Pazar Kahvesi #119

(11 – 17 Haziran)

Brie Larson rolü kabul etmeden önce ”üstüme kalır” diye endişelenmiş

Captain Marvel filminin MCU için önemi çook büyük. Sadece ilk kadın başrollü süper kahraman filmi olduğu için değil, Guardians of the Galaxy’den sonra evrenin kozmik tarafına da değineceği için ve Avengers 4’te Thanos’u sepetlemesi beklendiği için de önemli. Ayrıca Kevin Feige de bulduğu her fırsatta Carol Danvers’ın çok başka ölçülerde, eşsiz bir güce sahip olduğunu ve daha MCU’da bu gece yakın bir şey görmediğimizi söylemesi de işleri biraz kızıştırıyor.

SDCC 2016’da Captain Marvel’ı canlandıracağı açıklanan Brie Larson ise rolü kabul etmeden önce kendinden pek de emin değilmiş.

O zamanlar çok büyük bir karar gibi gelmişti, ki öyleydi de. Sadece kendim için değil, ailem ve arkadaşlarımı da etkileyebilecek bir karardı. Çevremde büyük bir değişim yaratacaktı ve emin olamamıştım. Üstüme kalacak, ya da hayatımın belli kısımlarından beni alıkoyacak kararlar almayı hiç istemedim, ama Marvel çok sabırlıydı ve bana düşünmek için bolca zaman verdiler.

Spider-Man, Civil War’un dengelerini değiştirmiş

Civil War’un epik havaalanı sahnesi malumunuz. Avengers arasında Sokovia Anlaşmasıyla başlayan ve Bucky’nin ortaya çıkışıyla körüklenen anlaşmazlık had safhaya çıkmış, en sonunda ikiye bölünen süper kahramanlarımız Steve Rogers ve Tony Stark’ın önderliğinde birbirlerine girmişlerdi. Ama öncesinde, okul çıkışı kavgaya tutuşan rakip liselerin öğrencileri misali ”takım arkadaşı toplamışlardı”. Tony, Queens’den Peter’ı, Sam de Scott’ı getirmişti. Ancak filmin senaryosu ilk oluşturulduğunda planlar hiç böyle değilmiş.

Geçtiğimiz günlerde Kevin Smith ve Marc Bernardin’in programına katılan Civil War filminin senaristleri Markus ve McFeely’nin anlattığına göre senaryo ilk şekillendiğinde Scott Lang, Tony’nin tarafındaymış. Spider-Man’in hakları konusunda Sony ile anlaşma sağlanınca planlar değişivermiş.

”Taslakları hemen hemen bitirmiştik. Kevin odaya girdi ve ”Bir şeyi değiştirmemiz gerek.” dedi ve ağ fırlatma hareketini yaptı. Spider-Man’i filme dahil etmek uğraştığımız en iyi belaydı.”

The Flash’a 2 yeni oyuncu

The Flash’ta Cecile Horton’ı canlandıran Danielle Nicolet ve Central City’nin esnek süper kahramanı Ralph Diney’i canlandıran Hartley Sawyer, dizinin beşinci sezon ana kadrosuna katıldılar.

The Flash izleyicileri Danielle Nicolet’i ilk sezonda, Hartley Sawyer’ı ise dördüncü sezonda tanımıştı.

MCU’da devir kadın yönetmenlerin devri!

Marvel Studios Başkanı Kevin Feige, hafta içi 10. PGA Konferansına katıldı. Ant-Man and the Wasp’ın resmi olarak tamamlandığını duyurdu. Russo biraderlerin Avengers 4 üzerinde sıkı bir şekilde çalışmaya devam ettiklerini söyledi, Avengers 4’ün adını tabii ki açıklamadı ve MCU’nun gelecek 20 filminin birçoğunda kadın yönetmenlerle çalışacaklarını müjdeledi.

