr etti, belki Star Wars için de bunu denemek istedi, ama ya Star Wars iki yılda bir falan izlenmek istenen bir markaysa? Solo bunu kanıtladı. O yüzden Disney’in milletin boğazına spin-off film sokmaya çalışmasının pek anlamı yok.

Yorumlar