Jared Leto’ya Joker filmi yolda

Bi' sorsak mı acaba; niye?

Evet, Warner Bros’ta şu an 382 tane falan yapım aşamasında DC filmi var. Bunların aşağı yukarı 380 tanesi baş kötüler üzerine. Harley Quinn solo, Birds of Prey, Suicide Squad 2, Deadshot solo, Deathstroke solo, DCEU’dan bağımsız Joker orijin filmi, ve şimdi de DCEU’ya bağımlı Joker filmi. Daha Justice League üyelerini seyirciye kabul ettirememişken, baş kötülere bu kadar odaklanmanın anlamı nedir acaba.

Ya Man of Steel 2 olacak mı belli değil, The Batman günümüzde mi geçmişte mi koca bir muamma, Cyborg filmini isteyen kişi sayısı 13 galiba, The Flash solo filminde Flashpoint yapmaktan vazgeçtiniz ne olacağı belirsiz, Aquaman’in çıkmasına 6 ay kaldı yayınlanan hiçbir şey yok galiba yanlışlıkla filmi sildiler de üzerine konuşmayarak unutmamızı bekliyorlar. Yolunda giden tek karakter Wonder Woman, onun da devam filmi geçmişte geçtiği için evrene çok bir etkisi yok.

Joker orijin filmine ben tamamım galiba. En azından buna olduğu kadar önyargılı değilim. Ama Jared Leto’nun Joker’ine film nedir abi? Ortada çıkması planlanan bir Batman filmi varken, bu karakterlerin evrende bir geçmişleri olduğunu biliyorken, Joker’i Batman filmine koymamak niye? Joker dediğimiz adam yan karakterdir. Biz onu izlemeyiz veya okumayız, onun yaptığı şeylerin kahramanımızın başına gelişini, ve bunlarla başa çıkışını izleriz veya okuruz. Warner Bros önce şunu sorsun; “Seyirci, Suicide Squad’daki Joker’i daha fazla izlemek istiyor mu?”

Cevap tabii ki “Kendi filminde izleyecek kadar değil.” Hani Marvel yeni bir karakter tanıttıktan sonra filmin sonuna “Spider-Man dönecek” falan yazar da biz de sinemada “Oh be, kendi filminde izlemek için sabırsızlanıyorum.” deriz ya. Joker’de demedik bence bunu. Jared Leto bir şansı daha hakediyor mu peki? Batman filminin kötüsü olarak evet. Suicide Squad 2’nin kötüsü olarak da evet. Dahası değil. Yazıyı yazarken stüdyoya kuruldum yemin ederim durduk yere.

Yorumlar