8 Mart vizyon tarihli Captain Marvel filminde yönetmen koltuğunu Ryan Fleck ile paylaşan Anna Boden dışında, MCU’da hali hazırda başka bir kadın yönetmen yok. Marvel’ın geçtiğimiz haftalarda Black Widow filmi için Deniz Gamze Ergüven, Chloe Zhao ve Amma Asante de olmak üzere elliye yakın yönetmenle bir toplantı gerçekleştirdiğini biliyorduk ancak Marvel ne zaman bir filmini tek bir kadın yönetmene emanet ettiğini duyurur, işte onu bilemiyoruz.

Vallahi özlemiştik: Wonder Woman 2 çekimleri başladı!

Sizi bilemem ama ben ilk Wonder Woman filmini hala rahatça DCEU’nun en iyisi ve son yıllarda çizgi roman filmleri kategorisinde izlediğimiz en büyük kahramanlık filmi olarak sayıyorum. Çünkü filmler arttıkça, evrenler genişledikçe, devam filmleri geldikçe bir şeyi unutuyormuşuz gibi geliyor. Bu karakterler birer kahraman. Güçsüzün yanında, zorbanın karşısında durmak için varlar. Kendi iç işleri filme dahil olunca bu duygu çokça arkaplana düşüyor. Örnek Civil War. Batman v Superman. Black Panther. Doctor Strange.

Aslında bu konu üzerine makale yazılır, belki yazarız, ama şimdilik umarım derdimi anlatabilmişimdir size. Kahramanlık duygusunu seyircinin iliklerinde hissettiren Diana Prince, sahneye geri döndü. Adı ‘Wonder Woman 1984’ olarak açıklanan devam filmi, çekimlere nihayet başladı. Yönetmen Patty Jenkins, Twitter hesabından Chris Pine’ın da Steve Trevor rolüyle filmde yer aldığını duyurdu.

Bir Infinity War değil ama: Ant-Man and the Wasp’ın hedefi domestikte 75 milyon dolar

Infinity War gişeden öyle bir geçti ki artık bütün hasılat haberleri anlamsız, boş ve yetim geliyor. Hadi kabul edelim, Ant-Man serisi MCU’nun en ”küçük” serisi olduğu için de, açılış haftasonu hedefi de o oranla ”küçük”. Tabii Marvel’ın amacı Ant-Man serisinden parayı kırmak olmadığı için, bu bir sorun değil.

Filme 3 hafta kala ABD içi açılış haftasonunda 75 milyon dolar civarında hasılat yapacağı tahmin ediliyor. İlk film 58 milyon dolar toplamıştı. Bir Infinity War değil, ama kim bir Infinity War ki zaten?

Panik yok: Green Lantern Corps filmi hala hayatta!

The Batman filminde Ben Affleck’in olup olmayacağını beklerken, lütfen Man of Steel 2’yi duyurun diye beklerken, lütfen Jared Leto Joker filmini duyurmayın diye beklerken, DC Films adına beklediğimiz bir şey daha var. Green Lantern Corps!

Vizyon tarihi bayadır 24 Haziran 2020 olarak gözüküyor ama 2 yıl kala ortada ne yönetmen, ne de oyuncu var. Galiba buraya kadar. Takipteyseniz, Geoff Johns, DC Films’teki görevinden ayrılıp kendi prodüksiyon şirketine geçtiğini ama Warner Bros’ta daha küçük bir rolle çalışmaya devam edeceğini duyurdu geçtiğimiz hafta. Bu yeni prodüksiyon şirketinin internet sitesinde, Johns’un GLC filminde yazar ve yapımcı olarak yer aldığını, AYRICA filmde başrollerin Hal Jordan ve John Stewart olduğu onaylandı. Tabii Geoff Johns’un DC Films’te kayda değer bir başarısı olmadığı, ve Justice League rezaletinden sorumlu olduğu düşünülürse -kendisi Zack Snyder’dan sonra Joss Whedon’ı getiren kişidir- buna ne kadar heyecanlanmalıyız emin değilim. Ama bir de işin çizgi roman tarafına bakarsak, Geoff Johns yıllarca Green Lantern dergisinin yazarlığını yapıp DC Comics tarihinin Green Lantern bazında en iyi işlerini ortaya çıkardı. Adam çok iyi bir Green Lantern yazarı. Nasıl bir film ortaya çıkacağı tamamen bir muamma.

Yorumlar